Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Jel ima tu neke razlike ili je u klasi 200-300e sve isto? Zapravo vidim da neki i jesu bukvalno isti,izgleda samo od kineza narucili razlicite boje da im se uklapa u imidz firme... :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

Od svih tih malih prenosnih circulars najbolji je onaj koji ne uzmes. Sacuvace to najvise para I nerviranja. Generalno za 95% hobi poslova postoje mnogo bolja resenja. Recimo uranjajuci circular as sinom ili vec neka druga masina.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Otprilike tako nesto sam i mislio :) Inace nije za mene,drugar je hteo nesto da kupi i da ne razmislja kad pozeli da napravi police za cvece zeni i slicne sitnice a da mu ne zauzima puno mesta pa smo sinoc gledali sta se nudi.
Jel moze takva jeftina hobi varijanta da posluzi bar toliko da isece 4 noge jednake duzine ili ni toliko i da pokusam da ga odgovorim?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

4 jednake noge ce iseci I japanskom testerom iz linde za 3000 dinara. Onda je ustedeo 33000 koje moze da potrosi na pivo.

A za ye pare moze da Juli I neku uranjajucu testeru pa I da napravi nesto.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by mbole »

Pogresna postavka u startu :)

Ovaj cirkular sa linka ne moze da odsece te 4 noge za astal na istu duzinu, prosto zato sto nema toliku sirinu reza, a i takvo rezanje nikako nije proprucljivo na bilo kakvom cirkularu osim gera koji je za tako nesto napravljen, ili uz posebnu proceduru i dodatke (ili totalno drugaciji cirkular).
Obrati paznju na maksimalnu sirinu reza... 545mm... to bi jos radilo za neki barski stocic, al za sto...
OK.. ima vodjicu za rezanje pod 90 ili pod uglom, ali je ona tipicno prilicno kilava, i ono sto je prikazano na trecoj i cetvrtoj slici je em mnogo vise lepa zelja marketing odeljenja nego stvarnost, em prilicno opasno.
https://www.bosch-professional.com/rs/s ... 0601B45000

Sto kaze BR.. bilo koja rucna testera iz bilo koje radnje ce to odraditi bolje i najverovatnije brze.

Ovakvi generalno gradjevinski cirkulari su namenjeni za uzduzne rezove, to jest tamo gde je sirina daske Ili bilo cega drugog, univera, spera...) mnogo manja nego duzina obradka.
U tome nisu bas precizni, ali za ono za sta su namenjeni su dovoljno dobri.
Sad sto bi mi da ih koristimo za ono za sta nisu namenjeni.. to je samo nas problem :)
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 184
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by sonus70 »

Evo na ovom postu šta sam ja napravio sa tim cirkularom.
https://www.stolarskaradionica.com/foru ... f=7&t=8683

Započeo sa ručnim pa on crkao i navrat/nanos kupio ovaj. Sve sekao iz širokih dasaka pa dovodio na tačne mere ručnim hoblama. Taman dovedeš na meru i odstraniš tragove lista cirkulara. I mašala je pomogao kod ove gomile letvica. Ali je opet svaka posle cirulara išla pod hoblu. Čekao me posle toga i posao sređivanja poprilično duge tarabe, drvene, pa je to i prevagnulo. Za sam krevet sam mogao da se snađem i drugačije. U svakom slučaju za kojekakve igrarije po dvorištu može da prođe. Najtvrđe što sa proterao kroz njega je jasen suv ko kost debljine 45mm i sasvim lako ga je odradio, sa tim nekim listom koji se dobije uz njega.
Jedino što je originalno došao skroz raštelovan. Izvadio iz pakovanja, našarafio nožice pa pola dana ga dovodio u vinklu i paralelu. Po uputstvu koje sam dobio uz njega. I svaki put kad pomeraš graničnik i zabraviš ga moraš proveriti na brzinu da li se zabravio paralelno sa listom.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Sve razumem,nije to sprava sa kojom se moze nesto posebno komplikovano i precizno uraditi (to sam mu ja vec rekao) ali covek hoce da uzme nesto takvo jer smatra da je za njegove potrebe ok.Pa razmisljam kako da mu pomognem da najbolje izabere.Evo sad sam gledao ,malo bolji rucni+ sina je 20k i on je super ako se sece iz ploce 2x1m (ovde to zapravo jedva da moze ako uopste i moze) ali za seckanje parcica za policu ili skracivanje dascica za krevet ...

Sto se konkretnog modela tice a sto je kolega upravo rekao 545mm je najveci problem.Morao bi biti bar 600mm. Ali je kao Bosh i kao ima garanciju. Gledali smo takodje i ovaj,slicna je cena https://www.instagram.com/seyhoun_choob ... IjJFttVoO/ Par unapredjenja,malo je veci i jaci,vise obrtaja...ali to je sa oglasa,nema garancije.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 184
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by sonus70 »

Seckanje parčića će odraditi. bez problema. A seckanje komada širih od negovog kapaciteta jeste problematično ali koliko puta će se to desiti? Za takve komade se odnese nekome da odradi uslužno sečenje.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Mozda ni ja nisam najbolje objasnio o cemu se radi - ostale su mu neke susene ali prilicno neravne orahove daske duzine do 1m od kojih hoce da sece tracice debljine 5-6mm jer je video negde na netu nesto sto se pravi od toga.Pretpostavljam da to moze da se sece na vise nacina ali nekako nam je stoni cirkular delovao najlogicnije ako vec zeli sam da radi a ne da mu neko usluzno odradi. Pa kad vec zeli da ima i cirkular medju ostalim alatom a nema potrebu za profi spravom od $$$$ onda pokusavam da saznam sta bi bio najbolji izbor i na sta da se obrati paznja. U uzem izboru su trenutno taj Bosch najvise zato sto je Bosch,sto je iz prodavnice i ima neku garanciju i ovaj Scheppach HS115 zato sto je cena ista ali deluje bolji na papiru (bolje vodjice,velicina...).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14968
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by mbole »

5-6mm... tesko sa ovakvim cirkularom.
To je nezgodan posao i za mnogo ozbiljnije masine.
Najpre neophodan ti je novi i kvalitetan list, koji je namenski za uzduzni rez. Inace ces imati ozbiljno krzave ivice, a sredjivati ivice ne necemu sto je 5-6mm...
Drugo.. treba ti bas lepo ustelovan firung, posto opet... nema mnogo prostora za doterivanje.
Trece.. za tako tanke letvice se u principu ivica posle svake isecene letvice, ravna na abrihteru, koji naravno nemas. Inace se svaka greska kumulativno sabira, i nakon 3-4-5.. letvice, dobices ivicu daske koja je ili udubljena ili ispupcena.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

E abrihter vec ima :) Neki mali plavi, isto stoni ali pretpostavljam da moze posluziti.

Svestan sam ogranicenja ali ni radovi ne zahtevaju neku preciznost.To treba da bude neki drzaci za cvece nalik bakljama,znaci gleda se iz daleka :) A posle ce ionako da stoji dok opet ne zatreba za nesto slicno...

Jos nesto me zanima- 4000 vs 7000 obrtaja testere?

PS: jel sam ja promasio mesto za temu? Mozda bi bolje bilo u "elektricni alati"?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirk

Post by BR »

A kako ce da napravi prvi rez ako su toliko neravne… Na Tom Malcom circularity je to jedan on sigurnih metoda za povredu.Za to sto bi on Jan bi izabrao Uprava provides predlog potapajuci sa sinom
--------------------------- spojene poruke


Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?
Ubi me ai na tastaturi. B… onom ko ga izmisli da ne moze da se iskluci.
User avatar
bobpp
Šegrt
Posts: 33
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by bobpp »

Vid` stvarno,o tome nisam ni razmisljao...:) Onda bar taj prvi rez mora biti uradjen sa necim drugim...

Ne znam,videcemo onda... Problem sa uranjajucom+sina je cena - skoro da su 3x skuplje nego ovi mali cirkulari (sem jedne od Einhell-a koja bi izasla slicno ,oko 25k).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by BR »

Video sam skoro neku jeftinu kombinaciju uranjajuca plus sina. KP ili nesto slicno.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Bosch GTS 254 ili nesto drugo od amaterskih cirkulara?

Post by maricaiivica »

Naravno da ce na ovome planiranome i prvi rez da napravi, samo ce morati da se posluzi sablonom.
Post Reply