Popravka starih stolica

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Jasno mi je šta se spominje, po mojoj proceni situacije nije bilo potrebe za takvim postupkom. Ja i jesam skidao ostatke starog lepka i ništa više od toga.
Pur lepak je u pitanju, verujem da će uroditi plodom ovaj rad. Stolice su rasušene iz razloga što su stajale pored peći, kada sam ih rastavio video sam da je serijska proizvodnja u pitanju i da uopšte nije bilo dovoljno lepka na spojevima (štedelo se maksimalno te je i bilo malo potrebno da se rasklimaju).
Å to se pripreme tiče ide pokrivna bela boja (pre toga podloga). Površina će se blago matirati, odnosno baza laka, što je sasvim dovoljno kada ide pokrivna boja, a i uglavnom su površine ravne i pristupačne.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Po kolicini lepka koju si vadio iz dna rupe bi rekao da ga nije bilo malo vec da nije pravilno nanesen ili da je bilo drugih problema (vlaga, kvalitet,...)
Skidam #203
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Tako je. To je rupa za središnji donji veznik, tu je snimljen deo sa najvećom količinom lepka na sastavu koji i nije toliko bitan kao ovi gornji da kažem važniji spojevi gde nemaju ni upola toliko lepka.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I po ono drugom vezacu izmedju prednje i zadnje noge i po onoj vinklici na koju se srafi sediste zakljucujem da je bilo dovoljno lepka. Sve dalje je nagadjanje. Kako god, stolice su stare 30+ godina i raspale se. Jednom recju, amortizovane su :)
Sve dalje je ulaganje u njihovu buducnost.
User avatar
Tihomir
Šegrt
Posts: 34
Joined: 07 Dec 2016 00:52
Location: Beograd

Post by Tihomir »

Radio sam po osećaju na situaciju i siguran sam da će to dobro držati. Stolice su bile 24h pod stegama u prostoriji gde se greje, lepak je stegao odlično.
Za to ste u pravu @sasasasa što se tiče klimanja, to ću srediti brušenjem odozdo dve unakrsne nogice koje su 'duže' i neće biti problema. :)
Ps. Kraljevi ste, veliki pozdrav za sve, hvala na komentarima!
User avatar
mekong
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 17 Jan 2017 23:31
Location: zrenjanin

Post by mekong »

Stedeli lepak u seriskoj proizvidnji :smejanje:
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

:prsgore: za video lepo snimnjeno ,ali popravka...
Da sam pocetnik i gledam video citam komentare i tvoj odgovor skontao bi da je poenta da treba da nanesem sto vise dosta lepka u spoj ......
Nebitno je sta ti ko kaze osecaj ces steci kad ti dodje na popravku stolica koju je neko vec popravljao
Netreba shvatiti sve komentare "ovi samo kritikuju"....cep treba tesno da ulazi u rupu ... ja ovako ne popravljam stolice ti redjas vezace u rupe ja ih kucam cekicem,tu je razlika ....to u komentarima svi pokusavaju da ti kazu ,po tome se vidi da ti je zazor u spoju prevelik.... tako stoje stvari po mojoj proceni ::neznam:: i dalje mislim da ce ti taj zamuljani lepak oko spojeva praviti problem u pripremi :smejanje:
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Poslusaj ove ljude sa foruma, i ja sam poceo da radim kako sam mislio da treba a ubrzo sam ovde shvatio mnogo stvari i uvideo sam svoje greske.
Sad kako bude, sledeci put pokusaj po svim savetima koje si ovde dobio i neces se pokajati vreuj mi :)
Kad radis sa lepkovima za drvo zapamti samo jedno: Polivinil acetatni (beli ) lepkovi se nanose u sto tanjem sloju a lepe uz pomoc pritiska.(u ovom slucaju pritisak treba da vrsi tesan spoj)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nego, da se vratimo na zavoj. Daleko - daj to malo detaljnije
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

maricaiivica wrote:Skidam #203
Kad procitas vici, meni je to jako zanimljiva tema, a lepa je i za diskutovanje na forumu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kole-Stolar wrote:Polivinil acetatni (beli ) lepkovi se nanose u sto tanjem sloju a lepe uz pomoc pritiska.(u ovom slucaju pritisak treba da vrsi tesan spoj)
Po testu lepkova koji sam okacio gore, i nije bas tako. PVA prilicno dobro podnosi vece zazore, sve u zavisnosti od kog proizvodjaca. Mozda je rekklama, ali prvi PVA na listi (Titebond3 ultimate) nije izgubio nista u spoju sa zazorom na egzoticnom tvrdom drvetu. Nisam probao takav test, ali je iskustvo sa istim da kada se osusi do kraja postane prilicno tvrd, tvrdji od ostalih PVA lekova. Ili tu tvrdocu postigne znatno brze. U svakom slucaju se primeti znacajna razlika kada probas da skines iscureli lepak.

Obican beli lepak je izgubio 20% nosivosti u labavom spoju, Titebond 3 10%, osim na Ipeu, koje je ultratvrdo drvo.

Ono sto iskace iz ostalog je klasicno tutkalo. U drvetu koje je porozno, dakle onom koje se koristi i kod nas, nosi 20% manje od PVA lepka, ali ima ogromnu prednost. Kada se razlepi, zalepi se opet bez ikakvog preteranog zerzanja. A i ono sto je zalepljeno, moze da se razlepi.


Netrcao sam na podatak da alkohol rastvara PVA lepak, za skkidanje, ali nikad probao. PVA inace ne moze na stari PVA, sve dok se ne skine toliko drveta da se sklone zapunjene pore.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Koliki bi to bio optimalni zazaor ? a da nije po majstorski na osecaj (da cep ne ulazi ni tesko ni lako)
Nesto sam ranije probavao sa PU lepkom u labavom spoju preko 1m zazora ....oseti se elasticnost kada se optereti (kako da zivi spoj) mozda i zbog te cene od 1000 din :smejanje: ,uglavnom nije mi se svidelo ,pre bih stavio zavoj ili nesto slicno sto kaze Daleko
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I ja najvise volim tako, zazor koji moras da nabijes cekicem. Bolji opis, onaj koji zahteva ubedjivanje da legne na mesto.

A optimalni zazor. Otvoris clanak, pogledas priblizne vrste drveta, i sile za lepak na takvom drvetu. Optimalan zazor je onaj, koji ima najvecu silu.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Å ta detaljnije? Ako je veliki luft namaze se čep obmotavaju zavojem, ponovo namaze i zalepi se spoj. Ništa komplikovano a izuzetno jak spoj. ko ne veruje nek pita nekog starog (predratnog) majstora. A optimalni zazor.... Meko drvo čekićem a tvrdo kapom udaris i ono upadne. Jednostavno oko nekih stvari se ne treba zamlacivati. Sve je odavno izmišljeno
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Al se ovde komentarise o lepkovima ... Nekako je ranije bilo lakše. Skuvas tutkalo i radis, i niko se nije žalio
Last edited by daleko on 05 Feb 2018 21:37, edited 1 time in total.
Post Reply