Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Online
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

Sablon sa neravnom daskom je jedna od smrtonosnijih stvari na tim malim cirkularima. Plasticni lavor koji izigrava kuciste radi na sve strane I pod malim pritiskom. Sad kad se zameni kuciste krutim I stabilnijim moze al poet je to prica pravljenja piste od g..ako se ide Tim putem onda sto ne napraviti circular da valja od pocetka.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 35
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Sad opet razmisljam...a sta je zapravo problem sa neravnom daskom? Daska je zapravo ravna tj. povrsina je ravna samo ivice nisu jer su secene u pilani od debla,odnosno debljih grana. Te ivice ce dodrnuti vodjicu u dve najisturenije tacke i na te dve tacke kliziti po istoj od pocetka do kraja jednako kao i da je ivica ravna... U kom trenutku se javlja problem?
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 184
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by sonus70 »

Jeste, ako imaš beskonačno dugu vođicu :)
Ako je komad koji sečeš veći o dva pedlja , koliko obično ima vođice pre lista cirkulara, nećeš moći ni da započneš rez.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 35
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Da,sad razumem.Ja stalno i mislim o kratkim komadima pa nikako da mi dodje u glavu :) . Pa dobro,moze vodjica lajsnom da se produzi na pocetku,rupe za to vec ima.Ili da se krene sa leve strane,preko sanki (tu pre svega mislim na onaj HS115).Jeste malo budzenje,tj mora se dodati parce aluminijuma da se dobije duzina ili u slucaju sanki sirina ali nije nemoguce.A posle prvog reza bi trebalo da ide glatko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by mbole »

bobpp wrote: 25 May 2024 13:45 E abrihter vec ima :) Neki mali plavi, isto stoni ali pretpostavljam da moze posluziti.
...
Ako ima abrihter, onda nije problem prvi rez.
Bilo cime, rucnim cirkularom, rucnom testerom... dovedes jednu ivicu da bude bar priblizno ravna, i onda proteras preko abrihtera dok ne postane lepo ravna.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 35
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Eto,da...moze tako.
E sad ako se odluci da uzme neki od ovih ostaje jos da vidimo koji. Plavi Bosch sa 540mm max sirine i bez sanki ali sa garancijom ili sa istom cenom Scheppach HS115 (valjda isto sto i Evolution RAGE5-S i jos neki )sa snimka koji je na papiru bolji,veci i jaci ali je preko oglasa .Ili ima nesto bolje u klasi ≤ 250e?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3701
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by maricaiivica »

BR wrote: 25 May 2024 18:18 Sablon sa neravnom daskom je jedna od smrtonosnijih stvari na tim malim cirkularima. Plasticni lavor koji izigrava kuciste radi na sve strane I pod malim pritiskom. Sad kad se zameni kuciste krutim I stabilnijim moze al poet je to prica pravljenja piste od g..ako se ide Tim putem onda sto ne napraviti circular da valja od pocetka.
Pojasni mi.
Ako uzmem komad lesonita npr 60*200cm i na njega spustim dasku, zasrafim je sa 2 srafa i vozim po ploci lesonit uz vodilicu.
Gde su problemi?
Online
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

Ja to radio godinama. Problem je u tome sto kad spustis taj lesonit sa daskom odozgo lavor ode u sreh jer je glibav a onda dobijes lep povratni udar. Te masinice su samo za gradiliste.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 35
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Ma niko nece seci fosnu 4m niti plocu 2x1m na tome.Ima covek i rucni cirkular i ubodnu ,na kraju krajeva, i sekiru :) da se materijal dovede ugrubo na mere kojima se moze baratati. A postoji i profi stolar pa ako bas treba platis pa ti on isece.Jel mogu tu da se oblikuju letvice da se napravi fioka npr ili stolica ili polica za 3 male saksije ili ne mogu? Ako ne mogu na cemu mogu? Odnosno,znam da moze i rucno ali na cemu najlakse i najbrze?
Online
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?nj

Post by BR »

Sad fioka ima raznih. Ono sto se Dana’s zone fioka moze da se napravi na tome. Kad a se takva masina sredi sto je dzaba posao moze da se napravi I fioka da te ne bude sramota u nekoj radionici. Ali majstorska fioka bez jako puno besmislenog dovijanja ne moze.

Recimo na takvoj masini sredenoj sam sekao I talpe od 2 metra duzine sto je nekakav minimum za I najprostiju stolarsku masinu za hobistu niskog nivoa. . To na fabrickoj ne moze. Sa drugs strane moja stara masina je pocela da se sredjuje od necega sto je u Nemackoj pronadjeno na djubristu sa puklim kucistem I bez I jednog dela koji je mogao da se skine. Prakticno jedino sto je bilo ispravno je ploca I motor. Trebalo mi je mesec dana, napravljeno je novo kuciste od sper ploce 18mm, potpuno kruto, nov firung koji je sporiji Ali i dramaticno stabilniji od fabrickog kao I poprecne I poduzne sanke. Sve u svemu po sadasnjim cenama barem 500 eura ulaganja ne racunajuci rad. I da budge I iskreni I ako na tome moze da se radi, kada sam uzeo novu testeru rodio sam se. Problem je sto dobre nove testere bez jedno 2k eura nema kod nas. i onda je sina I potapajuca mnogo bolja kombinacija za sve pogotovu iz nekoliko jeftinih I smislenih sablona.

Po me I jedino smisleno resenje danas je napraviti circular. To je mnogo prostije nego se cini a resultant I ce biti bolji od svake fabricke. Po meni neki minimalni zahtevi su indukcioni motor, kasini prenos i standardne miter sine. Sve to ne mora da kosta dramaticno vise od fabricke verizje.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 35
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Sve razumem ali nije on ni hobista a kamoli majstor.Pitanje je koliko ce uopste koristiti,mozda jednom godisnje par dascica da ujednaci bez prevelikog truda i premeravanja.A zbog toga da ulaze vise ili cak pravi neku spravu sumnjam da mu se isplati.To sto on trazi je nesto tipa busilice,brusilice... da ima medju alatom ako nekad zatreba,kao moj tast sto jedva motiku ume da zavari ali ima dobru penziju pa je kupio i aparat za varenje umesto da zove komsiju :)
Online
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3838
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

Ako my treba dima onda nema bolja masina od one iz Linde.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by mbole »

BR wrote: 26 May 2024 17:06 Ja to radio godinama. Problem je u tome sto kad spustis taj lesonit sa daskom odozgo lavor ode u sreh jer je glibav a onda dobijes lep povratni udar. Te masinice su samo za gradiliste.
Pa ako se kuciste uvije, dobices ga i sa i bez sabolona.
Post Reply