Opet lager

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Opet lager

Post by urosn »

Stara mašina je u pitanju, na slici se vidi da je otisao lager. Zamisao je da zamenim novim i to da uzmem one sa zastitom ali da je skinem, posto masina ima mazalicu i mogu da ga podmazujem a verujem da su malo bolji ovi sa zasttiom. Ili mi recite najbolje resenje? A drugo, kako izvaditi ovo a da ne rasturam sve? Skinuo sam sraf, ostaje samo navoj u glavi abrihtera.
Attachments
image0.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

Ni po cemu nisu "bolji ili gori" oni sa ili bez zastite, bez obzira da li se radilo o oklopljenom lezaju, lezaju sa integrisanim semeringom, ili "obicom".
Kvalitet lezaja ne zavisi od toga koja je varijanta.
Samo svaki ima svoju namenu.

Licno... drzao bih se originalnog resenja.

Sto se tice skidanja.. morace malo sira slika. Ne mozemo sa ove da znamo sta i kuda moze da izadje, da li osovina moze da podje unazad ili ne...
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Pa nema vise sta ni da se slika. Sa druge strane sve je zatvoreno, samo koliko da izadje ovaj deo glave sto ide u lager. Veliki je posao da izbijem glavu pa da izvadim lager. Radapciger ne moze da pridje. Ima li neki drugi nacin?
--------------------------- spojene poruke


Znam da moze ovako, samo ja to nemam i ne mogu naci majstora koji ima. A mozda je ovde nekoga marilo.

https://www.youtube.com/shorts/Pq1t2ctv87o
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

Tri srafa M6, plocica recimo 6 ili 8 mm debela sa rupom u sredini, i radapciger.
Na plocici izbusis tri rupe blizu ivice, i urezes navoj.
Glave srafova obradis brusilicom, turpijom.. .sta vec imas... da mogu da udju izmedju kuglica kao na klipu, pa da se zakrenu.
Kroz srednju rupu, proteras radapciger....
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Video sam da tako rade,ali veliki posao. Uzeo maticu slicnih dimenzija unutrasnjem precniku lagera, oko 40 mm, a samim tim bila je i deblja. Zavario maticu za manji otvor na lageru i okretao sraf dok nije ispao ceo lager.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

To je generalno krajnja opcija, posto varenje i nje bas nesto sto je pozeljno koristiti u blizini precizno obradjenog doseda za lezaj.

Meni bas i ne lici da je neki veliki posao izbusiti cetri rupe, urezati navoj u tri i obrusiti tri glave srafa... Al ajd...

Sta bi tek rekao za ovo...
0-02-05-bf9aed4b98a40cce36fbf94f483e1ea2b2ed028093475dfe3319b886934b18aa_9c80511c9aa17514.jpg
Futer sluzi samo kao "teg", za izbijanje (stari propali futer, jedino sto sam imao pri ruci sa odgovarajucom rupom i da je dovoljno tesko).
0-02-05-ff1844734fb1715e5cadca748ace8b0832f1177594578ed06891e1f1b8faef4f_88c80993701f87b6.jpg
0-02-05-c397c78c38b32ca535d0ae3215f85f7697521bea0e3e4857d69633dc4098ee2e_f9a762ceca8db47f.jpg
Sa sve konusom u sredini... koji siri vrh...
Prepravljen celicni tipl :)

Da bi se izvukao iglicasti odavde:
0-02-05-ea691e9adc8741ffa7bfb7435b5a2afed37491e3ce7a20107e9de31b7f4ffc1a_1b0067585ccd4f4d.jpg
Ne... internet trikovi sa mascu, lebom i slicnim zanimacijama ne pomazu u svim slucajevima. Obrnuto... potrebno je da se slozi dosta kockica da bi radili. Pocevsi od odnosa rupe za osovinu u lezaju i spoljasnjeg precnika lezaja, koji je naravno kod iglicastog jako los za takvu igrariju.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Naravno da sam naisao na novi problem. Posto je zapelo kod ubacivanja novog lagera, sve sam razamontiorao i naisao na par novih problema.
Lager sa druge strane sam lagano rukom izvadio.

Smem li unutrasnjost kucista da kirnerujem ili imate neko drugo resenje? Oni lepkovi stalni,privremeni?

I unutrasnjost lagera se ovako rotira. Vidjao sam ovo ranije ali ne znam da li je ispravan?
Attachments
image0 (1)-min.jpeg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

Ako je na jednoj strani lezaj tvrdo fiksiran, na drugoj strani mora ili unutrasnja ili spoljasnja kosuljica da ima zazor, i uobicajeno je da to bude spoljasnja, a da je unutrasnja fiksirana za osovinu.
Inace.. kad se osovina rasiri ili skupi od promene temperature, nesto bi moralo da se pokrivi ili pukne.
Tako da je sasvim normalno i potrebno da drugu stranu mozes da izvuces lagano rukom.
Ne kirneruj nista i ne stavljaj loctite. To treba da ide lagano. Samo ne sme da postoji preveliki zazor izmedju lezaja i lezista (tipa par desetih, vec treba da bude par stotih).

Ovo je normalno za takav tip lezaja.
Ako ne skripi, nema ostecenja na kuglicama ili na stazama, onda je ispravan.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Odlicno. Posto sam skinuo celu glavu i razmisljam da je sad promenim, da stavim sa spiralnim plocicama. Da li je pametno to uraditi, ima li kod nas da se nabavi kvalitetna, preporucujete li nekoga?

Sirina obrade glave je 51 cm plus nekih 20ak cm sipke.
Attachments
image1-min.jpeg
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3842
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Opet lager

Post by BR »

Da li je pametno pametno je. No kostace posteno. Postoje Kinezi koji prave po narudzbini kao I Turci.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Znam da je pametno, samo da li se isplati narucivati, ili je bolje naci negde Hammer A3 sa istom glavom? Video sam da Kinezi rade, ali mi je zamisao da nadjem nekoga ovde(ako ima) odnesem ovu glavu, uzmu sve mere i odrade. Nije meni to tesko premeriti i poslati mere Kineyima, nego nzm nista oko kvaliteta, sta ako nesto ne bude ispravno...

I kako da vam okacim snimak> Ima jos jedan problem pa da vidim kako resiti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

Snimak moras da okacis na recimo youtube, pa da ovde ubacis link.
Nazalost nema bas toliko prostora na hostingu da mozemo da drzimo i video.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

https://www.youtube.com/shorts/ZgfwrTAk33g

Ovo sam tek primetio kada sam hteo da skinem lager, nije mi pravilo problem u toku rada, bar ja nisam osetio. Ukoliko ne budem menjao glavu, ovo valjda trebam resiti. Smem li staviti nesto iymedju kucista lagera i glave ili nesto drugo?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14998
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Opet lager

Post by mbole »

Cekaj.. na jednoj strani (onoj sa srafom, sto nisi mogao da izvuces lezaj) bi trebalo da lezaj ide sa zadorom u kuciste, to jest da je tu fiksiran.
Ne vidi se na snimku, jel ti se sada i na toj strani lezaj pomera slobodno u kucistu?
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Opet lager

Post by urosn »

Pomera se isto kap i ovaj, oba su fiksirana na osovini ali se pomeraju u kucistu lezaja.
Post Reply