Od Einhella do vrata

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

BojanPN wrote:Jako lepa kutija , fino je ispalo stvarno .
Sad bi ti rekao moj ujak "Nije to tako ispalo , ja to tako radim", ali u mom slučaju je ipak samo ispalo :D
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mogao bi umesto rucki koristiti neki debeli kanap ;)
Takodje, rucke za kosnice, spaljene brenerom,...mogu dobro da izgledaju
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Feroacetat
Potreban materijal:
alkoholno sirce (obicno kuhinjsko)
celicna vuna (ne ona za sudove, ona je nerdjajuca, treba ti "stolarska" koja se koristi umesto smirgle)
ne uvek obavezno, neki razredjivac tipa acetona, nitra...

Otkines komad celicne vune, ne preterano veliki, recimo na pola litra sirceta koliko da stane u saku. Operes vunu u razredjivacu (posto cesto vuna ima tanku presvlaku od nekog voska ili nekakvog ulja da ne bi rdjala), i potopis u sirce.
Ostavis i sirce potpuno pojede vunu. Procedis i imas feroacetat,

On reaguje sa taninom u drvetu, i "potamni" ga. Koliko zavisi od sadrzaja tanina u drvetu. Nijanse mogu da idu od potpuno crne (recimo na orahu), preko sive, tamno i svetlo braon nijansi.

Kazeinske (mlecne) boje
Recimo: https://www.milkpaint.hr/boja-za-drvo-milk-paint
ili prvi recept na koji sam natrcao na netu:
https://www.marthastewart.com/272306/milk-paint-recipe
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

mbole wrote:Kazeinske (mlecne) boje
Recimo: https://www.milkpaint.hr/boja-za-drvo-milk-paint
ili prvi recept na koji sam natrcao na netu:
https://www.marthastewart.com/272306/milk-paint-recipe
prvi put cujem za ovo :) ali me zanima koliko dugo je postojana ta boja, vjerovatno ima prednost nad ostalima sto je sve ekoloski. Koja bi neka glavna primjena bila za ovakav tip boje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Probao sam ovaj recept
https://www.youtube.com/watch?v=7aCkhR9N8Vo

i radio je sa zelenim slikarskim pigmentom. Treba ti hidratizovani gaseni krec ostale vrste kreca su jako gadne za rad.
Nije lako da se nadje manja kolicina, no mozes da ga koristis za druge stvari gde treba krec.
Dobra je farba ali trazi nesto preko, ja sam koristio laneno ulje.

Probao jer mi je bila potrebna za popravku a u Srbiji je nisam nasao gotovu.

Ranije je cesto koriscena na selu za kredence stolice i stolove i do sada nisam nasao na nesto sto je lako imitira.

Skida je zagrejano sirce.

Jako je postojana.

Za ekolsku ispravnost ne znam ali me i ne zanima mnogo pogotovu sto ljudi koji donose propise nemaju pojma
vec samo slusaju trend setere. Orahova boja jelte nije ekoloska jer steti drugim biljkama sto orah prorodno radi - brani se.
Ajde da povadimo sve orahe.

Ako mozes i ne mrzi te probaj mlecnu (ima i recepata gde ne koristis sirce za pravljenje "sirenja") koji su jednostavniji.
Dobra je i dobro izgleda.
Last edited by momirz on 13 Sep 2018 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nekada su koristene za sve, posto drugih nije ni bilo.
Danas uglavnom samo kada se zeli postici taj starinski izgled.
Glavni problem je "rok trajanja" kada je pravis u kucnoj varijanti. Koliko sam ukapirao, treba da je utrosis u par sati od kad si je smuckao, inace se "ukvari".
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Hvala za ideju s ovim bojama. Nisam nikad čuo za te boje, a zvuči zanimljivo. Sigurno ću probati nešto sam smučkati. Hidratiziranog gašenog vapna imam par tona ukopanih na gruntu. Stari je izveo neki cirkus kad smo zidali kuću i u nekoj kombinaciji užicao nešto negašenog vapna. Čovjek mu je da ne bude škrt dopeljao pun kiper i istresao kraj ceste. Bilo je ljeto i mi na moru, a onda je pala kiša. Zove susjed da je "ona naša hrpa narasla preko ceste i da se ne može proći". Sjećam se kako smo na +35 4 dana gasili vapno. Maniji dio se potrošio u gradnji, a ostalo još stoji zakopano negdje na gruntu :D
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

....ako netko ima kakvu sliku radova s tim bojama, bilo bi fora da mi koji ne znamo vidimo kako to izgleda.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja jedino da slikam kad odem na selo ako se setim. Sestri sam radio zeleni viseci kredenac - vitrina koji je ostala od pokojne prababe. Ceka me jedna crna stolica klavirska pa zavisi sta ce da rese sestra i zet. Original nije mlecna ali se sestri svidja mlecna a zet bi sjajnu crnu.

Ako budem radio crnu mlecnu slikacu.

Mozes da pogledas i kako radi Curtis Buchanan ima YT ceo ozbiljan finish stolice od pocetka do kraja.
https://www.youtube.com/watch?v=ej4DU-G ... WgiZAl37lx
(od broja 46 u listi je zavrsnica)

Ja cu da probam da kopiram njega ako se moji rese za mlecnu. Imam u rezervi jednu za igranje pa cu da probam prvo na njoj:)

Uglavnom izgleda skroz mat ako ne stavis nesto preko pa i onda moze da zadrzi jako finu mat strukturu.

Ko ima vremena da se igra da pravi farbu je ok jos bolje ako imas gotovu da kupis za nju kazu da moze u frizideru neki dan.

Bole:
Jeste kazu da traje kratko. Ja nisam smeo da probam koliko i moze li moja pravljena u frizideru pa je bilo osvani i omrkni ...
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

hvala za link !
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Još jedna reciklaža...

Nije baš stolarski rad, al je drvo.
Prije slaganja radione u garaži bilo je neophodno maknuti dio stvari iz garaže. Odlučio sam u dio vrta koji je tradicionalno zarastao u neko grmlje ubaciti vrtnu kućicu.
Naravno opcija kupnje gotove kućice ne dolazi u obzir, pa je opet bila aktualna reciklaža materijala koji je preostao od gradnje.

ovako nekako je to išlo....

Kostur od greda 8x8 položen na betonske kvadre.
Image
Pod je napravljen od falcanih fosni
Image
krov je samo podaskan i još čeka lim, a vanjska strana je obijena bukovim poluoblicama koje je stari dovukao tko zna kad i tko zna odakle? Mislim da su to zapravo ostaci od ljuštenja furnira? Nisu jednake, pa nikakvo križanje nije dolazilo u obzir.
Image
Zidovi su popunjeni raznim ostacima izolacija koje sam mogao ili baciti ili potrošiti bilo gdje. Fino je popunilo prazninu u zidu da se živine ne nakote. Ne ,enije grijana kućica. ;)
Image
Unutrašnji zidovi su obijeni u lamperiju. Da, tu sam se isprsio. Nije bilo na lageru za reciklažu.
Image
Image
Jedini stolarski dio su vrata. Dve štafle i uklade od lamperije.
Image
Par polica, vješalice za bicikle... Unutrašnji tlocrt je 150x300.
Image
Image
Image

Na kraju to izgleda ovako... Fali još pokrov i jedna oblica ispod vrata. ...zapravo sad fali samo pokrov, ovo su stare slike.
Image
Image
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ti se baš razradio ove godine...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Ma bas ti je to dobro ispalo. Bas mi se svijda :prsgore::prsgore:
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Bravo , sve sto se uradi u domu je fino .
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Ti se baš razradio ove godine...
Krenulo me. ....zapravo stislo me je.
djuro2 wrote:Ma bas ti je to dobro ispalo. Bas mi se svijda :prsgore::prsgore:
I meni je baš leglo. Hvala !
BojanPN wrote:Bravo , sve sto se uradi u domu je fino .
Da, to je uradi sam prokletstvo :D

Nadam se da će i pokrov uskoro. Radio sam još neke sitnice nedavno, pa kad složim fotke....
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
Post Reply