Restauracija stare drvene kutije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Restauracija stare drvene kutije

Post by Tihomir »

Pozz svima! Evo mene sa novom temom i videom. Kao što naslov kaže: Stara drvena kutija - restauracija, po meni veoma uspešna.
Pogledajte, svi komentari su dobrodošli. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Fd7pBQrVagc&t=4s
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Zanatski, prihvatljivo.
Skockana ali ne i restaurirana.
Više nema intarzije unutra :( Dodato parčence koje je nedostajalo odudara od statka (da si barem iznašao komadić furnira ptičijeg javora ...)
Last edited by ZASto on 20 Aug 2018 22:52, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ziv dokaz da uopste nista ne mora da se zna o onome o cemu se postavlja video na YT. Bio sam nekoliko puta na ivici da prekinem sa gledanjem, prvi put kod tracne, a onda dve sekunde kasnijei kod brusenja sa brusnim papirom koga pridrzavaju prsti, al nekako progurah do lepljenja PVA lepkom, kada mi se stvarno slosilo.

Bolje bi potrosio vreme da si pitao ovde kako se sta radi pa uradio restauraciju, ili da si napravio novu kutiju, ovako kako znas. Ovako, jedino sto ostaje je gorak utisak.

No ovde su ovakve "restauracije" izgleda postale norma cak i na najvisem nivou, pocevsi od Golupca, u kome se svojski trude da naprave cirkusku atrakciju, a da za sutra ne ostave ni jedan trag istorije. Ovo je u potpuno istom stilu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro, dobro... nemojte bas djonom :)
Pre ce biti problem u terminologiji, posto vecina i ne zna sta znaci restauracija i kakva je razlika izmedju nje i popravke. Videli ljudi da drugi to tako zovu, pa misle da je to ispravan termin.

Covek je hteo da popravi/obnovi kutijicu, da moze da se koristi i to mu je uglavnom uspelo. Ne bas dobro, al ako njemu radi posao...

Ko sto su ti vec napisali, kad si vec krenuo da se igras, barem si mogao da ukrojis novi komad furnira. Trebalo je isfurniraiti i ostale strane koje su originalno bile furnirane (nije to tu samo zbog estetike).
Lak... nikako mi se ne svidja na necemu ovakvom, al opet... ako tebi odgovara...
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Nije restauracija ali nije ni daleko od restauracije. Dakle, završni izgled kutije je dobijen kako sam zamislio, što je najbitnije, sa druge strane shvatam da svako ko se razume i ko je gledao snimak ima nešto svoje gde bi drugačije postupio, tehnike rada su razne za svakog ko se naziva majstorom. U svakom slučaju cilj opravdava sredtsva!
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Ovakve kritike BR ne mogu prihvatiti jer je to mnogo više od prihvatljive i razumne kritike. Jedino sa čim se slažem jeste to da sam treba prvo vas da pitam za savet
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Veruj mi... mnogo je daleko od restauracije. Upravo u tome i jeste problem.

Ne radi se o tehnici rada, vec o tome da se pri restauraciji zadrzava originalan izgled, materijali... sve do najsitnijeg detalja, ukljucujuci i patinu.
Daklem, nikako PVA lepak vec tutkalo, nikako lak vec najverovatnije selak (ne moze se videti sa snimka sta je bilo), svi delovi moraju da budu ili originalni ili zamenjeni istim (ne mozes da samo skines furnir i osmirglas dno, mora da se nalepi nov identicen vrse od kog je bio), menja se iskljucivo ono sto je propalo i to se pravi kao kada je bilo napravljeno prvi put (ne stavlja se nova pocinkovana sarka na primer)...

Popravka je sasvim druga prica. Tu mozes da radis sta hoces.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Jasno skroz, naslov se uvek da promeniti i mirna bačka :) živeli
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ne znam jel usvojeno kod nas, ali da bi se uopste zvala restauracija moras da imas licencu za to da si restaurator za oblast. Da se potpises na das detaljan opis zasto sta i kako kako je radjeno.

Dakle renoviranje ni to ne - popravka - da. Restauracija nikako.

Ovde uopste ne ulazim u to kako je radjeno - samo u korisceni termin.

I obicno renoviranje morao bi daleeko bolje. I onda probaj ne samo da vratis funkciju vec gledaj koliko se neko trudio da napravi original pa pariraj tome.
Kod tvoje kutije nije ulozen mali trud i rad da se napravi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tihomire,

Uopste nije mnogio vise od razumne kritike,. nego je reakcija na potpuno odsustvo zanatskog znanja i tehnike plus sve sto su ti napisali prethodnici.

Itekako reaguyjem kada vidim nekoga ko ne poznaje osnove, bez obzira da li nesto pokusava da obnovi, ili pravi novo. Recimo, smirglanje tako sto su podloga za smirglu prsti, bez ravne i uglavnom tvrde povrsine je nedopustivo, posto je rezultat sve osim ravne povrsine. Moze to da bude na mestu koje se uopste ne vidi jer ce tu biti lepak, nevazno, bitasn je pri9ncip da bez bloka oko koga se obavije smirgla nema rucnog smirglanja.

Ista prica i sa tracnom bvrusilicom, bez obzira sto posle tu povrsinu furniras. Tracna brusilica ne moze da napravi ravnu povirsinu bez talasa, koji se kasnije itekako primecuju.

To su bazicne stvari iz stolarskog zabavista, sitnice za koje je nekada segrt dobijao letvom po ledjima, ako ga majstor vidi.

Sve ostalo vec rekose opstali.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Ja opet kažem da je jasno meni šta ti pričaš, isto tako da je sa moje strane to ne prihvatljiva kritika ali svakako poštujem svačije mišljenje jer niko ovde nije bez razloga registrovan. I još jedna stvar: šmirglano je prstima bez takozvane pakne jer u tim istim prstima postoji osećaj i ona najvažnija stvar je to što je površina samo matirana finim brusnim papirom (tako da nije nikako moguće prebrusiti neki deo kao kad se ide sa grubom granulacijom)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ђта се бре расправљате. Погледи на свет су различити. Ако мајстор који је радио преправљање кутије својпосао сматра рестаурацијом онда је он рестаурацију и урадио. Лично за мене је то нека врста поправке или тако нешто. Свако види ствари на својначин. За неке људе је и Фиат ауто *** obrisao mbole ***..... а има нас за које Фијат није ауто..... тако да расправа је бесмислена
Last edited by mbole on 22 Aug 2018 23:23, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kad smo kod restauracije , malo humora
Donose iz myzeja silku od 1.5 miliona na malu popravku. Silka se zove tri medveda u sumi. Muslim da je jasno I bez znanja jezika stranog
https://youtu.be/jJv0bLEjgeM
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kad smo već prešli na restauraciju slika:
https://www.youtube.com/watch?v=JDaB62torng
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daleko... poslednja opomena pred iskljucenje!
Pravilo broj 4.
Post Reply