Prvi koraci...

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
barraberson
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 20 Mar 2019 20:25
Location: Beograd

Prvi koraci...

Post by barraberson »

...Su bili smeliji od naših mogućnosti i znanja (kao i uvek u životu) ali silom prilika rešili smo da se uhvatimo posla jer je brzina opremanja našeg novog prostora za život bila od presudnog značaja. Prošli smo sve faze pokušavajući da neko to uradi za nas ali smo na kraju prelomili. "Mi" smo supruga i ja. Ne zamerite što pišem detaljno, svaka reč je namenjena ljudima koji žele sami krenuti u nešto slično i nadam se da će im značiti proces i sistem razmišljanja oko rasporeda u kuhinji.

Sve je počelo sa pinterestom i zamišljanjem kako bi naša kuhinja mogla izgledati a krenuli smo od radne ploče u dezenu drveta i u samom startu "udarili u zid" jer je operater za cnc mašinu bio na odmoru. Ništa, sečemo sami...

Image

Å irina kuhinje je 2.90, visinu radne ploče smo postavili na 91cm - to nam je bila najkonformnija visina. Poenta našeg rada je bila ta da kuhinja naravno bude pre svega funkcionalna, ali i lepa te u nekoj normali što se tiče budžeta. Radili smo je korak po korak, koristeći je nezavršenu i tako je projekat napredovao u smeru maksimalne praktičnosti u skladu sa našim idejama. Lepotu smo tražili u horizontalnim linijama, kako bismo taj segment stana načinili vizuelno širim. Kuhinja je inače deo dnevnog boravka.

Image

Radeći na kuhinji i koristeći je došli smo do zaključka da su fioke veoma koristan i značajan prostor, a gornje elemente smo prekvalifikovali u prostor za tanjire i čaše. Zato smo i išli sa dosta manjim razmacima između polica.

Image Image

Nastaviće se...
Last edited by barraberson on 12 Sep 2019 02:06, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:pljesk:

Generalno mi se svidja, osim par primedbi.

Polica skroz levo na drugoj slici. Jel se ove dve police drze i za zid sa strane, ili samo za ledja? Ako je samo za ledja.. mnooooogo velika poluga, bilo sta teze ce ih razvaliti.

Druga tipicno pocetnicka greska.
Nosaci za elemente (ugaonici) se srafe za bokove, a ne za plafon elementa. Ovako si tezinu kompletnog viseceg elementa preneo na par srafova koji drze plafon za bok.
Da su prisrafljeni za bok, svaka polica nosi samo sebe, a bok ces tesko da pokidas. Srafovi koji vezuju ugaonik za bok, imaju najpovoljnije opterecenje (na smicanje), to jest nece se iscupati iz iverice.

No... za prvi put... odlicno, samo napred.
User avatar
barraberson
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 20 Mar 2019 20:25
Location: Beograd

Post by barraberson »

Hvala na komentaru i sugestijama - sve mi je jasno!
Viseći elementi se oslanjaju na poslednji red pločica, praktično je tu najveći (ako ne i sav) deo težine a bokovi su spajani sa po tri iver vijka za svaku horizontalu. Logika mi je bila da se viseći element u stvari oslanja na pločice a ugaonici praktično ne dozvoljavaju elementu da "iskipuje" sadržaj pa mi je ta gornja zona delovala kao pozicija sa najmanjom potencijalnom polugom. :)
Da li da dodam bočne ugaonike za svaki slučaj?

Dve police levo se drže samo ka zidu ali su ušrafljene svaka sa 4 kom 6x120 u gornjoj zoni obzirom da su dve ploče spajane i kantovane. Te police sam namerno uradio kraće zbog opterećenja.

Pozdrav i hvala još jednom
Last edited by barraberson on 16 Sep 2019 00:51, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja bi dodao pri vrhu svake vertikale po jedan ugaonik, ipak to moze ozbiljno da se optereti.
Police ce da trpe opterecenje u 15-ak cm dubine, sve dalje...samo za so i secer :)
User avatar
barraberson
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 20 Mar 2019 20:25
Location: Beograd

Post by barraberson »

Da malo osvežim temu; jedan ormar za šupljinu...

Image
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

lep kontrast sa leđima šupljine.
Post Reply