Moje igrarije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Moje igrarije

Post by BR »

Cini mi se da sam obecao, evo prvih slika stola za glodalicu, koji ceka sledecu slobodnu nedelju da bi bio zavrsen. Kada je radionica na tri sata voznje od kuce, onda je razumljivo sto se svaki projekat otegne do besvesti.

Sama tabla i kacenje glodalice je zavrseno, ostaje samo da napravim nogare i firung.

Prva slika je bez umetka, druga sa umetkom. Napravio sam 6 takvih umetaka, svaki ce imati razlicit precnik za montazu glodala. Miter slot je Inkrin, produzetak prihvata alata je Axminsterov, sa ER 20 caurama. Glodala se postavljaju sa gornje strane stola bez saginjanja, kada je glodalica dignuta u gornji polozaj. Podesavanje visine je takodje sa gornje strane.

Image

Image

Tabla stola se sastoji od brezove sper ploce debljine 18mm na kojoj je postavljena ploca tekstolita od 6mm. Tabla nije upustana da bi se u nju postavila glodalica, tj glodalica je sa donje strane table, a visina se dobija produzetkom. Moguce je da koristim i glodala bez produzetka, ali tada ne mogu da montiram glodalo sa gornje strane stola.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Koji frezer si nakacio?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Makitu 2300FCX
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

a koji sistem podesavanja visine glodala si resio?
smirglaj nikad dosta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Makita vec ima sraf za podesavanje visine sa gornje strane, pa tu nisam izmisljao toplu vodu. Vidi se otvor za pristup do glave srafa, odmah pored umetka.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Skini obavezno opruge obavezno
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Dvaput napisao obavezno. Bravo za mene
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto?
Drzao sam u ruci tu makitu, i opruge su prilcno mekane. Plus ima linearne lezajeve na vodilicama a ne kalsicne caure, pa bas lagano klizi.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Zaboravio jednom da je zakocim I drzala se na srafu, jedva ga posle odvio,.prosto vise nije bio u funkciji podesavanja visine. A svako ponekad zaboravi da stegne kocnicu. Zato kupio tritona. Nematodes sta da se sjebe
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Bem ti rusku tastaturu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da bi se potpuno isto desilo i da nema opruga.
Opet bi se drzala samo na srafu.
Dobro ne bi imala dodatnu silu od opruga, al ko sto rekoh, ona nije bog zna kolika.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

al svakom se desi da ponekad zaboravi da stegne kad ima tzv lift
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma ok, naravno da se desi, samo ne vidim sta tu opruga doprinosi ili oduzima?

Ako nisi stegao, sve jedno je dal ima opruga ili nema.
A nista te nece upozoriti da si zaboravio da stegnes bilo da imas ili da nemas opruge.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Zivi bili pa videli.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prosle nedelje nadjoh nekoliko slobodnih dana da ih provedem u radionici, pa evo i izvestaja.

Tema je ureznica za drvo. Na pomalo drugaciji nacin nego sto se to obicno radi.

Za pocetak treba napraviti vreteno, koje ce biti vodjica noza za urezivanje navoja. Womaxov strug mozda nije dobar, ali je za moje potrebe odlican. Uz nesto modifikacija, radice sve sto mogu da urade i nekoliko puta skuplji strugovi. O modifikacijama otom potom, napravio sam gomilu delova, ali na zalost sa pogresnim navojem, pa to ostaje za neki drugi put.


Image

Na ovom vretenu treba urezati vodecu spiralu. Njena konstrukcija je relativno prosta, proizilazi iz obima i koraka navoja. Obelezavanje je jos prostije, dovoljno je zalepiti papir na vreteno.

Image

A onda po linijama na papiru, pazljivo napraviti rez testerom, svuda jednake dubine.

Image

Rezultat je spirala koja ce voditi secivo.

Image

Sledeci korak je vodeci blok, za zljebom pod istim nagibom kao i spirala na vretenu, u koji se postavlja parce celicnog lima cija je debljina jednaka sirini reza na spirali.

Image

Sve zajeno na gomili, sve sa drvetom u kome treba urezati navoj izgleda ovako.

Image

Image

Sam navoj urezuje noz, relativno prostog oblika i dimenzija. Noz je proizvod majstor Riste, sa jednog drugog foruma, ali moze da se uradi i u kucnim uslovima, na butanskom sporetu, no SWMBO se protivi kaljenju u kuhinji, tako da nije bilo drugog izbora. Vrh noza je 90 stepeni, a ugao ostrice je 15 stepeni.

Image

Image


I naravno dokaz da cela skalamerija radi.

Image

Odoh da jos malo grunfujem, a jos slika postavljam kasnije.
Post Reply