MOJ STRUG

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

MOJ STRUG

Post by LACI »

Image
POZDRAV
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

moze da se radi na njemu zavojnice, zljebovi, kopir i iz ruke da se radi
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Image

sve sto vas zanima pitajte
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Image
Image
Image
ostalo je da ga ofarbam
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Kao prvo da pohvalim izgled struga,a i komada koji su obradjeni na istom!
Iskreno receno prosto sam odusevljen,ali i znatizeljan,naravno ukoliko nije tajna, kako se uspjeva na ovakvom tipu struga postici profil zavojnice,ili uzduznog utora? Nedavno je neko od clanova postavio link gdje se moze vidjeti interesantna a opet vrlo jednostavna izvedba struga gdje se kao noz montira rucni frezer i na takvoj masini mi je jasno kako izvesti zavojnicu,ali na ovom tipu struga kao sto je kod tebe,zaista ne kontam(glupi bosanac) kako takvo nesto uraditi,ukoliko i ti na mjesto noza ne montiras neki tip frezera????
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Jeste druze sa rucnom frezom se to kopa.HVALA NA POHVALAMA!!
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

svaka cast meštre..ja se u to nebi upustao .sramota sam za 4 godine strojarstva :) iako mi treba nebi ga sam radio.
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

KOPIR
Image
ZAVOJNICE I UZDUZNE UTORE
Image
OVDE JE PRIKAZANA PODEONA PLOCA BEZ KOJE SE NE MOZE, PRI IZRADI ZAVOJNICA I UTORA
Image
OVAJ NOZ SAM SKINUO SA JEDNOG SAJTA ZANIMLJIV JE PO TOME STO NE MOZE DA ULETI U KOMAD KOJI OBRADJUJE.SNJIM SE DOSTA BRZO OBRADJUJU KOMADI POGOTOVO KAD SE KOPIRA
Image
OBRADA IZ RUKE
Image
I NA KRAJU DA VAS NE DAVIM RAD POMOCU POLUGE, ISTO JE VEZANO ZA KOPIR
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma kakvo davljeje.
Daj jos detalja!
Kako si ga pravio? Kakav / od cega si / za koje delove, koristio materijal, a sta si pravo "od nule"?
Koliko vidim stezna glava je od nekog struga za metal. Slicno mi izgleda i desni suport (bese se tako zove). Sto vise detalja to bolje.

Usput, ako dobro kapiram (nisam nikada gledao kako se to radi), kad se rade ove zavojnice imas neki prenos izmedju glave i konjica (rekao bih da tome sluze oni lanci i lancanici sa donje strane). Pretpostavljam da tada glavu okreces rukom, posto bi bilo koji prenos bio prevelik?
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Е ovako, kao prvo pravio sam ga od nule. Sve je slikano postupno skoro sve, materijale sam koristio kupujuci na otpadima gvozdja, jer neke sitnice ne mozes kupiti pa se snalazi. Motor sam kupio na otpadu za 1000 din koji je naravno rikno nebi bio tamo da je dobar ha. Kolega mi je viklovo taj motor i izmenjo lezajeve i sad je ko nov.Inace je 1.5 kw. Futer sam kupio za metal jer nisam nasao za drvo, malo sam pozurio sa kupovinom posle sam nasao za drvo jbg.Suport sam kompletno sam pravio ta zelenkasta ploca sto se vidi je samo ploca i nista vise klizace sam pravio od poluosovine od keca sa caurama od bronze.Suport se pokrece sa 6 kuglicnih lezajeva, staze su zasticene da ne mogu opiljci da smetaju istim tim lezajevima(na stazi). Pokrece se lancem od bicikla.Konstrukcija (ram) sam pravio od cevi 80x40 i 40x40.Zavojnica toje dosta komlikovano tu sam se dosta pomucio jer sam to morao da resavam sa tanjirastim zupcanikom... tu je fora da mozes da menjas gustinu zavojnice na primer dali hoces na 1m lutke da jednu spiralu uradis ili pedeset to sam resio sa remenicama. Pokretanje je naravno bez motora pokrece se rukom, tako sto spinglu koja pokrese suport okreses on je remenikom povezan sa glavom (vretenom) i sve je uskladjeno tako da se sve lepo pomera i okrece.Brzina okretanja ruke odnosno spingle nema veze sa gustinom. Konjic je radjen na strugu, tako da cilindar izlazi pri utezanju drveta. Majstori uglavnom rade sa trapezastim navojem konjic , meni se licno to ne
svidja.

evo tu se vidi konjic

Image

Inace strug ima ukupno 21 kuglicni lezaj blago meni.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Skontao kako je izvedeno.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

MAJSTOR OSTAJE MAJSTOR VRH VRHOVA
Ali verovatno to radi godinama
praksa+znanje+ljubav+ vreme+novac i
jednacina je prosta
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

HVALA NA POHVALAMA TRI GODINE ALI SA VELIKIM PREKIDIMA SAM GA RADIO PA JEDNO OD PRILIKE POLA GODINE INTEZIVNO KOLIKO MOZE DA SE URADI POSLE POSLA INACE RADIM NA TEHNICKOM PREGLEDU.
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Image
User avatar
yale70
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 17 Oct 2008 21:12

Post by yale70 »

Bravo majstore,ja evo 10 dana trazim ideju za izradu svog struga.Zivim u <svedskoj gdje je veliki izbor masina ali ipak najvise volim sam svoj majstor.Srtug ti je za 10 i upravo je onakav kakav meni treba.HVALA
Post Reply