Krevet na kat - hrastovina

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Krevet na kat - hrastovina

Post by garo »

Pozdrav,

Ovo mi je prvi krevet (ivericu ne računam).
Za madrac 190*100

Image

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zašto je donji krevet toliko nizak? Ljestve djeluju kao da smetaju lakom ulasku/izlasku iz donjeg kreveta. Ove dvije veze bi ljepše izgledale da nisu išle preko stubova.
Inače, ideja je super
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jako lepo izgleda :prsgore:
kod rusticnog izgleda hrasta najvise se bojim ispucalosti i cvorova drvo koje se lako zaguli i slomi ostaje u telu i djavolski boli
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Post by garo »

sasasasa wrote:Zašto je donji krevet toliko nizak? Ljestve djeluju kao da smetaju lakom ulasku/izlasku iz donjeg kreveta. Ove dvije veze bi ljepše izgledale da nisu išle preko stubova.
Inače, ideja je super
Donji dio je jako nizak zbog manjka prostora. Od poda do stropa ima 220 cm tako da baš i nisam imao izbora.
Donja podnica nije fiksna. Moći će se podići s poda zajedno sa madracem da se tu i tamo usisa prašina s poda.
Inače, naručiteljica je htjela da madrac bude na podu pa smo našli neki kompromis.
Na koje veze misliš?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Dvije daske širine 10-15 cm koje povezuju lijevu i desnu stranu. Recimo, ram za dušek (ne znam kako se zovu, jbg)
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Post by garo »

A, kužim. Ona je ujedno i nosač podnice. Mislim, na njoj je jedna letva 4*3 na kojoj leži podnica. Trebala bi ići jedna takva (kraća) i naprijed ali nju nisam stavio jer nemam mjesta. Klasično bi bilo da ide između stupova ali meni je dobro i ovako. Da ne kažem da je i jednostavnije
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To pogotovo. Po meni je, sve u svemu, dobro ispalo. Vjerujem da ti je to dobra reklama za budući rad.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne stavlja se ta daska izmedju stubova zbog izgleda vec zbog nosivosti. A izgled se "po secanju" vezuje za kvalitetan proizvod.
Kada se uradi kao cep i rupa, cela sirina daske nosi opterecenje, i pri tom je daska opterecenja na pritisak (gde je veoma jaka). Rupa u sredini stuba gotovo da i ne slabi sam stub (sredina je neopterecena prilikom savijanja).
Ovako imas skoncentrisano opterecenje na mestima gde su srafovi, i to na cepanje kako je drvo najslabije.

Sad da je lakse, jeste, al lakoca izvodjenja i kvalitet nazalost jako retko idu zajedno
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Post by garo »

Mbole
Razumijem ja to ali na stol sam dobio "Možete li napraviti ovakav krevet"?
Mogu.
Inače one ruke idu od stupova na nosač podnice koji je malo deblji i cijelom dužinom pričvršćen na tu dasku tako da je opterećenje nije samo na dijelu gdje se daska spaja šarafima u stup.
U krajnjoj liniji, ovaj dizajn je usmjeren da imaš " kućicu/krevet" a ne klasičan krevet tako da je to odstupanje od najpravilnijeg pristupa za izradu kreveta opravdano. Također, da ne zaboravim, pri vrhu je isto spojeno.
Krajnji rezultat je da ga se ne može ni pomaknut. Nema nikakvih nepoželjnih kretanja. Ni milimetra.
Last edited by garo on 11 May 2017 16:16, edited 1 time in total.
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Post by garo »

Sad idem raditi isto jedan na kat (obični) a taj će ići sa spojevima kako si ti opisao.
User avatar
garo
Šegrt
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2010 22:19
Location: Dugo Selo

Post by garo »

sasasasa wrote:To pogotovo. Po meni je, sve u svemu, dobro ispalo. Vjerujem da ti je to dobra reklama za budući rad.
Da, pobudilo je interes.
Post Reply