moj dizajn

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Nego je ima ovde da se nabavi zicana vuna 000, ili 0000 da se skida izmedju politura i treba mi ko hleb Methylated spirit da napravim neku smesu. To ne mogu nigde da nadjem. Osim toga da li ima ovde da se kupe one 100% pamuka krpe sto ne pustaju koncice i onih kao gaznih sa malo voska (izgleda kao mrezica koja se stavlja preko zavoja da ga drzi, sluzi da se pre politiranja prebrise namestaj i svu micro prasinu pokupi?
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

ima, wobyhaus radnje.

http://www.wobyhaus.co.rs/turpije-i-bru ... elicna-000

imali su i 0000, na sajtu nemaju sad, pozovi pa pitaj


off topik?

da li znaš da ta žica savršeno pere prozore? :) 0000 naravno....
Last edited by kriviekser on 01 Feb 2020 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

krpicu sa voskom koju pominješ mislim da misliš na "medenu krpicu", naćićeš ih u farbarama za auto boje.

Probaj Ehom radnje.
Last edited by kriviekser on 01 Feb 2020 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Sad cu da pogledam, Thanks. Ja upravo perem prozore sircetom i novinama i glanca ko ludo :) Nego zasto mi se otvara nova tema kad idem na brzi odgovor il je moj komp poludeo? Htela sam sve da stavim pod jedno. Ja sad radim restauraciju replike ormana Luja 15, lik nece pravu restauraciju sto mi je zao posto je orman prelep, cak sam ponudila i da ga kupim.
Zasto nema unistavanje poruka? Probala sam da skinem sa jedne teme i postavim sve na jedno al ne da mi? Nova sam ovde pa ce mi trebati malo vremena da udjem u štos.
Sta vi trenutnopravite, popravljate, dizajnirate?
sve najlepse,
Ana
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za razliku od ostalih evropskih zemalja, ovde moze da se kupi cist prehrambeni alkohol 98%. Vise nego dobra zamena za Methylated Spirit. Vise nego lepo rastvara selak.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

treba mi metal i etanol mesani u tome je fora :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ja dobro kapiram, tebi treba nesto sto se ovde svojevremeno zvalo "denaturizovani alkohol" odnosno etanol sa dodatkom metanola.
Ili trgovack naziv: špritiuss
Zadnji put sam takvo nesto kupio pre 10-tak godina kod firme koja je bila u malom mokrom lugu, kaludejrici, tako nesto... (da me ubijes sad ne mogu da se setim imena) javljam ako mi se javi iz "besvesti" :)
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Da etanol i ja mislim 10% etanola su dodavali da ne moze da se pije. Mogu i drugaricu koja je hemicar da zamolim da mi napravi. Zanima me koliko naplacujete stolarski rad, a koliko pravu restauraciju i da li radite sa zivotinjskim lepskom kad radite prave starine. Meni se nesto cini da svi nesto skarabuce, a mozda i gresim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Etanol moze da se pije, i u sustini je bezbedan alakohol.

Metanol je otrovan(smrtonosan) i u malim kolicinama.

U Methilated spirits ili spiritus u Srbji se dodaje izuzetno gorko jedinjenje (znao sam i sastav, ali sam zaboravio) da bi se sprecila konzumacija,

Ako ti je potrebno za bilo sta sa selakom, ukljucujuci i francusku polituru, nema nikakvog razloga za sadrzaj metanola. Kod nas mozes da nadjes cist etanol, koji radi jednako dobro, osim sto isparava za trenutak sporije. Ako ga nema po samoposlugama za 150 dinara po litru, u La ramu, slikarskoj prodavnici se prodaje za 400.

Metanol je zabranjen za prodaju u Srbiji, i ima ga samo u bezolovnom benzinu, do 15% po pravilniku ako se dobro secam.

Ja povremeno koristim zivotinjski lepak, kada radim nesto sto nece biti napolje, i pravim komplikovanije spojeve. Glavna prednost mi je sto mogu da rasturim spoj ako ikada bude trebalo.

Kod nas je Franklin International prilicno zastupljen, i imaju i liquid hide glue, ako te ne zanima
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Da,u pravu si pobrkala sam loncice etanol je 90 10 posto metanola, al ako kazes da ovo radi verujem ti. Dobar je zivotinjski al je pipavo do zla boga i smrdi, fuj. Nece ljudi da plate pravu restauraciju. Koliko naplacujete sat kad popravljate nekom namestaj?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja ništa.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja sam hobista, koji ne radi nista za druge. Tako da ne naplacujem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Setio sam se: https://slikarske-boje.co.rs/etil-alkohol/

Takodje hobi majstor, ne naplacujem.
Nisam siguran da na forumu uopste imamo nekoga ko se bavi tim delom zanata.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Namojmo brkati pojmove "popravak" i "restauracija" Nekada, kad sam imao vremena:

https://photos.google.com/album/AF1QipM ... U8k3ISNTWV

Van našeg okruženja se može na tome jako dobro zaraditi. Na žalost, kod nas nema baš previše ljubitelja pravih vrijednosti koji su to spremni adekvatno platiti. Imam tu sreću da se u mojoj blizini nalazi trgovina u kojoj je moguće nabaviti šelak u listićima, alkohol, krpice, ulje i ostalo pa sam se prepustio zanosu i oprobao se na par komada. Nije neka zarada, ali je zadovoljstvo ogromno.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ovde gde radim restauracijom se bave samo oni koji imaju licencu za to. Oni na kraju restauracije daju vlasniku potvrdu obavljenom poslu . E sad ....... ne prihvataju oni svakakav posao
Post Reply