Moje igrarije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ono sto ja planiram je samo nazivno vajat.. Sluzice kao radionica, prozore nece imati ali ce imati otvore umesto njih i kapke preko, da moze da se radi kao ispod nastresnice kada vreme dozvoli, a kada zatreba moze da posluzi i za smestaj prijatelja koji dodju u goste.

Generalno, vise mi je na pameti amiski shed nego nesto drugo.

Imam nekog iskustva sa gotovim vajatima, i ne hvala. Oni su najbolji za izbegavanje. Kada se jednom rasklope tesko se spoje u nesto sto lici na ono sto su bili pre lasklapanja, posto su svi stari, a drvo od kojih su napravljeni je itekako odradilo svoje. To dok stoji na gomili jos nekako i radi, kada ga rasklopis, oces posla se pokrivi na drugu stranu, i od slaganja vise nema nista. Da ne pominjem da jos nisam video ni jedan koji makar malo nije bio nacet crvotocinom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Taman da pitam šta je vajat...
Å upa!!!

To se može super napraviti, pogotovo ako sebi radiš pa ti vrijeme nije problem
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vreme nikada nije problem, nemam ga :D. Ali ce da bude zabavno, a ne zuri mi se. Ono sto sam do sada skicirao ce biti malo neuobicajeno za nase krajeve, ali opet, kao sto rece, super ce da ispadne.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Možemo li da vidimo skicu ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moje skice su na papiru, jedne preko drugih, tako da je i meni problem da se snadjem u njima. KAda se vratim sa odmora, mozda cu uspeti i da skiciram nesto cisto i da postavim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Raspored na dnu sanduka je skoro gotov. Fale mi nosaci za dve tenon testere, trenutno je na mestu samo jedna, pored nje ce stajati i druga. Set bevel dleta ide na jointer rende, posto je ono nisko, a mortizing dleta u jednu od fioka. Pored jointera ima mesta i za dve japanske testere, rasklopljene.


Image


Iznad ovoga se postavljaju jos dve fioke, jedna korisne dubine 7cm i druga od 3. U dubljoj ce da budu mortizing dleta, plug rende, i set burgija za racnu, a u plicoj najveci deo alata za obelezavanje. I to je to za ovaj sanduk.

Drugi sanduk ce da bude manji, za vodjice, rabet, kombinovano rende, rende za pero i zljeb, i jos nekoliko sitnih specijalnih renda, testere za lastine repove, i profilna renda. Morao sam da idem na takvo resenje, posto sanduk u kome bi stalo sve ne mogu da ubacim u lift i nosam okolo, za razliku od ovog, kod kojeg to nije toliki problem. A kada ne radim precizne stvari, drugi sanduk mi ne treba.

Unutrasnje dimenizje ovog sanduka su 84x38x30. Uobicajeni veliki sanduci imaju unutrasnje dimenzije 90x60x45-50, sa tri dublje fioke.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ali alat ti je.... :hurra:
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

ne kazu dzabe " bog je u detaljima"
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prethodnih nedelja sam imao retku priliku da vreme provodim u radionici. I prvi na tapetu, naravno sanduk za alat.

Sada je dobio fioke.

Image

Fioke es pomeraju, tako da moze da se pristupi alatu ispod njih. Resenje je jako staro, i ima ga u vise oblika, ali sa obzirom na velicinu mog sanduka, jedino sto je imalo smisla su dve fioke.

Image

Sto se ovog sanduka tice, ostaje jos da za vikend napavim nosac za ugaonik i modelarsku testeru na prednjem zidu, prema unutrasnjosi, i da na poklopcu napravim neko resenje za drzanje lenjira. U buducnosti ce u prednjem delu da dobije jos jednu kutiju, koja ce morati da se vadi kada otvorim kofer, ali ce pruziti jos 80x15x11 cm prostora. Za sada staje sve sta mi treba, ali uvek ima dodatnih sitnica.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U ovom sanduku mogu da ponesem prakticno sve sto mi treba da napravim skoro svaki komad namestaja. No, upravo zbog toga sto je u njemu gomila alata, uzme mi pola gepeka u kolima. A vrlo cesto mi je potrebno manje resenje, sa kojim mogu da zavrsim prostije stvari. I naravno, da ne bi sve bilo prosto, sa mesovito japansko evropskim konceptom ;)

I eto novog sanduka.

Image

Ovaj osim srafova nema ni jedan metalni element. I zatvaranje je na drveni klin.

Image

Bza obzira sto je u njemu No6, bice popunjem uglavnom japanskim alatima, osim dleta. Zbog njega sam uzeo i dva japanska rendeta, koja upravo sredjujem, a i testere su japanske. A dleta su skupljena sa raznih strana, da se zavrsi posao. Ima od Ulmia, preko svedskih, nemackog MHG-a, ruskih, do Narex mortiz dleta.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sad vidim zašto te zovu Veritas maneken :)

Koje Veritasove testere imaš?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve osim dovetaila. Dobio ceo set na poklon rip i carcass u dovetail, carcas i tenon velicini, a dovetail prosledio dalje, posto imam LN, koji je bolji. I planiram da uzmem veliki 20" tenon, Bad Axe, no on ide u neku drugu kutiju, kao i gomila drugog alata.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

:prsgore:
Čime?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rendetom. Kompletno napravljenim u domacoj radinosti. Danas je prvi put finalno sklopljeno, i ovo je prvi test.

Jedino sto me zeza secivo, ostalo je tvrdo, i sada se ostecuje kao blesavo. To ce da bude otklonjeno u subotu, ide na jos jedno otpustanje. Ova linija na sredini je od komada koji se ostetio.

A sve je moje uobicajeno preterivanje, O1 ne moze na 61 rokvel, a da lepo radi.
Post Reply