Podešavanje ploča abrihtera

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by Milan195 »

Hvala obojici na detaljnom objašnjenju, probaću ovih dana da rešim to...
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

Ja na KP 320 imam po jedan saraf na plocama. Kako se onda podesava u 8 tacaka?
--------------------------- spojene poruke


I to imam saraf za nivelaciju nagiba cini mi se a ne ploce u cetiri tacke. Interesantno.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by maricaiivica »

Sta je kp320?
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

K5 320 Yakoruda. A KP je greska, stamparska. :D
--------------------------- spojene poruke


I jel ima neko PDF manual/uputstvo za Yakorudu? Gde da nadjem to?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by singer »

Toliko je prosta da ti user manual ne treba :D
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

Slazem se zaista. Za tehnicke specifikacije, kaiseve, motore, pa i ta sitna podesavanja kao sto je ploca abrihtera na primer, dobro bi dosao neki dokument da ne mislim i da ne smaram okolo narod je li saraf 8-ca ili 6-ca. :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by maricaiivica »

Opet ti, sve na klik.
Nema to. Moras da razmisljas, meris, donosis zakljucke,..i pitas ponesto ovde uz staromodno kacenje slika i sl...i da pricekas na odgovor dok neko vidi :)
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

Aj kad sam vec prozvan za moje "napredne" ideje. :D

Opet ja" u kom smislu? :) Pisem nesto ili pitam sto se ne uklapa u pravila foruma ili si na nesto drugo mislio?

A za komentar da moram da merim, razmisljam...itd. Nemaju stolarske masine neki tehnicki list, ili od cega je sastavljena neki detaljniji dokument ili tako nesto? Ili neko uputstvo za upotrebu recimo?

Vidim toster, sokovnik, tv, lego kocke imaju...pa reko mozda se neko setio i da stolarska kombinirka treba da ima.

Ali cek' malo...mozemo ovde da se udruzimo pa da napisemo...uz svo staromodno kacenje slika...pitamo ponesto...pricekamo malo...i eto "manual"...WOW.

Apsurdno je traziti to "na klik" do PDF proizvodjaca. :D
--------------------------- spojene poruke


Ne smeta meni ovakav forum @maricaiivica. Ne bih bio tu da smeta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by mbole »

Retko ces naci kod bilo koje masine, ne samo stolarske, nesto sto bi bilo "uputstvo za upotrebu" u smislu onoga koje imas za TV.
Najpre.. masine su generalno namenjene profesionalcima, to jest ljudima koji su vec obuceni za rad na njima.
Pod "profesionalac" ne podrazumevam da obavezno od toga zivi, vec vise u smislu znanja.

Nekada, davno... postojala je klasa hobi masina, koja je imala zaista kompletna uputstva, za svaku sitnicu i svako podesavanje (potrazi recimo EMCO Star).
No... nekada su i uputstva za bilo sta imala bar 50-tak strana objasnjenja svake moguce funkcije, a danas imas tri strane idiotskih upozorenja (ne susite pudlicu u mikrotalasnoj, nemojte da pijete sredstvo za odcepljivanje kanalizacije...), i eventualno par slikica gde se ubada gajtan, i koje dugme da pritisnes da se sprava ukljuci.

No... ajmo ovako...
Ako je neka ploca oslonjena u 4 tacke (ta cetri srafa), to znaci da mozes da je postavis u koji god hoces polozaj u prostoru.
Pri tom, ravan je odredjena sa tri tacke, cetvrta je "visak", tako da taj cetvrti sraf moras da prilagodis ostalima da ne bi cela prica "klackala" (kao kad ti je jedna noga na stolici kraca).

Prvo podesavas izlaznu plocu.
Podesavas je da u poprecnom pravcu bude paralelna sa osovinom glave, i da bude dovoljno iznad glave, kako bi nozevi imali gde da izvire. Posto ces na kraju ostricu nozeva podesavati da bude ravna sa izlaznom plocom
Po uzduznom pravcu, nije kriticno, ali gledas da bude bar priblizno u pravcu sa ulaznom plocom.

Sada podesavas ulaznu plocu.
Ona treba da bude u potpuno istoj ravni sa izlaznom.
Podignes je skroz gore mehanizmom kojim podesavas dubinu reza (nemoj bas da nategne, ostavi malkice lufta), posto nema svrhe da ulazna bude visa od izlazne.

Ko sto su ti napisali... Dugacak ravan lenjir, polako podizes/spustas neki kraj koji nije u ravni.
Ne postoji "recept" kojim mora to da se radi, posto je moguce da ta ploca kod tebe bude u bilo kom polozaju u odnosu na izlaznu, tako da je recimo dovoljno da malo podignes jedan cosak. A moze da bude i skorz van ravni...

Kako bih ja isao...
Prvo podesis po uzduznoj osi
Recimo prvo podignes/spustis ivicu koja je do glave tako da ona dodje u ravan sa izlaznom plocom.
Zatim nju vise ne diras, a podizes/spustas ivicu koja je na suprotnoj strani dok se poravna (morace verovatno malo da se ponovo pomeri i ivica do glave, posto su srafovi pomereni u odnosu na nju).
Sad to isto samo po poprecnoj osi.
Prvo jednu, pa onda drugu stranu.

Sad proveris da li su u istoj ravni i po dijagonali.

Kad kazemo proveris.. to znaci da spustis lenjir na izlaznu plocu i da nigde nema ni malo lufta izmedju lenjira i ulazne ploce. Da ne mozes da zavuces spijun 0.1mm na bilo kom delu lenjira.

Ono o cemu jos treba da vodis racuna je da ne "nategnes" plocu, to jest da je ne upredes. Posto sako previse podignes dva srafa koji su dijagonalno, ploca mora da se uvije.

Ah da...
Pre svega ovoga, treba proveriti da li su same ploce uopste ravne.
Opet u cetiri pravca, celom povrsinom.
Pri tom srafovi za podesavanje treba da budu labavi da ne bi oni bili ti koji natezu plocu i krive je.
Ako nisu ravne.. dzaba krecis.

E sad.. sve ovo sto sam ja napisao, nije nikakvo "majstorsko" znanje, vec najobicnija geometrija za osnovnu skolu :) i malo "zdravog razuma".
Upravo ono sto je marica napisao... razmisljas, donosis zakljucke..
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

I kako covek da ostane ravnodusan na ovakodetaljno objasnjenje? Tvoj entuzijazam na forumu i sama volja da pomognes je neverovatna. Hvala puno!

Dobro, e sad cu da idem da slikam i saljem...uzgred ploca mi se cini neravna ali objasnicu uz slike, a skapiracete zasto ne mogu da mislim i razmisljam u 4 tacke...ako se ne ispostavi da sam promasio nesto.
--------------------------- spojene poruke


Evo sad:

Image

Image

Gde su 4 sarafa ili 4 tacke? Ima jos slika ako treba.

Imam rucku za podesavanje visine, kad je okrecem ploca se dize i spusta. Imam sarafe na ploci, 2 sarafa gore desno u slici, i treci dole levo na masini. Sa tim sam uspeo samo nagib da podesim. I kako sad da razmisljam? Ili ne kapiram jednostavno, slazem se.
--------------------------- spojene poruke


Nemam dijagonalno sarafe...to je sve od sarafa. :/
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by singer »

Meni je lakse da dođem i da ti podesim.... =D
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by sonus70 »

Dvoje su se tako smuvali :blesa:
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by pebas »

singer wrote: 02 Feb 2022 15:46 Meni je lakse da dođem i da ti podesim.... =D
Dobrodosao si naravno. :clap: Svakako treba i oko dugih stvari da se vidimo. :prsgore:

Ovde se radi vise o "gubljenju vremena" dok pisemo o abrihter plocama i teoriji o 4 tacke, cetiri sarafa na masini koja ih nema. Sta onda? :cool:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by singer »

Tako se fiktivno misli na 4 tacke jer su one kljucne da bi nastelovao sto nuzno ne znaci da ima 4 srafa vec da te 4 tacke trebas doterati.
--------------------------- spojene poruke

sonus70 wrote: 02 Feb 2022 18:22 Dvoje su se tako smuvali :blesa:
Šta ima loše u muvanju? :haha:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Podešavanje ploča abrihtera

Post by maricaiivica »

Slikaj masinu pa da vidimo gde su tacke.
Ovako ti moze pomoci samo onaj koji ju je imao.
Slikaj sa spustenim i podignutim plocama iz pticije perspektive i niz ploce, da bi mogli da shvatimo princip
Locked