Moja prva samostalna kuhinja.

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Moja prva samostalna kuhinja.

Post by darko78 »

:)

Evo slicica moje prve samostalno izradjene kuhinje.


Image
Image
Image
Image
Image


Izvolite pucajte sa kritikama i nadam se nekom i pohvalom.

:|:ongel:
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Za prvu kuhinju i vise nego dobro, samo par saveta od mene, malo dosteluj vrata na donjim elementima, jos ce lepse izgledati ii jos nesto vidim da si radio srafovima a ako dobro vidim sa slike sstavljao si po dva srafa, mozda bi bilo bolje sa po tri al verujem da ce i ovako jako dugo da izdrzi.
Al svakako od mene pohvale narocito za to sto si se usudio da farbas sam medijapan !

Ja se jos nisam usudio al spremam se :D

Zamolio bih te ako bi mogao malo da napises kako si radio, koji kompresor imas,kakvim pistoljem si radio i da opises ili jos bolje slikas prostoriju u kojoj si radio :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

za prvi put sjajno :pljesk:

Ali krećemo sa kritikama hahahaha, pitanje, jel nešto ide iznad gornjih elemenata ili voliš prazan prostor :smejanje: čak iako je ovako mala kujna, ove sudopere su težak shit po mom mišljenju, jer voda ide svuda sa strane, možda si mogao otvoriti sva vrata da vidimo kako je rešena unutrašnjost elemenata, gornji ugao je mogao biti i bolje rešen, kole - gornji elementi se inače spajaju sa dva šrafa, donji sa 3, na slici broj tri vidim zid izmedju gornjih elemenata što ukazuje da ihi nisi spojio međusobno, otud možda i razlika u visini frontova, itd, itd, ali za prvu :skool:

Mada po dizajnu frontova i ručkama, ovo meni izgledaju kao kupovni komadi, jer iskreno, nikad u životu ne bih stavio ovakve ručke na medijapan... Ovako nešto se prodaje na komad... opet, ako si farbao sam, zamerka za ovakve ručke, mogle su tu ići mnogo lepše, što uvek možeš da zameniš :prs:...
Last edited by -NIKOLA- on 01 Apr 2016 23:19, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od pohvala nema mnogo vajde pa ajmo sa zamerkama.

Prva i osnovna, ko sto je Nikola vec napisao, sudoper.
Kompletna zamisao radne ploce je upravo da nigde, na celoj njenoj povrsini nema ni jednog otvora, proreza, spoja... kuda bi voda sa ploce mogla da prodje i stigne do korpusa donjih elemenata.
Sa ovakvim sudoperom to sve pada u vodu, ili tacnije voda pada pored njega, natapa ivericu, a dalje znas vec sta se desava. Uz radnu plocu ide iskljucivo ugradna sudopera.

Takodje se slazem sa Nikolom oko visine gornjih elemenata. Nikada dovoljno "tovarnog" prostora u kuhinji. Nije bitno sto domacica tesko moze da dohvati gornju policu. Gore se trpaju stvari koje se retko koriste (sigurno imas brdo toga sto upotrebis jednom il nijednom godisnje).

Treca stvar je cokla. Ne vidi se sa slike dal je kuhinja na nogicama pa je cokla samo nakacena na njih, ili su ti donji elementi bokovima oslonjeni na patos a cokla prisrafljena za njih (najgore resenje).
Ja licno coklu ne mogu ocima da vidim. Iako mnoge domacice inistiraju na njoj posto je kao "lepsa", ona je cisto "zlo" u kuhinji.
Stvara mracan, vecito vlazan i topao prostor, idealan za razmnozavanje svih mogucih kucnih napasti, vlaga polako ali sigurno napada ivericu...
A kuhinja je pre svega radionica, koja prvenstveno treba da bude funkcionalna, pa tek onda da izgleda lepo. I ni pod kojim uslovima lepota ne sme da ide na ustrb funkcionalnosti.
Zato za kuhinju iskljucivo nogice, idealno 10 ili 15 cm visoke. Sto su vislje, lakse se cisti ispod. Takodje lakse se stoji uz element kada mozes da zavuces stopala ispod elementa. Da ne verujes koliko tih 10-15 cm koliko blize mozes da stanes uticu na smanjenje bolova u ledjima.
U mladosti sam 10-tak godina ziveo kao samac, tako da prilicno dobro poznajem "tehnicke probleme" koje imas pri radu u kuhinji. Zene ko zene: samo da izgleda lepo. Al jako brzo postanu srecne kada im je rad laksi, i stvari legnu na svoje.
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

Hvala vam na pohvalama a najvise na zamerkama koje uvazavam tako da u sledecem projektu cu to ispraviti.
Evo nekoliko reci o ovoj mojoj prvoj kuhinji.
Posto zivimo kao podstanari i naravno zivimo u vremenu kada je potrebno zaraditi prvo za placanje dazbina pa sve ostalo a u maloj kuhinji smo imali samo donje delove(sudoperu i radni sto) odlucio sam da napravim gornje delove i po nagovoru supruge a naravno po njenoj kritici o ustedi novca da donje delove repariram(zamenim vrata,fioke a da ostane sudopera i radna ploca) ali cu naravno to kasnije zameniti i postaviti sve na svoje mesto.

A sada odgovori na vase zamerke:
1.Prostor iznad kuhinje cu da zatvorim rigips plocama tako da ce se kuhinja mnogo bolje uklopiti
2.Sudopera je trenutno zadrzana ali se uskoro menja prakticnijom kao i planirana je zamena nove radne ploce
3.Razlika u visni frontova gornjih elemenata je bas iz razloga zto elementi nisu medjusobno spojeni a za rucice se u potpunosti slaze, mogle su i lepse
4.Posto su zadrzani vec postojeci donji elementi bokovi istih se oslanjaju na patos tako da ispod nema nogica a cokle su prisrafljene za elemente

Nadam se da sam uspeo da dam objasnjenja na vase zamerke koje sam u potpunosti prihvatio a vecinu i sam uocio ali kao sto sam ves objasnio zbog tenutnog nedostatka novca i imajuci u vidu da je ovo moj prvi ozbiljniji rad,da sam potpouni amater u ovom poslu ali sa jakom zeljom da sto vise naucim i svoje ideje prenesem u delo u skorije vreme cu izvrsiti prepravku kuhinje i dovesti svaki elemenat na svoje mesto.

Ja sam licno veoma zadovoljan ovim svojim prvencom ali uvek ima mesta za prepravke,dodatke itd.

Jos jednom hvala vam na kritikama.
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pod takvim uslovima... skoro pa savrseno si odradio posao.

Posto kubuis sa lovom (kao i manje vise svi ostai), kad budes preradjivao donje elemnte...
Ako su korpusi zdravi, ne moras da pravis nove, samo odseces postojecu coklu i bokove do donje ploce i postavis nogice. Izaberes nogice koje mogu da se postave tako da se dobrim delom oslanjaju na postojeci bok. Nije idealno, al zavrsava posao na dosta dugo vreme. Daleko duze nego sto bi izdrzali korpusi koji su direktno oslonjeni bokom o patos.

PS
Ako ti zena nema "metar i zelju da poraste" slobodno izaberi nogice od 15 pa i vise cm, tj podigni radnu plocu na bar 90cm visine. Standard visine radne ploce od 80cm je pravljen pre oko 70 godina, kada su domacice bile uglavnom visine 150cm ili jos manje.
A ja koji sam bio treci u stroju 1981, sve danasnje klince gledam odozdo :)
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

Ha ha mbole zena mi jeste manjim rastom ali se nije hvalila da želi da poraste a što se tiče nogica kao i predlog za coklu imću u vidu kada budem radio prepravku
Hvala na sugestiji
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
Post Reply