Прегревања ременице и каиша

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
Post Reply
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Прегревања ременице и каиша

Post by urosn »

Узео сам један старији фрезер и сад га сређује да бих га нормално користио. Јавио ми се проблем где ми се прегрева ременива на мотору и каиш. Чим упалим мотор,веома мало се осети каиш и одмах почиње да се греје. Каиш не додирује ништа, а лагери су замењени. Ременице су у равни,а каиш затегнут. Једино да је превише затегнут или да не одговара.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by singer »

Koja je vrsta kaiša?
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by urosn »

Клинасти.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by mbole »

Sta znaci da se kais "veoma malo oseti" cim upalis motor?

Koliki su precnici remenica?

Da li ugao i sirina zleba na remenicama odgovara uglu i sirini kaisa?
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by urosn »

Када стартујем машину,осетим као да се упали каиш. Након тога се не осећа. Одговарајући је каиш,проверио сам. Може ли бити проблем ако је каиш превише затегнут? Скоро сам радио и винкловање мотора,ако нешто значижћ.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by singer »

Klinasti kaiš ne sme da dira dno remenice,ne sme da bude iznad remenice,mora što je moguće bolje da leži na bokovima.
Ako je remenica od aluminijuma-grejaće se brže i više od gusane ili čelične.proveri da li su remenice u strogoj ravni....
Bilo bi dobro neka slika ili video...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by mbole »

Ne bi smeo u startu da prokliza kais toliko da "zamirise".

Pretegnut kais ima uticaja na vek lezajeva, ne bi smeo da utice mnogo na grejanje, a pogotovu ne da prokliza u startu (obrnuto, labav proklizava u startu).

Jel si proveravao da li su remenice u ravni i kada je kais nabacen na njih?

Ne napisa, koji su precnici remenica.

Drugo.. znam da deluje sasavo, al... da li si siguran da ti se pregreva remenica na motoru? Da se ne pregreva sam motor? Ili.. da ti ne kliza remenica preko osovine motora (jel imas kajlu ili kako je vec povezana remenica sa motorom)?

Sto kaze singer.. daj neku slikicu... ovako mozemo da "nabadamo" do besvesti, posto mogucih uzroka ima milion.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by urosn »

Спољни пречници су : ременица на мотору је 20цм а на самом фрезеру је 9.9 цм. Па сигуран сам,попнем и њу и каиш и скоро па врући. Скинем каиш,укључим и после неког времена је хладна та иста ременица. Обе имају Кајли,ткд не би смела ни једна да клиза преко осовине. Размонтирао сам опет све па немам шта да сликам. Пронаћи да скицирам ако шта значи.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by sonus70 »

Pa ne liči na pregrevanje kaiša i remenice ako su "skoro pa vrući". "Skoro pa vruće" je 40-50 stepeni. 60 već žestoko peče na dodir.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by mbole »

Posto "nabadamo" preko foruma, sa malo informacija... pisem sve sto mi padne napamet, koliko god bilo malo verovatno...

To sto je remenica hladna kad nema kaisa, ne znaci da nije problem do motora. Kad skines kais, nema opterecenja, a tada je struja kroz motor smesno mala. Takodje, nema maltene nikakvog naprezanja u lezajevima motora.

Pade mi napamet... ne znam kako ti izgleda motor.. kad se to ugreje, vidi koliko je topla druga strana osovine motora (ona suprotno od remenice, obicno je na njoj ventilator). Naravno ako nekako mozes da joj pridjes, sto zavisi od motora, a ne znamo kakav je.

Precnici su dovoljno veliki da kais ne bi smeo da kliza, i da se ne savija previse.

Nema veze sto si rasturio, mozda i bolje. Daj slike remenica, samog kaisa, motora... svega sto moze da ima bilo kakvog uticaja. Sto detaljnije slikas, i sto vise budemo imali informacija, veca je mogucnost da ti neko pomogne.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by urosn »

Posto je sve rasklopljeno, morao sam da postavim ovako naopakao. Sve ovo se montira ispod metalne ploce. Navojna sipka sluzi da yategne kais. Ukoliko treba jos slika,recite iz kog ugla odogvara i ja cu slikati.
Attachments
IMG_2152-min.jpeg
IMG_2153-min.jpeg
IMG_2161-min.jpeg
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by singer »

Ne ide takav kaiš na frezer....po slici bi rekao da je širine13mm...
Trebao bi biti nazubljen ili manji,tipa 11mm širine
Čisto sumnjam da je to fabrička izvedba...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by mbole »

Meni dleuje da je kais premali, ne da je preveliki (upada u remenicu dublje od spoljasnje ivice remenice, pogledaj drugu sliku)

Ajd ovako...
Posto je ovaj sklop sa trece slike, maltene nezavistan, to jest sva podesavanja su na njemu... motor i spindla su tu...
Sastavi ga kompletno, vrati kajle, sve sklopi kao da ces da ga ubacis... zategni kais koliko mislis da treba, pa onda slikaj.

I probaj da slikas sto je vise moguce "pod 90 stepeni" odozgo, sa strane... da bi izbegli deformaciju slike zbog ugla.
ovako... deluje kao da je na trecoj slici deo kaisa koji je blize deblji bar 1.5 put a to sigurno nije, uglovi su deformisani...
Npr.. nikada ne bh pomislio sa trece slike da je remenica na motoru dva puta veca od one na spindli. Deluje ko da je tipa X 1.2 ili tako nesto.
Znaci slikaj direktno odozgo pod 90 stepeni u odnosu na remenice, direktno sa strane, pod 90 stepeni u odnosu na ravan koja prolazi kroz spindlu i koroz osovinu motora... ko da pravis tehnicki crtez...

Naravno.. ni malo nece da skodi ako se na slici nadje i nekakav lenjir, da bi imali osecaj stvarnih dimenzija. Ovako... ovo moze da bude i 13mm kais, ali i 20mm kais. Jednostavno nemamo referencu u odnosu na koju da poredimo.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Прегревања ременице и каиша

Post by singer »

Da li je to sve izvađeno iz frezera na slici,ako jeste koji je i koja oznaka?
Deluje mi motor mali u odnosu na remenicu,deluje mi da je to sve karabudženo .....
Post Reply