moj dizajn

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

moj dizajn

Post by Ana Blackwell »

Image
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Image
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro dosla Ana.
Lepo ovo izgleda.
Ustvari... bas jako lepo izgleda. :pljesk:

Samo nemoj otvarati novu temu za svaku poruku.

Otvoris postojecu i upises odgovor
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Bolje Vas nasla. E nisam znala, ja sam stavljala pod pokazite mi vas rad, tako mi i gore pokazuje. Treba da se snadjem na ovom forumu navikla sam na engleskom, tamo sam zavrsila Fine cabinet making. Znaci kliknem na forum temu i pod slikom na odgovor, jel sam dobro ukapirala?
Izvinjavam se za novo otvorene teme. Sve najlepse,
Ana
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

:prsgore:
Koje su veličine te kutije?
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

od oraha kutija za nakit L-35cm H-15cm D -17cm
od hrasta i oraha je sanduk za posteljinu 100x60x40cm
otrilike su dimenzije, nemam u Bg-u crteze, tek sam se ovde preselila
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ti je lakse, mozes da prebacis jezik foruma na engleski u podesavanjima profila.
Jedino sto ces videti "kuke i kvake" u nazivima tema i podforuma gde god su nasa dijakriticka slova.

Da, upravo tako, otvoris svoju temu i upises odgovor (Post replay/Upis odgovora, ili pises direktno u Quick post/Brzi upis).

Posto nisam bas upucen u engleski skolski sistem (a verujem ni vecina ostalih ovde), a zanima me, kako to uopste ide tamo?
Kazes da si zavrsila "Fine cabinet making". Jel to nekakva skola tipa nase srednje, pa odgovarajuce usmerenje, ili neki poseban "kurs" (ne znam bolji izraz), ili nesto trece?
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Zdravo profesore, to je kao koledz. Traje 4 godine (ja sam zavrsila za 3) Imas posebne smerove za majstore koji rade samo prozore i vrata na gradilistima - joiners, pa carpinters - to su kod nas majstori, a fine cabinet making su majstori za finu stolariju mislim da rec za to ovde ne postoji - to nije samo rad sa drvetom vec tu imas dizajn, tehnicko crtanje, sigurnost na poslu, rad na masinama, rad sa rucnim alatom, postavljanje furnira na razne nacine (parquetry - to ti je kad radis dizajn u furniru kao parket ili kao shahovsku tably i marquetry - furnir lepis i pravis cvece, ljude znaci bilo kakvog oblika) uce te kako se narucuje drvo, kako se racuna vreme koje treba da naplatis ( poslovna strana posla) o samom drvetu, koje je zasta, kako se prepoznaje, koje su ugrozene vrste, sa kojima je otrovno da se radi i mora maska (na primer ljudi ne znaju da je udisanje prasine nekog egzoticnog drveta jako toksicno i mora da se radi sa maskom) bukvalno sve o drvetu i razlicitim furnirima, pa ostrenje alata, rezbariju, koliko treba da stoji da bi moglo na njemu da se radi da nebi pucalo i krivilo se, greske koje mogu da nastanu. Odlican je kurs jedino sam se ja stalno bunila sto nisu malo interesantniji ti radovi sto zahtevaju za ispite (malo ti daju izbora sta i kako ti da dizajniras sem zavrsnog rada gde mozes da napravis sta hoces. Pa te onda vode u sumu da radis sa alatima pre 100 godina, na izlozbe, u majstorske radionice, pa predmet o tome kako da politiras, radis sa voskom, bojama itd. Sve o alatima, razlicitim stvarima za lepljenje...
Ja mogu da prebacim na engleski ali mi je cilj da naucim ovde sta se kako kaze jel se osecam ko kreten kad udjem u prodavnicu i ne znam da je router ubodna testera i
li jigsaw - elektricna testerica. Na ovom forumu je super jel mogu da pokupim terminologiju i razmenim znanja sa ljudima koji rade isti posao. Ja sam licno uvek volela nesto da popravljam svoje ormane pa mi je drugaricina keva radila restauraciju namestaja, njoj sam pomagala i tako se zaljubila u posao. Posle sam ja zavrsila i brze kurseve za tapicerung, pletenje trskom i slamom. Tako da sam sem pravljenjeg novog namestaja naucila da sredjujem i staro.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jako lepo zvuci i verujem da zaista puno moze da se nauci.

Router je glodalica, a jigsaw ubodna testera :)

Elektricna testerica... nisam siguran da li mislimo na istu stvar i da li je iko tako zove, ali mi najvise lici na scroll saw odnosno elektricnu modelarsku testericu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dobrodosla.

Na kutiji na kojoj su strane spajane DT, tj lastinim repom, koriscen je koliko mi se cini neki od sablona sa fiksnim rasporedom. Jesu li vas ucili da radite lastine repove rukom.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Dobro dosla na forum Ana !
Fantasticno su uradene ove kutije :pljesk:
Jesi li njih sama i pravila ?
Sa slika ne mogu da provalim dali su zasticene nekim premazom, ako jesu mozes li nam reci cime su tretirane ?
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

E hvala, da glodalica je router cime se prave zgljebovi ili kako se vec kaze:) Rukom sam radila lastine repove ili ti dovetail joints, gore na poklopcu je inlay na duzim stranama (ne znam kako se kaze mislim rezbarija) sa ebonovinom 2mmx2mm. Prvi projekat nam je bio da napravimo ram u borovini a da svaki joint -ugao ili kako se kaze pliz? ima razlicito spajanje, ono pola pola po sirini (lap joint), onaj sto ima pravougaonu rupu i provougaonik sto ulazi u nju (mortice and tenon) , lastin rep (dovetail) i oni ko kolacici sto se stavljaju koji se buse masinom (bisquit joint)
Kutiju sam voskom, a sanduk lanenin uljem. Imam i stocic na vrhu sam napravila sahovsku tablu i tu cu sliku da posaljem. Samo je sanduk moj dizajn, ovu kutiju za nakit bi drugacije napravila da su mi dali :) Imam metalni sablon za lastin rep i onaj merac dubine sa iglicama (marking gouge) cime se obelezavaju linije za dubinu, sa jedne strane ima jednu iglicu a sa druge strane 2 kada se prave te rupe za poklapajuce uglove. Da sama sam sve pravila al u radionici koja ima sve i pod nadzorom profesora, ali oni su nam samo pomagali rečima ili pokazivali na primeru pre nego sto bi nam dali nesto da radimo. Postavicu jos jedan moj dizajn to mi je isto bio zavrsni rad.
Last edited by Ana Blackwell on 31 Jan 2020 09:48, edited 1 time in total.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Image


Ovde se ne vidi na maloj slici - sa unutrasnje strane ivice od table je mesing, ovakav stocic je morao da se napravi po njihovom brifu jedini smo izbor imali kakav cemo dizajn da stavimo na vrh. Uradjen je u Javoru, stranice su u orahu, tabla od kombinacije
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Image
Post Reply