Stabilni frezer

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Stabilni frezer

Post by BR »

Proslog leta sam neplanirano i potpuno slucajno postao vlasnik stabilnog frezera. Sa obzirom da o toj vrsti masina nisam znao nista, kao i obicno kada je nesto novo u pitanju, sednem pa ucim i istrazujem. Sa obzirom da nemamo takvu temu, mnislim da je vrlo zanimljivo objediniti bar neko osnovno znanje na jednom mestu. A naravno, kad sam vec useo u pricu, ajd i da je odradimo, sto ne podeliti i informacijama o sistemima za automatsko hranjenje, tj forsupima, alatima, i slicnim stvarima. Ima ovde i onih koji su proveli prilicno vremena sa frezerom, pa se nadam da ce i oni da se ukljuce.

Sa obzirom da je moja masina starije koncepcije (postavicu jedan vido o istom modelu kasnije) prvo sto mi je zaista pomoglo da shbvatim nacin razmisljanja u radu sa frezerom je video Roya Suttona. Sa obzirom da se radi o starijem, profesionalnom stolaru i instruktoru stolara, koji nije halkidiki i pored celog zivotnog veka provedenog oko ozbiljnih masina, u ozbiljnoj radionici, cini mi se da itekako moze sta da se nauci.

Pa da pocnemo odatle

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4n6yTHMBX54[/youtube]
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Matorac je u principu sve objasnio... jedino sto kad se stavlja dupli firung i otvara glodalom,treba otvoriti za koji mm vise da zubi glodala ne trljaju non-stop od istu....glodalo se tupi nepotrebno(tu je jos stotinak duznih metara vise do ostrenja :)

p.s. bilo bi dobro ko planira da kupi frezer da gleda sa rucnom ili motornom kocnicom osovine jer se najcesce povrede desavaju kad se masina ugasi a glodalo se jos duugo vrti ...

moj ima motornu kocnicu koja zaustavlja glodalo u 2-3 sekunde,verujte da mnogo znaci.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Matorac je odlican, nije mu ovo jedini video.

Sutra kacim jos drugih, dobrih na temu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Idemo dalje sa videima.

Herr Heiko, sa online kursom. Manje primenjiv od gornjeg, zato sto je sva oprema spic bato, ali itekako dobar. Mislim da ce se svi snaci da nadju play listu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Oawo381NkR4[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Sa obzirom da se radi o starijem, profesionalnom stolaru i instruktoru stolara, koji nije halkidiki i pored celog zivotnog veka provedenog oko ozbiljnih masina, u ozbiljnoj radionici, cini mi se da itekako moze sta da se nauci.

...
Nazalost, gospodin ipak nije bio "full 2x5".
Bice da je na tezi nacin naucio koliko treba voditi racuna.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nisam video da mu fali neki ud :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Levi kaziprst cini mi se .
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Stolar ako ima sve komplet prste nije stolar :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

singer wrote:Stolar ako ima sve komplet prste nije stolar :skratta:
Ako ga ne zovu Halkidiki, nije mastor :D
Post Reply