Popravka starih stolica

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Popravka starih stolica

Post by Tihomir »

Pozzz svima, evo mene sa novim materijalom. :) Set od 6 drvenih bukovih stolica je kod mene na sređivanju, svih 6 je rasklimano i isto tako su dotrajale.. neke manje neke više.. U ovom video pogledajte moj zahvat intervencije, ovo je prvi deo, drugi deo se priprema (odnosi se na površinu drveta, šmirglanje i farbanje) i naravno ostavite komentare. :)

https://www.youtube.com/watch?v=GYtYUgl ... e=youtu.be
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Po slikama, rekao bi da su prvobitno bile lepljene PVA lepkom.

Ako je tako, nisi im pomogao ovom intervencijom. PVA ne drzi na drvetu na kome je stari PVA. Drvo mora da se skine za pola milimetra milimetar, sve dok sklonis sve pore pounjene starim lepkom. Isto tako i sa druige strane. A onda se na cepove dodaje furnir, da bi nadoknadio skinuti materijal.

Ovako ce da traje jako kratko.

Ako je stari lepak tutkalo, nema razloga za PVA. Zagrejes vodenom parom, obrises, dodas novo toplo tutkalo i ulepis. Inace moras da skidas tutkalo, da bi napravio dobru podlogu za PVA.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikad nisam vidio stolicu na kojoj se svi spojevi tako lako rastave.Izgleda da se baš posušila.

Tražio si komentare, pa...

Spojevi su ti prelabavi. Kada sklapaš stolicu (i generalno bilo šta što trpi teret) spojevi moraju biti čvršći i bez ljepila (čak i kada sklapaš "na suvo" mora teže ići). Prostor koji ostaje između čepa i rupe nije poželjno popunjavati ljepilom. Previše ljepila se "uplastiči" (tako se kaže kod nas, ne znam koji je pravi izraz), popuca i opet se stolica raspadne. Zbog toga dodaješ furnir, kao što reče BR. Ako furnir ne može stati, pomaže i struška. Samo sam jednom uspio opraviti stolicu kao što si ti radio na snimku da drži, mada je čista sreća što se ista skoro ni ne koristi, inače ne bi izdržala.
Kada lijepiš stolicu postoji velika vjerovatnoća da će neki spojevi ostati razvinklani pa da se stolica oslanja na samo tri noge. Na snimku izgleda kao da se upravo to desilo. Kada postaviš stege sjedni na stolicu (naravno, na ravnoj površini) i tvoja težina će poravnati sve četiri noge. Nakon toga još malo dotegni stege.

Ako već šmirglaš drvo, zašto to nisi uradio dok je stolica bila rastavljena? Tako bi ti bilo mnogo lakše.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Lakse je odraditi smirglanje u prvom delu :D .Kada je stolica rasklopljena svi delovi su dostupni za brusenje...... s cim ces sad da pridjes spoju.....
Lepak curi iz cepova (smetace ti u pripremi za farbanje ).. ..cepovi su lako izasli ....turpija ....ciscenje rupa.... vratili su se jos lakse... ako nije pur lepak .....Dzaba si krecio ::neznam::

ovo sto rece Br je popravka ...ostalo je sminkeraj
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Momci, na snimku covek koristi pur lepak nepoznatog proizvodjaca :forvonad:
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ja se izvinjanam ....sad vidim sta pise na tubi... gledao sam snimak na tel....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Opet sminkeraj. Labave spojeve ne vadi ni PUR lepak.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR wrote:Opet sminkeraj. Labave spojeve ne vadi ni PUR lepak.
Ali to je svemoguci lepak, kosta 1000 dinara ::navodnici::

Naravno, to ce za godinu da ide pod rostilj ;)
Mora furnira da se ubaci u oturpijane spojeve. Ono jeste, pur ce da popuni tu prazninu ali gde god je izexpandirao tu je pun rupica, sundjerast, poput pur pene (nesto tvrdji ali isti princip)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ko sto br napisa treba očistiti i posle popuniti spojeve. Ja to resavam zavojem. Kad uvatilepak kroz zavoj do drveta to je večno
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

E ako je svemoguc PU lepak ondak Ok. I samo 1000 dinara. To je bas povoljno za svemoguci lepak.

Koliko ekspandirani PU drzi najbolje se vidi iz onog FWW testiranja lepkova. U spoju u kome je zazor 0.4mm, PU lepak ima nosivost 2.5 puta manju nego sa spojem koji nema zazor.

Daleko, nije mi pao zavoj na pamet. Odlicna ideja, moram da probam, jedino sto nemam stolica za obnovu :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@BR sta je FWW test?
Pazi, dobro uradjen spoj i pva lepak mogu da nose slona koji se klacka na stolici. 2,5 puta manje moze i da bude zadovoljavajuce.
@daleko :prsgore: za zavoj. Pitam se kako ga uterati sa cepom u rupu ali cu se setiti toga kada budem imao gde da probam
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

a nailon carapa? :smejanje:
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:E ako je svemoguc PU lepak ondak Ok. I samo 1000 dinara. To je bas povoljno za svemoguci lepak.

Koliko ekspandirani PU drzi najbolje se vidi iz onog FWW testiranja lepkova. U spoju u kome je zazor 0.4mm, PU lepak ima nosivost 2.5 puta manju nego sa spojem koji nema zazor.

Daleko, nije mi pao zavoj na pamet. Odlicna ideja, moram da probam, jedino sto nemam stolica za obnovu :D
Daću ti ja 6 komada za popravku kad budeš donosio daske :D:D:D:D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

maricaiivica wrote:@BR sta je FWW test?
Pazi, dobro uradjen spoj i pva lepak mogu da nose slona koji se klacka na stolici. 2,5 puta manje moze i da bude zadovoljavajuce.
Fine Wood Working casopis je pravio test lekova. Valjda radi link dole.

http://www.titebond.com/Libraries/News_ ... .sflb.ashx

Sa obzirom da imaju prilicnu povrsinu lepka, u spoju koji se na jednom drugom njihovom testu pokazao kao jaci od cepa i rupe, pri tome je krak na koji deluje sila mali, verujem da nije dovoljno.

Naci cu ti i taj drugi test, sa razlicitim spojevima, ali ajd da pretpostavimo da moze da nosi 30% manje, posto je cep mali, a i taj tip spoja nosi manje. Ako pogledas slike, uzorci su letve 1.9x5 cm, a ugao ima recimo 12 cm stranu. Kazi da stolica ima 3 puta vecu dubinu sedala, momenat koji opterecuje spoj je 3 puta veci. I kada sedne neko od recimo 60-70 kila, i zaklati stolicu, ode mast u propast, tj dupe na pod.

Danas smo ovaj sto nudi stolice na popravku i ja pricali o pravljenju stolica, sa glavnom poukom, da kako god dizajniras stolicu, najbitnije je da zadnje noge odu sto vise unazad. Da sprecis klacenje. ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Test spojeva je u FWW #203. Nema legalnog pdf-a na netu, pa da ne kacim linkove na pirateriju. Ako se ne snadjes, vici.

A test je iznenadjujuci za mnogo sto sta.
Post Reply