Prvi stocic

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Prvi stocic

Post by astmario »

Posle silnih zapitkivanja ovde, jesenas sam zavrsio svoj prvi ikada "projekat" sa drvetom, osim pravljenja drzalje za turpiju u osnovnoj skoli, i cepanja drva za vatru nekog veceg iskustva nisam imao.

Rezultat je sledeci:
Image
Stocic je napravljen od bukove palete koja stoji u supi vec par godina pa sam resio da joj nadjem primenu. Secen gerom za cije sam instrukcije dobio savete ovde, spajan lepkom za drvo, plus L celicnim profilima sa srafovima unutra zarad ojacanja. Mogu reci da je bilo potrebno daleko vise vremena nego sto sam ocekivao.
Muke sa stegama, banalna stvar poput pravljenja pravougaonika od 4 daske bez krivljenja i zadrzavanja pravougaonog oblika mi je bas zadala muka na primer, pritegnem da dobijem bolji spoj, izgubim ugao, popustim, razmaknu se daske :D
Rad sa rucnom drvenom blanjom je takodje bio prica za sebe, zarivao sam je u drvo, pa onda delji do preksutra dok ne ispravim sta sam zeznuo, sanjao sam onaj diht abrihter, ali dobar je osecaj rucno rendati drvo.
Ideja sa Tung uljem mi je delovala super, medjutim kako sam do zavrsnih premaza dosao tek u kasnu jesen a potrebno je slojeva i slojeva, nacekao sam se dok drvo nije postalo suvo na dodir, a krajnji rezultat mi se nije previse dopao te sam preko ulja isao i 2 ruke mat zavrsnog laka na kraju, mada ne zalim, tung je poprilicno naglasio prirodnu saru drveta pa boje malo vise "iskacu" nego premaz sa cistim lakom koji sam probao na uzorku.
Nesavrsenosti koliko volis, lepka koji je iscureo a i pored smirglanja ga nisam primetio dok ga lak nije istakao, nesavseni uglovi jer daske nisu prosle kroz abrihter, ali sveukupno sam zadovoljan postignutim.
Nazalost, posle par meseci su se pojavili i prvi problemi sa drvetom, pretopostavljam da je vlaga u supi osetno veca od one u kuci, na donjoj slici se vidi da su se gornje daske "razisle", jedna je cak od sile i pukla tj razlistala se sto cu morati da osmislim kako cu da saniram naradenih dana.
Image
U svakom slucaju sam u celom procesu naucio mnogo, shvatio koliko ne znam i koliko truda, znanja i alata treba za dobre rezultate, ali bez obzira na sve sam zadovoljan postignutim, kao i supruga koja ga je prisvojila kao nocni stocic uz svoju stranu kreveta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo napred.
Niko se nije naucen rodio, a predivan je osecaj kad na kraju napravis nesto svojim rukama, bez obzira kako izgledalo.

Slepljivanje dasaka...
Prvo ih iseces sa nadmerom, pa tek slepljene seces na konacnu meru.
Upravo zato sto ce malo da beze prilikom lepljenja.

Ako nemas namenske stege za tako nesto, lepi samo dve po dve, pa onda tako slepljene komade slepljuj u vece...
Traje duze, al manje muke, i manje obrade nakon lepljenja.

Sa slike se ne vidi kako si spojio plocu sa ostatkom stocica.
Jedan od razloga pucanja moze da bude upravo to, ako si je spojio kruto u uglovima (zalepio, zasrafio...)
Drvene ploce moraju da se spajaju tako da mogu da "plivaju" u odnosu na ostatak konstrukcije, upravo zbog razlicitog sirenja i skupljanja uzduz i popreko na godove.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Hmmm, nisam nista specijalno radio, na ram sam bukvalno slozio daske i lepkom i ucvrstio. Nakon toga rende i skidanje "viska", i noge stavio da malo predju preko ivice kako bih sve didatno ucvrstio racunao sam da sva sila koju ce sto trpeti ide odozgo pa da nista vise od lepka necw trebati, tako da zapravo nemam konstrukciju, vise poput zatarabljenog prozora.
Znaci, na okvir namazao lepak, stavio prvu dasku svedenu na meru, kojoj je namazana i bocna ivica i tako redom ih popunio do kraja. Nakon toga par stega da ih bocno stegne, i par stega da i pritisne odozgo.
Last edited by astmario on 14 May 2020 07:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas opterecenje od sirenja/skupljanja samih dasaka gornje ploce, koje uopste nije malo.
Te daske ce se rasiriti kada prime/otpuste vlagu vise nego sto ce se "produziti" ram na koji su stavljene, posto se drvo razlicito siri duz i popreko na vlakna sa promenom vlage.

Plocu sastavis posebno.
Ostavis lufta izmedju nogu koje prelaze i ploce, da bi ona imala gde da "radi".
Plocu za "suknjicu" vezujes tako da ploca moze da se popmera u odnosu na nju (ne da landara, da bude stegnuta, ali da postoji mogucnost da se pomeri usled rada drveta).

Pogledaj recimo: https://www.youtube.com/watch?v=OUDEN8Z_Dik (nisam detaljno gledao klip, prvi koji je iskocio, ali vidim da je prikazano nekoliko nacina vezivanja)
To moze da se radi na vise nacina, pocevsi od srafova odozdo kroz suknjicu, ali tako da srafovi u suknjici imaju proslicovanu rupu u pravcu popreko na vlakna ploce. Ili se naprave blokcici sa "zubom" i zlebovi u suknjici, ili L profili ali sa isto tako proslicovanim rupama...
Post Reply