Moj prvi rad

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Moj prvi rad

Post by Brans »

Pozdrav svima,

Da vam predstavim svoj prvi stol.

Ovo sam radio od otpadne daske koji sam nasao u firmi tako da je dasku trebalo dobro ocistiti i presmirglati da bi se mogla koristiti.

Takoder kako sam tek poceo od alata sam imao:
jednu kozu na nerazvlacenje :D
Image

recipicating saw (ovo ne znam kako se na nasem zove),
Image

rotacijonu masinu za smirglanje
Image

i tri najjeftinija dlijeta (cca 8 eura).
Image


Prvo sam ismirglao sve daske i 75x75 gredice za noge:
Image

Nakon toga sam krenuo u izradu "X" nogu:
Image

Sljedeci korak je bio izrada nosivog dijela za gornju plocu:
Image

Nakon toga izrada i spajanje gornjih dasaka:
Image

Te na kraju lakiranje sa Jacht lacquer (3 sloja) koji je otporan na vanjske uticaje, dok su noge prelakirane sa auto lakom.
Sve je spojeno sa inoxnim M10 metrickim vijcima da bih se kasnije moglo rastaviti u slucaju selidbe.

Image

Image

Image

Image
Last edited by Brans on 11 Dec 2018 14:17, edited 1 time in total.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Moj drugi rad je sablon za ostrenje dlijeta. Izgleda malo blesavo ali meni se svida :D :D :D

Image

Image


Image

Image
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Bravo
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicno si ovo izveo , bas mi se svidja Jig za ostrenje . Na cemu ostris na nekoj vodenoj smirgli ili imas kamen ?
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Hvala vam puno.

A veceras sam tek poceo da ostrim i to radim sa vodenim smirglama. Odradio sam leda sa 600-800-1000-1500-2000-2500 I poceo sam na najvecem dlijetu raditi kut ali ove sto sam tek kupio su odradene pod 30 stupnjeva tako da sa 600 ide dosta sporo jer je moj sablon pravljen za 25 stupnjeva. Ili najbolje da naucim dijete da je to nova igracka pa neka voza autic po smirglu citav dan :D :D :D

Pokusati cu zavrsiti ostrenje ovih dana pa cu dodati slike da vidite kako izgleda.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Brans, slika 2 popularan naziv je lisicarka, ja ju zovem demolish tool. Slika 3 ti je polirka, nije bas prva namena smirglanje, moze da te lako uvuce u problem kod zavrsnice tj. farbanja-lakiranja. Probaj dleta iz ruke ostriti, praksa je cudo. Imas dosta textova ovde.Obrati paznju na rec strobovanje
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

slika 1 prvi post, kad otvoris ovaj radni sto/stegu na max, koji je razmak u cm?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije strobovanje nego stropovanje (od strop)

Sablonce je bas cool, samo bolje bi radilo da je 2X2 a ne 4X4 :)
Tako u sustini rade svi slicni sabloni. Ugao onda podesavas tako sto manje ili vise izvuces ostricu.
Ovako, u sustini i i dalje na samo dva tocka, a drugi par samo smeta da mozes da lako biras ugao.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

kriviekser wrote:Brans, slika 2 popularan naziv je lisicarka, ja ju zovem demolish tool. Slika 3 ti je polirka, nije bas prva namena smirglanje, moze da te lako uvuce u problem kod zavrsnice tj. farbanja-lakiranja. Probaj dleta iz ruke ostriti, praksa je cudo. Imas dosta textova ovde.Obrati paznju na rec strobovanje
Znam da nije bas za smirglanje jer ostavlja kruzne ogrebotine pa sam na kraju sve jos prelazio rucno ali ucinila je cudo dok sam skidao taj stari sloj od drveta koji stoji vani na kisi. A nisam jos za rucno ostrenje, prvo da ih ovako sredim i da osjetim kako izgleda ostro dlijeto a onda cu poslije to moci ganjati jer ih i necu morati toliko smirglati nego samo naostriti pa cemo da vidimo onda :)
slika 1 prvi post, kad otvoris ovaj radni sto/stegu na max, koji je razmak u cm?
Nisam siguran, provjerim pa ti javim. Ali nije necemu radni stol jer kada ne stegnes dovoljno drvo se izvlaci, a ako pocne da pritezes vise ove daske i plastike koje drze drvo se pocnu podizati na gore.
Nije strobovanje nego stropovanje (od strop)

Sablonce je bas cool, samo bolje bi radilo da je 2X2 a ne 4X4 smile
Tako u sustini rade svi slicni sabloni. Ugao onda podesavas tako sto manje ili vise izvuces ostricu.
Ovako, u sustini i i dalje na samo dva tocka, a drugi par samo smeta da mozes da lako biras ugao.
E hvala na savjetu pregledati cu oko stropovanja a sto se tice sablona vidio sam kako to rade po you tube-u ali nisam htio tako. Ovako imam konstantan kut od 25 stepeni sto meni odgovara a oni ono rade da mogu mijenjati izmedu 25 i 30. Mozda drugi sablon uradim tako pa da cu da testiram razlike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pazi, i tebi se u sustini vozi na dva tocka.
Ne mozes da slozis u istu liniju dva tocka i ostricu pa da skines ostricu. Cim skines malo, zadnji par tockova mora da izgubi kontakt. Ili da u startu kontakt imaju samo zadnji, pa se polako priblizavas prednjim.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

kriviekser wrote:slika 1 prvi post, kad otvoris ovaj radni sto/stegu na max, koji je razmak u cm?
Vanjska one dvije gornje daske je 46. Maksimalan razmak izmedu dvije daske je 11cm.
Pazi, i tebi se u sustini vozi na dva tocka.
Ne mozes da slozis u istu liniju dva tocka i ostricu pa da skines ostricu. Cim skines malo, zadnji par tockova mora da izgubi kontakt. Ili da u startu kontakt imaju samo zadnji, pa se polako priblizavas prednjim.
Da, razumijem sta zelis reci.

De mi molim te reci sljedece. Uspio sam naostriti najvece dlijeto i presao sam na manje, ali kada ih odradim sa 120-tkom (jer moram mijenjati kut sa 30 - trenutnih na 25-koje ja zelim) kao da su mi rubovi malo oboreni. Dlijeto ispadne po 90 stupnjeva ali kao da sam skinuo malo ruba (vjerovatno mojom teknikom), kao na sljedeceoj slici. I da napomenem da sam leda prva odradio tako da su ona ravna. I da li ovo smeta u radu jer radius je kao 0.5mm, skroz mali.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

0.5 je dosta veliki radijus. Kod blanje to i treba tako, ali kod dleta ne.

Uzrok za to je najcesce u mekanoj podlozi, lepljivoj traci ili samoj smirgli. Tako da se smirgla "savija" na mestu gde je pritisnuta.
Drugo, probaj da manje pristiskas i da koristis celu sirinu smirgle.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Da moze biti jer smirglu nisam pricvrstio za podlogu nego je drzim prstima. Pokusati cu je zalijepiti za staklo (to mi je inace podloga) pa cu vidjeti da pokusam ispraviti. Hvala na savjetima
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Pozdrav svima, u meduvremenu se nabavljalo novog alata i dizajnirao sam klupe koje ce ici uz vanjski stol.

Da bih mogao preciznije rezati odlucio sam se da napravim sebi Cross cut pomagalo za rucni cirkular. Ispalo je bolje nego sto sam ocekivao (s tim da nisam dodao nista na krajeve za mikro niveliranje) samo jos moram bolju pilu uzeti za ovaj rucni cirkular.

Baza je od spere debljine 12mm sa dvije paralelne 70x34mm daske. Noseci profili su originalno bili 50x50x6 alu, ali sam na oba morao kratiti jednu stranu (na lijevoj strani da ne smeta motoru, a na desnoj strani da list cirkulara ne udari u profil). To sam radio ubodnom pilom pa zato tako malo grublji rez na profilima.

Image


Image


Image


Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo.
Kakav ti je ovo lim koji sa desne strane ulazi u stitnik lista?
Post Reply