Kombinirka Yakoruda K5-320

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by pebas »

maricaiivica wrote: 19 Oct 2021 21:44 A moraju li rupe za cepove da budu ovako "iskrzane"?
Nisam nikada koristio tu bocnu burgiju.
Ma jok, mogu da budu top glatke ja mislim. Ali u ovom slučaju moraju biti iskrzane jer je tupa šlic burgija bila žešće. Nisam ja skapirao dok nisam sve izmerio, šablon spremio, graničnik traku zalepio, graničnike napred/nazad i levo/desno podesio u mm. Onda počeo i video prvu iskrzanu, ali kasno onda beše da je odvrćem, prevelik rizik da moram da štelujem opet nešto ispočetka. :)

A stvarno, da li utiče na lepljenje i čvrstoću spoja iskrzano ili ne? Mislim da prosečno jak čovek ove ne može razdvojiti ovaj spoj, kad se lepak osuši šanse nema, iako su iskrzane.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by singer »

Naravno,to je totalno nebitno....
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by maricaiivica »

Naravno, nije mnogo bitno.
Pitao sam zbog nekih drugih primena te burgije
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by BR »

Nisam nii ja, ali mi se sve cini po nacinu ostrenja i rada te burgije da mora. Ovako kako je ostrena, materijal prakticno cupaju sami vrhovi seciva, vrlo strmi, i onda ostaju risovi. A inace je endgrain na mekom drvetu uvek problematican, jediino sto znam da to radi kako treba su HSS ravna glodala, redovnno ostrena. Malo zapustis ostricu, i cao. Cak i spiralno karbidno glodalo zna da napravi problem.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by singer »

Ma to je za ocekivati ...izmedju ostalog i zato sto je iz takve rupe tesko izvuci piljevinju pri radu pa mlati po njoj....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by BR »

Da, to definitivno utice na cvrstocu lepljenog spoja, i da nema pocupanih vlakana spoj bi bio cvrsci. No, sa druge strane, i ovako pocupano jacina spoja je vise nego dovoljna za namenu za koju je predvidjena, pa nema nikakvih problema.

KAda se racuna nosivist, ili dimenziionisu elementi da bi podneli odgovarajuce opterecenje, koriste se faktori sigurnosti. Ne zbog toga sto je racunica neprecizna, bvec upravo zbog ovakvih gresaka, posto se u proracunu koriste idealni spojevi.

E sad, kada je neko opsesivnno kompulzivan, onda bi se skinuli i ti zaobljenui krajevi sa spoja, a bogami i potrosilo silno vreme da se osigura da nema pocupanih vlakana. Prema svecu i tropar :D
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kombinirka Yakoruda K5-320

Post by pebas »

BR wrote: 21 Oct 2021 09:10 E sad, kada je neko opsesivnno kompulzivan, onda bi se skinuli i ti zaobljenui krajevi sa spoja, a bogami i potrosilo silno vreme da se osigura da nema pocupanih vlakana. Prema svecu i tropar :D
Isprobacu bas da vidim kad naostrim slic burgiju. Skoro da sam 100% siguran da moze da bude glatko i bez pocupanih vlakana. Tako da bi samo ostrenjem burgije ustedeo vreme sto se vlakana tice. :D

Recimo ova druga burgija (ima slika u temi "Slic burgija pali drvo") ostavlja glatku povrsinu, naostrena je, mada je i drugaciji sistem rada. Videcemo.
Post Reply