Abrihter diht EMCO MH 26 - relana cena za ovu masinu sad

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Abrihter diht EMCO MH 26 - relana cena za ovu masinu sad

Post by leruman »

Pozdrav. Ko sto naslov kaze. Koja bi bila neka realna cena za kupovinu ovog modela?

Nasao sam skore neke oglase, al mi se cini da su se prodavci malo "zaneli" sa cenama ...

Image
Last edited by leruman on 22 May 2021 08:26, edited 1 time in total.
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Imaš neku jasniju sliku da se bolje vide karakteristike
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

leruman wrote:Pozdrav. Ko sto naslov kaze. Koja bi bila neka realna cena za kupovinu ovog modela?

Nasao sam skore neke oglase, al mi se cini da su se prodavci malo "zaneli" sa cenama ...

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9918_emco-mh-26abricht-dickenhobelmaschinehobelmaschineholzhobel-elektrohobel.jpg[/url]
Ovoj, sa ebay, gde je skinuta slika, cena je bila 750€. Prodata je.
Last edited by J.Vlada on 22 May 2021 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Nije mi daleko , mogu u petak da pogledam ovu masinu .
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@BojanPN hvala na ponudjenoj pomoci, nasao sam drugu masinu. Uspeo sam da nadjem elektra beckum hc 260 za 600 eura, sto mi savrseno odgovara.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicna je ,ja imam takvu elektra beckum i zadovoljan sam .
leruman wrote:@BojanPN hvala na ponudjenoj pomoci, nasao sam drugu masinu. Uspeo sam da nadjem elektra beckum hc 260 za 600 eura, sto mi savrseno odgovara.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@BojanPN Imam neka pitanja vezano za tu masinu. Izgelda da mi je izlazna ploca nije paralelan sa ulaznom. Kad sam probao abrihter , cak i na kracim delovima uvek mi ujede kraj parceta. Uporedjivao sam sa lenjirom parallnost ulazne i izlazne i vidi se pad na izlaznoj.

Ploca sama nema sta da steluje, samo se postavi i zabravi. Dal je moguce da su te rucice labave i da ne drze plocu paraelno? Mozda bih sa nekim malim limovima moga da izjednacim nivo

Da li si imao potrebe da stelujes tu izlaznu plocu po horizontali u pravucu kretanja materijala?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Podesava se izlazna ploca, ona koja se skida. I itekako ima sta da se steluje iako na prvi pogled ne zigleda tako. Imas dva stelovanja, po uglu u horizontalnoj ravni, tako da je napadna ivica ploce, ona prema glavi paralelna sa izlaznom ivicom ulazne ploce, a onda i po uglu, sve dok ne biudu paralelne.

Prvo stelovanje je na dva ugaonika sa svajke strane, koja su pricvrscena sa po dva inbusa na izlaznu plocu, a rupe na ugaonicima su produzene, da mozes da nadjes tacan polozaj. To podesavanje ja ne bi dirao, nikako, osim ako se ne pokaze da jedan cosak izlazne ploce ne pada nize od drugog, a ako je to slucaj neka ti je bog u pomoci, ocekuje te pooooduze mucenje.

Drugo stelovanje je na dva mala crvica koji se nalaze na samom kraju povrsine kojom izlazna ploca naleze, praktivno u suprotnom cosku od zatvaraca. Njiihovim zavrtanjem i otpustanjem podesavas koliko se podize i spusta najdfalja ivica ploce od glave. Ono sto je zez je sto oni moraju da budu jednako zategnuti i oslobnjeni, inace ce ploca da se pokrivi.

Elektra BEckum je poznat po tome sto su stelovanja sve sem lagana. Meni se smeju kad legnem ispod PK 250 cirkulara, ko ispod auta, posto mi je tako lakse da podesim paralelnost, nego da okrecem testeru naopacke, pa da vracam sve sto mi treba za merenje nazad.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@Br Mozes li da okcais neku sliku tih mesta za podesavanje, posabno za drugi korak podesvanja jer nisam video gde su ti srafovi za podesavanje. Necu biit neko vreme u radioncii da sam to vidim a kopka me gde se to podesava.
Last edited by leruman on 16 Jun 2021 23:00, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Posto sam i ja daleko od radionice jos koji dan, evo slike sa neta. Posto je u velikoj rezoluciji, lepo se vidi crvic za podesavanje. Iznad prekidaca, na kraju oslonca ploce abrihtera.

Image

Ako ne vidis u samom forumu, pogledaj sliku tamo gde je okacena.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, sad gledam sklopni crtez za Metabo Hc 260, i crvica nema.

Moja masina je EB, godina proizvodnje 1999, i na njoj ga ima, a znam da je Metabo, kad je preuzeo EB sto sta "optimizovao" tj pokvario.

Cinjenica je i da se taj model prodavao u mali milion verzija, cak i kod EB, tako da moze da se desi da na tvom primerku toga nema.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Moja masina je isto taj zeleni EB, onda bi trebao da ima taj sraf. Ja sam hteo da u toj zoni ubacim neke limove da podesim plocu, ali ako su srafovi vec tu onda bi trebalo da bude lakse.
Post Reply