Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
Zlatomir
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 25 Aug 2014 14:29
Location: Loznica

Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by Zlatomir »

Posle duzeg vremena evo i moje malenkosti. Zelim da prezentujem svoj najnoviji rad. To je moja radionica od drveta i cigle koja je jos u fazi izgradnje.
Dobro bi mi dosli svi komentari i sugestije. Evo Yt linka:
https://www.youtube.com/watch?v=Xv6WvZbhbeg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by mbole »

:dada: :prsgore:
Meni se svijdja, bez obizra sto inzenjer u meni kmeci nad "kad ne znas sta je dosta... ti stavi mnogo" :deda:
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Re: Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by nebman »

Kolega, bravo , ima vrednost i dizajnerski. Podeli sa nama i malo tehnickih detalja: povrsina osnove, visina, debljina betonske ploce, dimanzija stubova, cime si zastitio drvo u kontaktu sa malterom, koliko sati rada je utoseno?
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by maricaiivica »

Podeli sa nama i greske koje si napravio, da naucimo i mi nesto preko tudje grbace
User avatar
Zlatomir
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 25 Aug 2014 14:29
Location: Loznica

Re: Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by Zlatomir »

Upustio sam se u ovu avanturu iako sa gradjevinom nisam do sada imao ama bas nikakve veze. Prvi put u zivotu sam se okusao kao tesar i kao
zidar. Poceo sam radove proslog leta (2022.god.), sve sam radio sam. Pomoc sam pozvao tek kada sam pokrivao objekat. Greda od 6 m moze
lako da se digne ako na jednom i drugom kraju zasrafis L profil koji je oslonac pa polako prvo na skelu pa onda jedan pa drugi kraj na L profile, mic po mic. Nijednu dnevnicu nisam nikome platio, sve polako sam. Krov, prvo napravio stolicu pa polako rogove. Grede su borove 12 x 12 cm sve. Jedino sam na terasu stavio stubove 16 x 16cm. Temelj sam ukopao 30 cm i armirao ga binorima, a unutra je ploca oko 10cm sa armaturnom mrezom. Sam objekat je dimenzija 5,30m x 6m. Od toga sama radionica je 5,30 x 4 a terasa 5,30 x 2m. Terasu pravim jer necu tu samo da radim, nego i da se odmaram i
provodim vreme. Kada zavrsim zidanje i stavim prozore i vrata objekat bi trebalo ovako da izgleda
izgled3.jpg
Greska koju sam napravio je sto sam dozvolio da grede (neke, ne sve) pocnu da se uvrcu. Kada mi je gradja stigla sa pilane slozio sam ja to i posrafio
izmedju redova letve, svaku gredu zasrafio. Ali kad sam poceo da secem i krojim, pravim cetvrtaste rupe i cepove neke su pocele da se uvrcu. To treba
odmah kad stigne sa pilane krojiti i ugradjivati. Kad se ugradi i usrafi onda ne moze da se uvija. Svu gradju sam iskrojio elektricnom lancanom testerom
a sve rupe iskopao glodalicom. Napravio sablon i svaka rupa ista.

Sto se tice zidanja ide sporo jer ima mnogo secenja cigle a i nemam poslugu da mi dodaje, sve moras sam sidjes sa skele. iseces ciglu pa ponovo na skelu. A secenje je posebna prica. Prvo sam poceo sa dijamantskim diskom i brusilicom sto je katastrofa zbog ogromne prasine. Prasina a vrucina, nista gore. Onda mi se upalila lampica i stavim dijamantski disk na stubnu brusilicu
stubna.jpg
Milina, manji broj obrtaja, malo poprskas i nema prasine a napravio sam i giljotinu
giljotina.jpg
Kada se seku polutke cigle dobra je i giljotina. Udaris cekicem, ako je neravno malo poravnas dletom i to je to. Prilikom zidanja vezu cigle i greda sam ojacao na ovaj nacin
User avatar
Zlatomir
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 25 Aug 2014 14:29
Location: Loznica

Re: Bondruk, fachwerk, post and beam workshop / Radionica od drveta i cigle

Post by Zlatomir »

Iz nekog razloga nisam mogao vise da ubacim sliku pa nastavljam ovde. Dakle, vezu cigala i greda sam ovako ojacao
ekser.jpg
U svaku krajnju ciglu ekser, ciglu malo zarezem. Grede u dodiru sa malterom sam brusio i presao dva puta sa Irkom Clasic sandolinom. Razmisljam
da grede, tj samo onu stranu gde se ddodiruju grede i malter ofarbam bitulitom. Zanima me vase misljenje, da li gresim. Vidim ljudi mazu bitulitom
delove drvenih stubova koji idu u zemlju.
Izvestavacu o buducim radovima na objektu. Prioritet mi je da zazidam ostatak i stavim oluke.
Post Reply