Rojek

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Rojek

Post by BILJEŽNIK »

Posjedujem kombinirku staru 21 godinu, marke Griggio, talijanske firme koja više ne postoji. Želio bih na blanjalicu ugraditi osovinu s izmjenjivim nožićima (tersa). Griggio više nema podršku u vidu djelova, no, skužio sam da Rojek kombinirke iz tog perioda imaju gotovo iste djelove, slične karakteristike i dimenzije. Očigledno je jedna klon. Da li itko zna koja je veza izmađu Griggio i Rojek proizvođača, odnosno, da li je Griggio radio za Rojek ili Rojek za Griggio? Ili, ima li netko Rojek kombinirku sa blanjalicom širine 410 mm da usporedimo dimenzije osovine kako bih naručio tersa osovinu od Rojeka, ako odgovara? Rojek ima usporediv stroj iz tog perioda, ali je u specifikacijama naveden promjer osovine blanjalice od 100 mm, dok je u specifikacijama mog stroja naveden promjer 95 mm. Eh, sad, Rojek navodi da je to promjer osovine s noževima, dok se u specifikacijama moje kombinirke noževi ne spominju u kontekstu promjera osovine blanjalice. Mogu li se nadati da se radi o istoj osovini?
--------------------------- spojene poruke


Ne da mi više editirati, pa ću ovako dodati da se kod mene radi o Griggio LM 410 A, a kod Rojeka o KPS 400 A. Naravno da ću kontaktirati i Rojek direktno, ali bih volio znati ako netko ima prethodnog iskustva sa sličnim problemom.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Rojek

Post by BILJEŽNIK »

Da obavijestim zajednicu: bio sam u pravu, Rojek je proizvodio gotovo identičnu kombinirku i odmah su mi ponudili odgovarajuću spiralnu osovinu. Cijena s ležajevima i shippingom je 2180 €. Dan i pol nakon preuzimanja osovine kombinirka je spremna za rad sa bitnom nadogradnjom :D


Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rojek

Post by singer »

Odlična stvar.

Rojek ti je isporučio?

Na Aliju ima firma LIVTER,radi te stvari ,cenim da bi bilo mnogoo jeftinije...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Rojek

Post by BILJEŽNIK »

Pokušao sam kontaktirati i talijanskog proizvođača , MBM SPIRAL, koji je proizveo i ovu osovinu, ali bezuspješno. Vjerujem i da im je potreban detaljan nacrt. Za to bih trebao izvaditi staru osovinu i dati nekom da je u mikron izmjeri i opet sam snosim rizik ako nešto ne bude dobro. A da ne spominjem da sam, da bih izvadio osovinu, morao rastaviti skoro cijelu mašinu. Dakle, opcija sa nekim drugim dobavljačem je rastaviti stroj, izvaditi osovinu, napraviti nacrt, vratiti osovinu i nakon nekog vremena sve to ponovno. Dva dana smo kolega i ja to radili. Rojek mi je isporučio osovinu s mogućnošću povrata novca ako osovina ne bi odgovarala. Sama osovina je 1880 €, uzeo sam od njih i par novih ležajeva, a "oženili" su me na šipingu (190 €). Prethodno sam kontatirao i firmu "HUDEK" koja je ovlašteni serviser i za Griggio u HR, ali su mi oni odgovorili da ne postoji mogućnost ugradnje spiralne osovine na moj stroj. Sada ću im poslati video sa novom osovinom pa da vidim što će reći na to.
Sve u svemu, zadovoljan sam, to je trošak u iznosu na koji sam računao, a nakon prvog šoka od Hudeka, presretan sam da sam uspio pronaći rješenje.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rojek

Post by singer »

Bitno je da si rešio,siguran sam da je sad milina za rad,kad ti se istupe sve 4 strane na pločicama-ne kupuj nove jer mogu da se oštre jednom i da nemaš troška kupovine novih.
Livter te garantujem ne bi izašao toliko...
Npr.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... c%21SRB%21


Ovde 410 širina izađe oko 800e+šiping...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Rojek

Post by BILJEŽNIK »

Ne bih se usudio naručiti spiralnu. Rado bih naručio neko glodalo i sl., ali ne šalju za Hrvatsku..
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rojek

Post by singer »

Ne bih garantovao ali velike su šanse da ta ista koju si poručio nije napravljena u PRC :cool:
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Re: Rojek

Post by leruman »

Mislim da su te odrali za to glodalo.. Ja sam od ove kineske firme narucio za Electra Beckum H260 sprialnu glavu glodalo i izaslo mi je oko 550 eura sa carinom preko DHL. Ako salju za srbiju, nemoguce je da ne salju za Hrvatsku.
Plus ako i ne znaju tacan model rade ih po naruzdzbini po podacima koje im ti das.
Da budem iskren nisam stigao jos uvek da probam, al to je zbog nekin porodicnih obaveza, glodalo jos uvek stoji upakovano u ulju :(
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Rojek

Post by BR »

Hmm, to za 550 eura zvuci kao dobra kombinacija.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rojek

Post by singer »

Kao što rekoh 99% je kinez(što uopšte ne znači da je loše)...
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Re: Rojek

Post by leruman »

Bas sam sad hteo da proverim koja je tacna cena i taj isti oglas mi daje da vise ne salju za Srbiju, cak i dosta drugih prozivoda iz te radnje ne mogu vise za srbiju. Moguce da mora da se kontaktiora prodavac, da se vidi zasto se to promenilo.

Korekcija: ova radnja vise ne salje, ali ima drugih radnji sa istim imenom koje salju, cene su tu negde, sa carinom izadje oko 520 eura plus spedicija.
Post Reply