Moja priprema za penziju

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Moja priprema za penziju

Post by micha56 »

Nije da nisam i do sada radio ovakve stvari, ali od svog 60-tog rodjendana krenuo sam u ozbiljne pripreme za penziju (za 5 godina) u smislu nabavke i pravljenja raznog alata i pomagala za rad. Ne bih mogao da kazem da sam potpuno okrenut stolarskim radovima i radu iskljucivo sa drvetom, vec su tu i bravarski radovi, plasticarski i td. Jednostavno - hobi majstorijama, za sta je poprilicno kriv internet i YouTube.

Nemam jos kompletan alat, koji mi je potreban, ali pravim i nabavljam jedan po jedan i verovatno ce mi trebati po koji savet tu i tamo.
I jos samo da napomenem, da sam po zanimanju saobracajni inzenjer (nastavnik sam u jednoj srednjoj skoli) i da radim sa kompjuterom prilicno dobro.

E, tako, a sad cu ovde u nizu posebnih postova - izbacivati jedan po jedan od mojih radova, dokumentovan slikama i objasnjenjima.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Najveci uradjeni projekat ovog leta je bastenska garnitura sastavljena od veceg stola, 2 klupe i 2 stolice u kombinaciji metal - drvo. Uradio sam to ovako:

Prvo sam sve to uklopio, nacrtao i po tome nabavio materijal. To su metalne cevi 30x30 i 20x20 mm, a letve 30x50 mm (oko 80 m). Tu su i preko 100 kom torban srafova.

I onda kao stih proba - napravio sam prvo stolicu, koja je sirine 55 cm, a sve ostalo - visina, nagib, dubina i td. isto kao kod klupe.

Imagehébergement gratuit

Pa onda i drugu, ali sam vec sve i farbao i to na sledeci nacin: metal ociscen od masnoce, pa temeljna boja, pa lak. A drvo dva puta firnajz, a onda lak za camce u jednom premazu (mozda je trebalo 2 puta, ali ...):

Imagehébergement gratuit d'images

Pa onda i klupa sirine 160 cm:

Imagehebergement image

Imageheberger image

E, a onda sto koji je sirine 95 cm, a duzine isto kao klupa 160 cm. Tu su letve lepljene jedna do druge i stezane onim kargo trakama za pricvrscivanje prtljaga na vozilima:

Imageherbergeur d image

Imageherbergeur d image

I konacno, evo kako sve to izgleda na kraju:

Imagedes photos

Imagehébergement gratuit

Imageimage gratuite à télécharger
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

A onda sam poceo da skupljam palete, ali iskljucivo od camovine (ne topola, vrba, bukva i sl) i da lagerujem daske, od kojih moze sto sta da se napravi i to vrlo jeftino.
Evo jednog primera - Adirondak stolica, napravljena iskljucivo od paleta i to na sledeci nacin:

Prvo je bila samo paleta:

ImageHébergeur d'images

A onda sam za osnovne elemente lepio po dve daske, pa skrojio:

Imageheberger image

I konacno sastavio:

Imagehebergeur gratuit

I evo je konacno, firnajz 2 puta i lak za camce 2 puta:

Imagehébergement gratuit
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Na pocetku sam pricao o alatu i evo nekih primera sta sam sve napravio:

Prvo sam "sklepao" tocilo od motora masine za ves:

Imagehébergement gratuit

Imagehebergement d image

A onda stegu od cevi 40x40 mm:

Imageimage gratuite

Imagehébergeur images

A onda i stonu brusilicu ili mali ger:

Imagehebergement d image

Imageheberger image

U planu je i izrada cirkulara i stone busilice (materijal vec nabavljen), banseka, koji moze da se koristi i kao horizontalna brenta, malog struga za drvo i td. Pa dobro - imam jos 5 godina do penzije. Ima vremena za sve ovo. Polako ...
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

A kupio sam i stolarsku stegu (tezgu) ili stolarski radni sto staru, po misljenju prodavca, vise od 50 godina u veoma jadnom stanju (doduse i za male pare), a onda sam je svu rastavio, ocistio, izbrusio, popravio polomljeno i zalepio i onda impregnirao Zizolom (3 dana je bila umotana u najlonu zajedno sa Zizolom, kojim sam pre toga sve detaljno isprskao). Izvetrena je 2 dana i onda je krenulo premazivanje vrelim firnajzom (3-4 puta) i sklapanje i postavljanje na njeno mesto. Inace tezga je od bukve i to gornja ploca u jednom komadu. Evo kako je sve to izgledalo:

Njeno stanje posle kupovine:

Imagehebergeur d images

Imageherbergeur d image

Imageimage gratuite

A evo kako izgleda posle sredivanja:

Imagehebergeur image

Imagehébergement gratuit

Imageimage a telecharger gratuitement

Imagehébergement gratuit d'images
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo ti to radis.

Malo mi se cini oapan ovaj ger/brusilica, to jest cini mi se da si malo preterao sa precnikom lista, a ne vidim regulaciju obrtaja. Te male se obicno vrte mnogo brzo, reda 11000 rpm.

Eh da... popuni u profilu odakle si, polje lokacija, pravila foruma, a i PISE VELIKIM SLOVIMA na vrhu svake stranice.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Izvinjavam se. Mislio sam da sam to popunio, ali nisam posle toga kliknuo na Postavi, tako da nije zapamtilo.
Sve u svemu ispravio sam gresku.

A sto se tice ovog malog gera - pa jeste opasan, jer je to mala brusilica, a ploce za secenje drveta i metala su "malko" vece.
Pa ja se maksimalno sklonim od pravca secenja, a tako sam i napravio drzac da to mogu, pa ... Imam veru u Boga i kako on kaze.
Da sam stavio manje - manja bi i dubina secenja bila, tako da ...

Inace zahvaljujem na prijemu na ovom forumu i vec sam pronasao mnogo dobrih clanaka sa veoma dobrim savetima.

Mislim da cemo se jos dugo, dugo mi druziti oko majstorisanja ...

Hvala Vam jos jednom i svako dobro !!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Svaka cast,jos jedan clan koji ce se zaraziti drvetom,ako vec nisi :)

A ja takodje imam prigovor za tu brusilicu sa listom,bezi od toga dok jos nije nastala nezgoda,preopasno je to,nema nikakav stitnik,previse obrtaja a jos ako je neka jeftina testera vidija moze da izleti svakog momenta !
Bolje neki jeftin rucni cirkular pa ga ugradis u sto i napravis sablon za gerovanje :) (mnogo je bezbednije nego ova brusilica)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad... ne znam sta kaze drug bog (nesto nismo u dobrim odnosima), al ja bih pre slusao inzinjere :)

Dzaba ti malo veca dubina secenja, ako posle ne budes mogao da vidis sta seces.
To moze da tera godinama, al jednom kad pukne, ili izleti zub sa lista...

No... svako sam procenjuje koliko je rizika njemu prihvatljivo.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma ljudi, nisam ni ja bez opreza.
Ovo sam koristio kada sam sekao letve i metalnu konstrukciju za bastensku garnituru koju sam napravio. Posle toga to nisam uopste koristio.
Znam sta mi treba - pravi ger sa svim zastitama, ali mi nesto nedostaju pare.
Ma napravicu ja neku zastitu i na ovom, samo da malko izmozgam ili preko cirkulara, koji cu sledece da pravim, pa onda sa odredjenim dodatkom ...

Hvala na savetima !!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

St li ce terk biti kad odes u penziju???
Super je zasada, samo nastavi.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Slicnu tezgu sam video kod jednog prijatelja u Mijatovcu kod Cuprije, u tvom komsiluku. Inace svaka cast za radove.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja u poslednje vreme imam nekih problema, a ovo majstorisanje me totalno opusta i kad uvece onako umoran udjem u kucu - ma mogu da me gaze volovi. Ja sam super.
Valjda ce mi u buducnosti biti malo lakse, pa necu morati toliko da zapinjem u majstorisanju.

Salim se - ja radim u prosveti i imao sam ovaj letnji raspust i slobodnog vremena na pretek (za letovanje se nije imalo para), ali evo od sutra pocinje skola, tako da cu vremena imati manje, ali moci ce po nesto da se uradi.

Planiram da do zime uradim stonu busilicu od jedne stare Iskrine busilice (sa pisanim slovima pise Iskra) i cirkular sa testerom direktno na elektromotoru sa 2800 rpm, tako da moze da se podesava i dubina i ugao secenja.

Hvala ljudi !!!

I da - ovakvih tezgi ima u ovom mom kraju (pa verovatno i u Mijatovcu, koji je od mene na 4 km), samo sto nazalost starih majstora koji su ih koristili ima sve manje ili su previse stari i ne rade vise taj posao. To je valjda tzv. evropski stil tezgi, a i njih ima vise vrsta.
Last edited by micha56 on 31 Aug 2016 17:34, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Onaj ger sa brusilicom nemoj vise da koristis, zato sto se brusilica vrti na oko 30.000 obrtaja a list testere ide do 5.000 obrtaja. Moze vrlo lako da se "saspe" i da napravi karambol.....
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

nickme wrote:Onaj ger sa brusilicom nemoj vise da koristis, zato sto se brusilica vrti na oko 30.000 obrtaja a list testere ide do 5.000 obrtaja. Moze vrlo lako da se "saspe" i da napravi karambol.....
Razumem i necu vise.
To mi je posluzilo u datom momentu i (hvala Bogu) nista se nije desilo, a za na dalje to cu resavati na drugi nacin.
Znam da je list testere do 5000 rpm, ali nisam znao za bruslicu, posto je stara vise od 30 godina i sve se na njoj pobrisalo. Samo znam da je black & decker i nista vise.

Hvala na savetima drugari i veliki pozdrav !!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply