Čiscenje rdje.

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Čiscenje rdje.

Post by J.Vlada »

Da znate neki dobar način čišćenje rđe sa mašina.
Mašine sa kojima imam posla su često mašine koje su dugo stajale pa bude dosta površinske rđe za čišćenje.
Probao sam jednom da očistim radnu ploču Sonom kiselinom i rezultat bude perfektan!
Ploča je blistala kao prohromska!
Ali ne uspevam da prekinem reakciju i zarđa odmah ponovo.
Probao sam posle kiseline da pređem lužinom da isperem vodom.
Rezultat nije tako dobar kao odmah posle Sone kiseline, ploča bude tamno siva a i rđa izbije za par sati...
Što znači da reakcija nije prekinuta.
Antirost daje sličan rezultat...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Čiscenje rdje.

Post by BR »

Glavni problem tu je da ne mozes da poto-is ceo deo u kadu. Da moze, najprostije dugotrajno resenje je kuvanje u destilovanoj vodi, i posle fina celicna vuna. Bez kiseline pre toga.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Čiscenje rdje.

Post by singer »

Po meni samo mehaničko odstranjivanje pa onda WD-40....

Tu je problem što je rđa ušla kapilarno pa ti zato izbija....
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Čiscenje rdje.

Post by mbole »

Kiselina i mazanje ne idu.
Samo kompletno potapanje, tako da nema dodira sa vazduhom.
I isto tako potapanje posle toga u neku bazu radi neutralizacije.
A posle toga WD-40 da istera svu zaostalu tecnost, vlagu...

A ako vec mozes da ga potpis onda je elektroliza najbolji nacin, u nedostatku necega kao Evaporust kog kod nas koliko znam nigde nema.
Kiselina uvek nagrize i malo zdravog metala, dok elektroliza napada iskljucivo rdju, i nemas zaostataka kiseline, koje moras da neutralises.

"Zrtveno" parce gvozdja/celika na anodu (obican celik, ne nerdjajuci), tvoj komad koji cistis na katodu. U vodu dodas sodu (bio bikarbonu u vecoj, bilo zivu u manjoj kolicini), da bi dobio elektrolit, okacis na punjac za akumulator ili nesto slicno sto moze da pruzi kontrolisanu dovoljnu stuju... i onda samo cekas. Koliko.. zavisi od velicine komada i kolicine rdje.
Zrtveno parce bukvalno rdja sve vreme, dok se rdja skida sa tvog komada.

Antirost je u sustini najcesce fosforna kiselina i pretvara gvozdje oksid u gvozdje fosfat (odatle siva boja).

@BR
Mislis da pretvori "crvenu" u "crnu" rdju (Fe2O3 u Fe3O4)?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Čiscenje rdje.

Post by BR »

mbole wrote: 06 Aug 2023 03:12 @BR
Mislis da pretvori "crvenu" u "crnu" rdju (Fe2O3 u Fe3O4)?
Bas tako. Nece biti previse debela, ali se posle odstrani sve sto ode cetkom, a zalepljeno nece da izaziva dalju koroziju.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Čiscenje rdje.

Post by mbole »

Vidim da ima u Nemackoj neki Rust revenge. Trebalo bi da radi slicno kao Evaporust:

https://www.extrade.de/en/produkte/rust-revenge/

Oko 80 Eur za 10 litara (moze da se koristi vise puta).
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Čiscenje rdje.

Post by drBouz »

Br/mbole - aj' slicno pitanje:
Da li imate neku ideju na temu hemijskih reakcija i ovoga gore iznesenog, ali konkretno - kako / da li ima fora da se to uradi na celicnom tiganju/woku ili gusanom livenom tiganju recimo. -to za wok uradim isto sto urade i azijati - ono cim ga nabavis, odstranis onu konzervacionu mast kojom je namazan da ne rdja, izmazes ga jestivom masnocom i ogoris. I sad, to radi o-kej ako ces da ga koristis tako kako se i koristi wok, ono, figurativno - na brener i spalis to sto ces da smazes. I ako, kao azijska braca koristis svaki dan. E sad, ako stoji podugo, ponegde ponekad izbije neka tackica, pa me to nervira (recimo na vikendici mi je ostao jedan tipa od jeseni do proleca/leta, i morao sam da ponovim postupak, posto evidentno nije sve perfektno bilo skinuto sa metala pre nego sto je dosao taj sloj.
Ne znam da li sam dovoljno jasno postavio pitanje i izlozio problematiku, posto smo primetili da i inace pisem jasne, kratke i koncizne recenice :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Čiscenje rdje.

Post by BR »

Samo vatra. Nema tu nista hemije, cist bakar.

Samo spaljuj i mazi. Na tim vokovima i gusanim tiganjima samo to radi, a da je posle zdravo za edenje.
Post Reply