Abrihter-diht

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Abrihter-diht

Post by mbole »

Lele... :)
Babe, zabe...

Motor je induktivni potrosac, tako da struja kroz njega skoro da uopste ne zavisi od debljine zice (reaktivnog, ili omskog otpora), vec zavisi od induktiviteta (uprosceno od broja namotaja i osobina/dimenzija jezgra).

A onda se debljina zice prilagodjava toj struji.

Stvar i jeste u tome sto u trofaznom motoru jednostavno nema dovoljno mesta za namotaje kakvi bi bili potrebni za monofazni iste snage (moras da imas ili vise namotaja da bi dobio istu elektromotornu silu sa nizim naponom, ili da imas deblju zicu, pa da tece veca struja a da ta zica to moze da izdrzi). Pa snaga mora da padne.

Pitanje je i koliko je uopste isplativa opcija prepravljanja trofaznog u monofazni motor.
Monofazni motori 2-3KW kostaju reda 100-tinak evra. Ne lici mi da ce premotavanje, dodavanje kondenzatora... kostati manje, ili barem ne znacajno manje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

Lele, ti ko ovi nasi politicari, rece isto ali u 7 recenica :)
Svakako, potraziti monofazni motor kojih bas i nema puno u ponudi a verovatno si limitiran snagom koja je u gornjim granicama limitatora na banderi.
Frekventni je prica za sebe i dosta je komplikovanija od 200€ :/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Abrihter-diht

Post by mbole »

Kako nema u ponudi?
Puni oglasi.

E sad... ostaje naravno limit snage zbog monofazne instalacije.
Tako da bih ja najpre uslozio u razvlacenje trofazne, umesto u kupovinu motora i slicnog.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Abrihter-diht

Post by BR »

maricaiivica wrote: 10 Oct 2021 14:35
Ali ce namotati deblju zicu, manjeg otpora, ako za to ima mesta...
Zavisi od konstrukcije motora.
Najcesce vikleri samo izvuku krajeve namotaja pa prevezu sa zvezde na trrougao, ako krajevi namotaja nisu bili dostupni. Ako je inace motor ispravan, besmisleno i preskupo je premnotavati ga, lakse je zameniti jedan za jedan.
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

Posle svega ovoga Mbole mislim da ću kupiti neku kinesku monofaznu 😂😂
Šalu na stranu,trenutno ne mogu da uvedem trofaznu
struju, tako da će to još malo da sačeka, mučiću se sa malim abrihterom 😂
U svakom slučaju, hvala svima na savetima i na
Odgovorima.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

mbole, ja sam shvatio da covek ima monofazno brojilo.
Monofaznih motora vece snage i nema puno na oglasima, posebno ako eliminises kineske i ogranicis se na polovne nemacke, severove i sl.
Ako ti se jos zalomi da ti treba npr 1400 obrtaja (sto je meni trebalo pre par meseci), ugasio si :/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Abrihter-diht

Post by mbole »

Kako god da okrene, jednostavno ne moze da stavi bilo monofazni bilo trofazni+VFD preko 3KW a i to je pitanje dal ce da prezivi instalacija pri pokretanju.
A tih ima.
Recimo... prvo na sta sam natrcao, sad ciji su, ko ce ga znati... al posto je iz Subotice, pre cenim da je "palo s kamiona" iz Severa, nego da je kinez :)
https://www.kupujemprodajem.com/elektro ... top_search

A ako mu treba vise... definitivno mora da ide na trofaznu instalaciju, sad dal samo od kuce do radionice, ili komplet... to vec stvarno ne znam.
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

maricaiivica wrote: 10 Oct 2021 19:59 mbole, ja sam shvatio da covek ima monofazno brojilo.
Monofaznih motora vece snage i nema puno na oglasima, posebno ako eliminises kineske i ogranicis se na polovne nemacke, severove i sl.
Ako ti se jos zalomi da ti treba npr 1400 obrtaja (sto je meni trebalo pre par meseci), ugasio si :/
Da da, monofazno brojilo imam..
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

mbole wrote: 10 Oct 2021 21:12 Kako god da okrene, jednostavno ne moze da stavi bilo monofazni bilo trofazni+VFD preko 3KW a i to je pitanje dal ce da prezivi instalacija pri pokretanju.
A tih ima.
Recimo... prvo na sta sam natrcao, sad ciji su, ko ce ga znati... al posto je iz Subotice, pre cenim da je "palo s kamiona" iz Severa, nego da je kinez :)
https://www.kupujemprodajem.com/elektro ... top_search

A ako mu treba vise... definitivno mora da ide na trofaznu instalaciju, sad dal samo od kuce do radionice, ili komplet... to vec stvarno ne znam.
Gledao sam ja te motore Mbole,to su kineski motori,marke Straus..
Imam ja cirkural na 2.2 kw to može da tera instalacija moja
A i ako uspem da nađem tako neku mašinicu, pa bih doveo jači kabal na poseban osigurač od sata, ako to ima neki efekat.. Za monofazni motor pričam..
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... /123262413
Ovu kombinirku sam našao, ali ne znam koji je motor gura
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Abrihter-diht

Post by mbole »

Dzaba ti jaci kabl od sata do radionice, kad najverovatnije imas na ulazu u kucu osigurac od 20A (limitator, koji ne mozes i ne smes da promenis, diras...).
To ce reci, da si sa motorom od 3-3.5KW opasno blizu tog limita (nema paljenja ringli, rerne... bilo kojeg iole ozbiljnijeg potrosaca u kuci) a i tu je pitanje dal ce da opali pri pokretanju, kada povuce vecu udarnu struju.

Bili su neki cini mi se viking ili tako nesto su se zvali, koji su imali monofazne motore. Svojevremeno im je firma bila negde kod gradske bolnice na Zvezdari, sad ih ne nalazim vise. Lici da je ista firma sada u Arandjelovcu... https://elektromotori.rs/
Zvao sam ih tada i cene motora su bile sasvim prihvatljive. Fakat... proslo je podosta godina od tada.

Ovaj holcman... kinez...
Bugarka.. okrenes telefon pa pitas koliki je i kakav motor na njoj. Mada sumnjam da je mali posto je ovde abrihter dosta siri nego na kinezu.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by DataS »

Metabo HC 260 se pravi sa monofaznim i trofaznim motorom.
Ja imam verziju sa monofaznim, mislim da je 2,2 KW.
Filos Čačak uvozi Fimec motore, ali na sajtu imaju samo trofazne u ponudi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

Ja bi pre kupio onu bugarku, stavio joj motor od 2,2KW i koristio je primereno toj snazi, dok se ne resi struja (ako postoje izgledi ta se to resi u skorije vreme)
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Abrihter-diht

Post by J.Vlada »

maricaiivica wrote: 10 Oct 2021 15:44 Frekventni je prica za sebe i dosta je komplikovanija od 200€ :/
Sta si hteo da kazes? Da je mnogo komplikovano ili mnogo skuplje?
Post Reply