Moje igrarije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Image

Prvo da ispravim grescice i ustelujem sve kako treba, a onda sledi doterivanje izgleda.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Odakle ti sječivo?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kao i sve ostalo. Napravio. Od O1 flaha. Kalio kod prijatelja. Jednio sto nismo lepo otpustili, pa mora sutra na popravni. Po temperaturama sada je 62-63 rokvekla, treba da sidje na 60

Image

Bocno secivo radi kako treba, ali cu i njega da otpustim.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kupio ga na aukciji? :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mora i secivo u necemu da se nosi, a kako se ovi ostaci ulja pomalo skidaju, onda su novine najbolje resenje.

Ako ovo prodje lepo, i resim ovaj problem sa otpustanjem, nesto ne vidim da necu probati da pravim dleta. U svakom slucaju imam celika za jos nekoliko renda, i za jos po koju zaniumljivu alatku.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako prođe kako treba mogao bi nam opisati proces kaljenja. O tome znam tek nešto malo, a zvuči kao zanimljiva tema.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ugrejes i ohladis :)

Ono ima jos par sitnica... na koliko ugrejes, koliko dugo stoji na toj temperaturi, kako hladis...
I to za proste varijante.

Salu na stranu, svaki proizvodjac za svoje celike daje tacne temperature i rezime za kaljenja, popustanja, normalizacije...


Za proste celike tipa O1, O2 i slicno, od opreme je dovoljna pristojna pec sa preciznom regulacijom temperature, i odgovarajuce ulje.

Recimo ovo su rezimi termicke obrade za O1 (prvi na koji sam naleteo na netu, ima toga puno):
www.buffaloprecision.com/data_sheets/DSO1TSbpp.pdf
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Otprilike kako Bole napisa.

Jos uvek nije savreseno sredjeno, ali je bolje, mada je krenulo lose. Vrlo verovatno da kriticna temperatura kaljenja treba da se smanji za nekih 20-30 stepeni.

Posle otpustanja je nastavio da pravi probleme, sada sam skinuo bevel za nekih 4 unazad, i promenio ugao na 35 stepeni, i za sada radi. Ima jednu linijicu koja se povremeno vidi, sledi jos jedno ostrenje ujutru. Nastavicu da ga maltretiram, pa ako zeza, pravimo novo secivo. Mada mislim da ce ovo da bude dovoljno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Izgleda da sam doakao secivu, mada sam morao da obrusim 5mm duzine. Popusteno je sa 62 na 60-61, nije pomoglo, lomilo se i dalje.

Image

Izgleda da je problem bio u hladnoj radionici i hladnom ulju za kaljenje. Sada se drzi, i na tvrdom drvetu, posto se vec posle uranjanja nekoliko mm ulje ugreje. Kada je skraceno drzi kako treba. Ako opet krene da zeza, pravim novo secivo.

Sad, posto radi, idemo dalje.

Image

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Čemu služe ove četiri rupe? Dvije lijevo mi i imaju smisla, ali ove u sredini nikako
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U dve rupe levo stoje crvici (Imbus srafovi bez glave) koji drzi u polozaju predrezac za vertikalni deo, preko bakarnog umetka.

U dve rupe u centru stoje takodje crvici koji tangiraju rampu na kojoj stoji secivo, i sluze za fino stelovanje polozaja seciva. Osiguravaju da secivo uvek bude naslonjeno u desni cosak, sto je kriticna pozicija, posto desna ivica glavnog seciva mora da se poklopi sa polozajem predrezaca. Ovako, sa crvicima, tacna sirina seciva u stoti deo milimetra nije kriticna.

Svi crvici su montirani u navoje koji su urezani u drvo.

Postavicu kompletnu temu kada ga zavrsim, sa vise slika.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

:tummenupp:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Malo se sredjivao stan.

Orman u spavacoj sobi. Osim rucki keksova i srafova, ni jedan element nije kupovni. Fioke se klizaju na tabanu koji izlazi izvan strana, a oslanjaju na sper na bocnim stranama. Klizna vratanca takodje klizaju u zljebu.

Iskreno, bila bi me sramota da sam koristio metalne okove, a ovako fioke izlaze kada se gurne donja ili gornja. Kompletna kmonstrukcija je luftdiht.

Image

I kolica za alat za ispod sanduka za alat. Em ne moram vise da se saginjem da izvucem nesto, em imam poprilicno prostora za sitnice. Samo da se ne preseli ekspresno kod komsije u stanu ispod ako preteram sa trpanjem.

Image
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Bas mi se svijda namestaj od sperploce ,fenomenalno
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Å perploča? Sad si me izbio ko nikad. Od tebe sam očekivao da sve praviš od punog drveta...
Je li ovo do ugla slikanja ili se lastin rep počeo "sukati" (u nedostatku boljeg izraza). Čini mi se da se nije ovako vidjelo na prethodnim slikama
Post Reply