Moje igrarije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za novogodsnje i bozicne praznike se opet malo grunfovalo. Definitivno sam uspeo da prebacim radionicu u garazu, pa je bilo malo hladno, bez obzira sto je radionicu grejala sklepana furuna.

Image

A pogled napolje mnogo lepse ilustruje koliko je bilo lepo. Dok ima sunca, a temperatura se podigne na nekih -7 :D

Image

No, bez obzira na uslove, tezga je na kraju postavljena na noge. Koje drze onako kako treba, tj ko mrtav rukom. Ni mojih skromnih 120 kila uz svo guranje je ne ljujljaju, pa sam siguran da ce raditi posao kako treba. Ostaje montiranje stega, busenje rupa za holdfastove, i dodavanje sitnica koje zivot znace, ali to sve sledeci put. A pri tome moze i da se rasklopi za nuzdu.

Image


I sto za glodalicu je takodje stao na noge, tj zavrsio sam podkonstrukciju koja mi omogucava da podesim povrsinu stola da bude potpuno ravna. Noge se skidaju, posto radionica jelte mora da se sklopi na minimum, ali ce dobiti i precke, opet u sledecem nastavku. No i sada moze da se koristi kako treba, pa ce posluziti za pravljenje ostatka delova.

Image

A na stolu je naravno montirana i vodjica. I ona zahteva jos dodataka, ostavljenih za sledeci put, posto joj trenutno fali mehanizam za fino podesavanje, i nosac komparatera koji ce omoguciti pomeranje za rastojanje precizno u stoti deo milimetra, ali za razliku od onih kojima je radionica u kuci, ja do nje putujem 250 km, pa uradim sta uradim ;)

Image

Vodjica je kombinacija nekoliko ideja, od mehanizma za pomeranje preuzetog od Peta Warnera, do konstrukcije preuzeta od Boba Procara. Za sada sam jako zadovoljan kako radi, videcemo kasnije, no napravljena je tako da lako moze da se prilagodi najrazlicitijim zadacima.

Kada sam vec slikao, setih se da postavim slike jedne alatke koja se retko vidja u stolarskim radionicama, a meni se pokazala jako korisna.

Glodalica cesto podigne vlakna ako je zljeb poprecno na njih.

Image


Za sada nisam nasao elegantniju, brzu, i precizniju alatku za skidanje tih podignutih vlakana od Noge. I to u jednom potezu.

Image

Mislim da ce nastavak slediti za koji mesec. Sledeci na redu, pored zavrsavaja zapocetog su sistem za usisavanje prasine, i radionicka kolica.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kako si isekao krug u tekstolitu oko glodalice?
Odlican rad...
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Je'l ovo reklama za drva :D

Bogami, ima ti dosta kvadrata ova radionica, pogotovo na slici br.2 :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jeste, tako je, samo mora da se radi u dubokim cizmama, inace upada sneg ;)

Nikola, Imam jedan sekac rupa koji se podesava, i koji koristi plocice stirije, koji je ostao jos iz sovjetskih vremena. Za razliku od ovih novih, na dobroj stabilnoj busilici sa njim nema problema u otvaranju velikih rupa tacnog precnika. Inace sam napravio jos nekoliko umetaka od ostataka tekstolita, od kojih sam neke izbusio, a neke ostavio u rezervi, ne bi li ih prilagodio kada mi budu zatrebali. Biram onaj kroz koji najtesnje prolazi glodalo koje koristim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zakon o potrebnom broju stega u stolarskoj radionici je prost, potreban broj stega se odredjuje po formuli n+1 gde je n trenutan broj stega, a to bas i nije lagano za dzep. Bas zbog toga mi se po glavi odavno mota ideja da napravim nekoliko sto jeftinijih stega, i sa Boletom sam prilicno dugo raspravljao sta je najefikasnije resenje, no sve mi se cini da sam na pravom tragu sto se tice dubokih stega, ne preterane duzine zahvata.


Image

Image

KOnstrukcija je prosta, dve letve od tvrdog drveta, u mom slucaju duzine 45 cm, i dva navojna vretena duzine 33cm, prakticno trecine metarske sipke. Vretena su u jednoj letvi fiksirana tako sto je u letvu urezan navoj, i sipke su u njega pritegnute kljucem. Pokazalo se da to sasvim dovoljno drzi sipku, bez ikakve potrebe za lepljenjem. Stezanje je uz pomoc dve leptir matice, postavljene na suprotnim stranama pokretne celjusti, tako da zadnja gura, a prednja, prema ustima priteze. Uz dve sajbne, to je kompletan matrijal za stegu. Cena stege je nekih 200 dinara, sto svakako nije preteran izdatak za bilo koga. Otvor celjusti je 23 cm,od navojnog vretena do usta stege. A raspon je nekih 25 cm.

A da li radi.. Radi i vise nego dobro, ovako pritegnutu kocku jedva uspem da izvucem. A nije da ne mogu da potregnem ;)

Image

Planiam da napravim i nekoliko u dve manje dimenzije, sa vretenima 10 i 8mm, i duzinom celjusti od 30 i 15 cm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U ovoj temi smo pricali o prostim fiokama za alat.

viewtopic.php?pid=83940#p83940

Tada sam postavio i ove ilustracije

Image

Image

Pa iz modela u realnost

Image

Visina foka je malo veca nego sto sam planirao, ali sam ih koristio kao prototip za regal koji pravim, a i trebaju mi za glodala, tako da je ostalo na tome. Nisam stigao da zavrsim rucke i finis, ali esto mora da ostane i za sledeci put.

Inace je mehanizam sasvim upotrebljiv, moja malnkost vise nego zadooljna.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Danas se malo ostrilo..

Image

Image
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Jel ima neki razlog sto vec nisi pripremio rupe na tezgi za "bench dogs" ? Cimi mi se da je mnogo lakse to uraditi pre lepljenja ploce.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tezga je dobila rupe pre nekih 6 meseci kada sam zavrsio i stegu. CEkao sam sa rupama dok nisam imao tacnu poziciju. Kada pravis cetvrtaste dogove, lakse je da se naprave rupe prilikom pravljenja tezge. Za okrugle je bolje posle, postavljas ih tamo gde ti trebaju, a i treba ti ravna, referentna povrsina, pa to radis posle ravnanja.

A ovo dole mi je radni sto u sobi, na njemu ne planiram dogove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Malo se crtkalo, onako kako treba, bez 3D, za jedan od sledecih projekata.

L art du trait na delu.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos malo pa gotovo. A onda da se puni alatom, pa na nove zadatke na Amiski nacin :D

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Daj jok koju sliku. Kako izgleda iznutra? Mozda nam das kakvu ideju
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Standardna za brodske sanduke za alat, samo smanjena. Zavrsicu je do kraja nedelje, no, planiram dve pokretne fioke, i pregrade na dnu za rendice, dleta i testere. Jedina bitna razlika je pregrada za rucne racne za busenje.

Ideja mi je da u ovoj kutiji drzimveliki alat, a da napravim jos jednu, manju, za finije stvari, i specijalne alate. Velicinu ove su diktirale velike testere. Pored njih trebale bi da idu i tenon testere, a za manje cu videti. Kada mi treba za vece stvari, recimo za radionicu-vajat od drveta koju planiram, nece mi trebati nista vise od ove kutije.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Evo ti gotov vajat za male pare, nemoj da se mucis :) Ima i duborez :)

http://www.kupujemprodajem.com/vajat-25 ... -oglas.htm
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Вајат је омања дрвена кућица без прозора – у оквиру дворишта - и личи на оставу. Вајат има две намене. Данас је то остава у којојсе „држи опрема и воће“, међутим некада је имао и још једну другу значајнију намену. Вајат је био „просторија за живот брачног пара“.

Реч вајат је турског порекла (хауат) и означава „омању, већином дрвену зграду у дворишту сеоске куће у којојноћивају младенци..."

Некада када се живело у задрузи, када су у сеоскојкући, у једнојпросторији боравиле заједно и по четири генерације, младенци - тек венчани пар, ноћу би се издвајали у вајат. Зато је та омања просторија била удаљена од куће у којојје живео остатак задруге - за случајако би се младенци у страсти занели и постали сувише гласни. Вајат није имао прозоре - да не би млађарија звирела шта младенци раде. Наравно, убрзо би млада затруднела, па би се некадашњи младенци преселили у заједничку кућу, родила би се деца, живот би кренуо својим током. У вајат би се уселила опрема, воће... да би се опет сређивао за нове младенце и тако укруг.

Са нестанком задруга, заједничког живота у њима, вајат је изгубио једну своју функцију - ако је уопште негде остао сачуван, и данас, служи искључиво као остава.

Izvor - WIKIPEDIA
Last edited by micha56 on 22 Mar 2017 05:56, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply