Moji pocetnicki radovi

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Mbole, kuciste ima ventilator za izduv toplog vazduha gore tako da nije problem nazad sto nema otvor.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

maricaiivica wrote:
sasasasa wrote:...
Ne razumijem ovakvu vrstu kreveta. Em zauzimaju previše prostora, em ne drže dušek kako treba.
A sta ti radis na njemu kada ne drzi dusek? :P
Pa valjda ono što se i radi na krevetu. Spavam :)
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Evo ljudi vredan sam bio 2 dana pa sam se potrudio da uradim nesto sto ne izgleda kao da ga je dizajnirao stolar od 70god :P

Spojeve sam radio sa dominom, medjutim nisam imao manje od 6x40 pa su izbili, al mi se svidja kako je ispalo. Ploce sam keksicima spajao.

Image Image Image

Ostalo mi je jos sutra smirglanje i finisiranje, pa da vas pitam, hocu da ovo ostane ove boje, to jest natur, Sa cime da predjem nakon smirgljanja? Mislio sam laneni firnajz ili neko ulje. Sta mislite?
Last edited by winston1989 on 19 Nov 2017 19:45, edited 1 time in total.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicno kzgleda, koje drvo je u pitanju ?
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

BojanPN wrote:Odlicno kzgleda, koje drvo je u pitanju ?
Lipa/bukva, sebi sam pravio pa sam hteo da ostanem ekonomican :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

lici da je bukva :D
namucices se da osmirglas to na rukohvatima
da ostane te boje naj pribliznije sto ja znam je akril lak 10% sjaja ili ti mat lak ,parena bukva ce pocrveneti od firnajza
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

art of wood wrote:lici da je bukva :D
namucices se da osmirglas to na rukohvatima
da ostane te boje naj pribliznije sto ja znam je akril lak 10% sjaja ili ti mat lak ,parena bukva ce pocrveneti od firnajza
Probao sam ja reslu firnajz pa mi se svidja kako izgleda, samo me zanima kakav je kao zastita jer ga nikad pre nisam koristio....
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

koliko se ja razumem u matematiku ,moras nesto preko njega neki lak...nije da bude kao zavrsni premaz koristi se za zastitu drveta ,ja sam ga ranije koristio na stolariji (prozori ...)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Zasto mora preko firnajza?
Ja imam neke camove komade koje nikada i nicim nisam premazao pa traju.
Ako nije potrebna neka mehanicka zastita...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Problem sa firnajzom je sto oksidise tokom vremena, pa se fine razlike koje sada vidis na drvetu polako gube i sive. Inace firnajz je kao i svako ulje, ako je dobar, i ispravno se nanese, moze da ostane kao jedini sloj, samo sto nije idealna zastita.

Kod nas je jedini pravi firnajz Zvezdin, svi ostali imaju manje ili vise polimerizovanog sojinig ulja. Ti firnajzi brze vezuju, ali i brze sive.

Ako hoces svetliju varijantu, topla preporuka za Scalino kinesisk traolja, ako uradis pripremu kako treba, izgleda jako dobro.

Moj izbor za tako nesto bi bio dve ruke firnajza da lepo upije, i da bolju, pa jedna ili dve wipe on mesavine ulja i laka, koja nema mnogo sjaja, i na kraju vosak.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

BR wrote:Problem sa firnajzom je sto oksidise tokom vremena, pa se fine razlike koje sada vidis na drvetu polako gube i sive. Inace firnajz je kao i svako ulje, ako je dobar, i ispravno se nanese, moze da ostane kao jedini sloj, samo sto nije idealna zastita.

Kod nas je jedini pravi firnajz Zvezdin, svi ostali imaju manje ili vise polimerizovanog sojinig ulja. Ti firnajzi brze vezuju, ali i brze sive.

Ako hoces svetliju varijantu, topla preporuka za Scalino kinesisk traolja, ako uradis pripremu kako treba, izgleda jako dobro.

Moj izbor za tako nesto bi bio dve ruke firnajza da lepo upije, i da bolju, pa jedna ili dve wipe on mesavine ulja i laka, koja nema mnogo sjaja, i na kraju vosak.
Jasno, samo mi jos objasni sta je wipeon mesavina ulja i laka i kako to da napravim?

Hvala na detaljnom objasnjenju.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

maricaiivica wrote:Zasto mora preko firnajza?
Ja imam neke camove komade koje nikada i nicim nisam premazao pa traju.
Ako nije potrebna neka mehanicka zastita...
Pa ne mora da bude firnajz, hocu neku zavrsnicu da izgleda prirodno. Na netu vidim svi koriste razno razna ulja a ja blage nemam gde to kod nas ima da se nabavi.. :forbannad:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Super je ispalo, pogotovo ovaj dio sa dominom. Izgleda kao da si htio to da postigneš.

Za premaz možeš koristiti mješavinu firnajza, laka za čamce i razrjeđivača 1:1:1. Mislim da je Br na to mislio. Taj je bar najjeftiniji. Naneseš mješavinu krpom, obrišeš višak i ostaviš da se osuši preko noći. Sutra lagano išmirglaš sa 320-kom ili sitnijim papirom i opet naneseš. Ponoviš tako par puta. Za zadnji sloj pomiješaš samo lak za čamce i razrjeđivač 1:1 i utrljaš čeličnom vunom 0000 (ove četiri nule su joj oznaka). Imaš je kupiti u bilo kojoj prodavnici alata.

Isto tako možeš kupiti i nešto slično ovome:

https://www.belinka.com/rs/#Ulja-za-drvo

imaš ih par različitih, u zavisnosti od namjene i kažu da su strašno dobri.

Ništa od navedenog neće mijenjati boju drveta.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Hvala Sasa, razumeo sam sad. Koristio sam dosta belinkinih bajcova i akrilnih lakova u super su, al nisam jos ta ulja nasao u NS gde imaju da se uzmu.. Ako neko zna nek me uputi. Onda cu tu mesavinu sutra napraviti pa da finisiram :) sto se tice domina, i meni se svidja kako su izbile, a i od bukve su pa su se lepo uklopile
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta god od finisa koristio, prvo probaj na nekom ostatku.

Ja obicno ne kosristim lak za camce, posto su svi kod nas na trzistu bleda slika onoga sto lak za camce treba da bude. Mislim da jedino Zvezda pravi dobar, ovako bez probe, po vremenima susenje navedenim na pakovanju. Sta god se susi ispod 24 sata, nije lak za camce.

Ja sam za wipe on poly koristio terpentin i poliuretan.. Uz firnajz 1:1:1.

Prva ruka moze da bude i malo deblja, ali sve sledece moraju da budu prilicno tanke. Pomaze i da namazes, pa posle 5 minuta obrises krpom sve sto se da obrisati. Tako dobijas fini, tanak slij na povrsini, koji nece da se lepi. Pusti ga da se susi dugo izmedju dve ruke, ja bih ga po ovom vremenu pustao i 48 sati. Nikako ispod 24. Prvi sloj mozes nezno i da smirglas, posle samo fina celicna vuna ili scotch brite.

Vosak bi lepo dosao kao zadnja ruka, pogotovu cetkan, ali kod nas nema dobrog voska, i to mora da se nabavlja od preko.
Post Reply