moj dizajn

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Ovo je moj Zulu medicine cabinet unutra 30x30cm - moj dizajn hrvatski hrast, ebonovina i hrast furnir, i kozna rucka na fioci - isplela sam sama pletenicu od koze a unutra su mi prolazili kroz africke kamencice.magnet zatvaravrata
Image
Last edited by Ana Blackwell on 31 Jan 2020 10:02, edited 1 time in total.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Zulu medicine cabinet - moj dizajn spolja
Image
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

opet su mi dve slike zulu kabineta otisle na pogresni forum tj listu a ovde sam ih ubacivala, izvinjavam se zbog toga, ne znam zasto mi je to uradi jel sam druge slike sahovskog stola ok postavila

;(
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Da upravo tako, glodalica je ruter i s njom se prave zljebovi, falcevi itd :)
Za spajanje borovog rama mozes reci da svaki sastav bude drugacije napravljen tj da bude upotrebljeni drugi element veze.
Pravougaonik u pravougaonik kako si objasnila takav spoj ovde zovemo spoj cep i rupa ili strucno cep i procep i moze biti zatvoreni, polutovoreni i otvoreni.
Te kolacice na ovim prostorima zovemo keksovi (da kad cujes stolara da trazi keks ne trazi petit ili plazmu vec bisquit joint :smejanje: ) strucno se naziva i drveni tipl ali naziv keks se koristi posto drveni tipl moze biti upravo bisquit joint a moze biti i okrugli tipl pa da ne dolazi do zabune dobio je naziv keks.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Divno, mnogo se zahvaljujem.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

hrvatski hrast.....taj je neki poseban???:forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Verovatno je u pitanju Slavonski, al to sto mi ovde znamo gde je Slavonija, ne znaci da to znaju i u Engleskoj :)
No opet to nije dovoljna odrednica, posto samo govori gde je drvo raslo, ali ne i koja je vrsta u pitanju. Ovde su najcesci luznjak i kitnjak, odnosno robur i petraea
https://www.wood-database.com/english-oak/
https://www.wood-database.com/sessile-oak/

Joint je spoj.
Mi smo nazalost relativno siromasni sa domacim terminima, gomila toga je preuzeta iz nemackog, mada se zadnje vreme engleski dosta siri, tako da vecina zna sta je mortice-tenon, lap, dovetale...
Marking gauge - domaci termin koji se ucio u skolama je "paralelni obelezivac" mada ne znam nikoga da ga koristi. Stariji majstori ga zovu strajhmaz, a mladji jako retko uopste koriste (inace ovde nas koji se zanimamo rucnim alatom smatraju cudacima :))

Inlay nije rezbarija, rezbarija je carving, mislim da i nemamo nas termin, ili ga barem ja ne znam.
Intarzija nije posto je ona slaganje slike od furnira - marqetry.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Englezi znaju da je slavonski bolji od dalmatiskog, ali zovu Hrvatski iz nekog razloga. Najvise ga koriste za izradu brodova. Hvala za info. Da na ovom je intarzija spolja, a unutra parquetry. Na na onoj kutiji za nakit pod drugom temom sam ubacivala ebonovinu u orah, kako se to zove kad se stavlja u udubljenje. na engleskom je inlay. Ja paralelni obelezivac stalno koristim i spojevi su mi uvek super. Ja sam imala problem u koledju samo zbog toga sto nacrtam jedan crtez, pa su me stalno grdili zbog toga. Kao nisi razvijala ideje, a ne shvataju da ja crtam u glavi i kad nesto smislim to ide na papir. Za jedan sam rad dobila merit (srednju ocenu) umesto distinction (najbolju) samo zbog toga a rad mi je bio bez greske. Samo sto je mene bolelo uvo za ocene jel sam ja isla u koledj da nacim da radim a ne zbog ocena. Hvala mnogo na svim savetima, bece tu jos pitanja i potpitanje :) Nadam se da vas ne smaram.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemamo nas termin za inlay, ili ga barem ja ne znam.
Mislim da to sve ovde guraju pod intarziju, koja je u sustini marqetry.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Dobro došla Ana, lepi su ti radovi. Pitanje za tebe, da li si obrađivala drvo merbau?
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

poklopac kutije po sredini ima liniju, to su delovi daske u spoju da godovi budu simetrični, ili furnir?
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Ram od vrata je od hrasta a sve napred i pozadi furnir hrasta i ebonovine, a unutrasnji zid police samo furnir ebonovine. Lepo izgleda al su mi se smrzli prsti jel sam morala da radim pod jakim ventilatorm da mi ebonovina ne bi ulazila u hrast i bojila ga.
Nisam radila u merbau, radila sam mahagoniju, orah, javor, hrast, krusku, rosewood, sapili, meko drvo se ne racuna. Bolje vas nasla.
Nego dvoje ljudi koji licno znam su stradali jel ne nse maske kad sredjuju drvo, skidaju boje, smirglaju itd. Meni se drug smejao sto radim sa rukavicama, naocarima i sa maskom za grafite al bolje biti suguran nego posle da se lezi u blnicama. Ja cu od sad da se trudim samo da restauriram jel volim sume i drvece uopsteili cu da rasklapam razne ormane i iskoriscavam to drvo za nove projekte.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Taj ko se smeje maskma i zastitnoj opremi je neko totalno ne upucen u neke stvari.... nevredi ni komentarisati takve....
Negoo kad spominjes masku i naocare, kakvu masku nosis ? Ja sam sebe i naterao da nosim masku i brzo odustao posto nisam nasao neku prikladnu uz koju mogu da disem normalno a da mi se dioptrijske naocare ne magle....
Imam jednu koja je pogodna za to ali nju nosim kad farbam a ovako stalno da je nosim ne mogu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Ljudi zaboravljaju i slušalice, godinama već imam tinitus, kamo sreće da sam od malena nosio slušalice. Doduše slušalice (antifone) ne mogu da nosim leti, zboj znojenja me iritira, pa sam prešao na čepiće sa kanapčetom.
User avatar
Ana Blackwell
Šegrt
Posts: 22
Joined: 30 Jan 2020 13:43
Location: Beograd

Post by Ana Blackwell »

Sve naocare se nazalost magle cak i sa najskupljim maskama, ja sam u UK kupovala kao skijaske sa rupicama sa strane, al toga ovde nema. Evo sad cu da stavim sliku koju masku nosim, to je ona sto se koristi za grafite i ne propusta nista, jedino sto su filteri prilicno skupi. Trenutno ne radim sa elektricnim alatima pa mi ne trebaju slusalice al ih imam, evo stoje na carini, kreteni mi drze tamo stvari, a sve imam u kutijama.
Image
Post Reply