Skromni radovi iz male garaže

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Skromni radovi iz male garaže

Post by IvanN »

Poštovani forumaši,

Evo konačno reših da prikažem i ja svoje skromne radove koji su nastali iz puno ljubavi i pre svega zahvaljujući mom aktivnom odmoru koji provodim u garaži u kojoj i "Fića" izgleda kao uparkirani Hamer.

Prilikom izrade koristio sam sledeći alat, koji sam uglavnom kupovao parcijalno, tj. prema potrebi koja se javljala u toku rada:

Radni sto je napraljen tako što sam izvario metalni ram i na njega ušrafio tri fosne od čamovog drveta. Od skora sam ga obložio sa pločom od neoplemenjene iverice u koju šrafim graničnike koji mi drže obradak prilikom rendisanja ili prilikom rada sa ručnom glodalicom.

El.alat: ručna bušilica, brusilica sa reostatom i čičkom, ručna tračna brusilica, el.rende i ubodna testera, sve to made in "buvlja pijaca" iz Niša. Dodao bih još i ručni cirkular 1800 W, kao i ručnu glodalicu 1500 W kupljenih u wobi house-u koje sam ugradio u stolove.

Ručni alat: rende sa jednim nožem za grublju obradu, rende sa dva noža za finiju obradu, ram od testere za gvožđe sa umetnutim listom za drvo, dva čekića različite gramaže, gumeni čekić, razna dleta, bravarska stega, dve stolarske stege od po 30 cm, klešta...i mnogi drugi alat i pomagala koje sam sam napravio zahvaljujući ovom forumu.

Svaku kritiku prihvatiću stoječki i sa uvažavanjem pošto znam od koga dolazi, jer već dosta dugo posećujem ovaj forum.

Image

Image

Image
Image
Image

Osim radnog stola sve ostalo je od otpadnog drveta koje sam dobio za dž. ( paleta i sl.) i koje sam dodatno obrađivao i sređivao.

Možda je previše smelo sa moje strane što sam ovo postavio na forumu gde pravi majstori izlažu svoje ozbiljne radove, ali se nadam da ćete mi oprostiti, jer sam samo amater u početnoj fazi koji, ako ništa drugo, ima tu čast da se ovde druži sa pravim vrhunskim stolarima.
Last edited by IvanN on 02 Apr 2015 20:29, edited 1 time in total.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Slobodno se nastavi aktivno odmarati... I nismo svi ovdje vrhunski stolari, neki (poput mene) uopće nisu stolari, samo nam piljevina teče kroz vene. a i tebi, izgleda. Dakle, samo naprijed!
Kritika: tek mala zamjerka na postolju za kompjuter, brzo će se olabaviti. Probaj ga nekako povezati sa gornjom pločom ili barem sa policom ispod iste.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Cak je i dosta lepse kad je stolarija hobi jer tako mozes da bas uzivas u njoj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cestitke :pljesk:
Ove police, su bas dobro ispale.

Imam i ja primedbe oko stola za racunar.
Pored ovoga sto je naveo Biljeznik, dobar broj novijih racunara na levoj strani ima otvor za prolaz vazduha koji direktno hladi procesor. Kod tebe je tu levi bok stola, tako da ce taj otvor biti zatvoren (ne pomaze ako ga odmaknes dva tri santimetra).
Zato se ili racunar smesta sa desne strane stola (bolje resenje), ili se levi bok pomera ka sredini za sirinu racunara a polica za racunar stoji "spolja", to jest skroz sa leve strane stola (kao tvoja u ogledalu).
Zasto je resenje sa racunarom na desnoj strani bolje? Zato sto cesto ovakav sto dodje do zida, pa ako je taj zid sa leve strane opet nemas cirkulaciju vazduha kroz taj otvor. Ovako, je tu uvek slobodan prostor, to jest mesto za noge.

No sad, sta je tu je. Kad stavis racunar, ako posotji taj otvor, razmisli da porbusis levi bok na tom mestu.

Sto se tice ovoga sto biljeznik pomenu, malo je nezgodno zbog gomile kablova koji izlaze sa zadnje strane racunara i lose opet zbog hladjenja povezivati policu sa bokom (plocom na zadnjoj strani). Vertikala skroz do gore, sa desne strane racunara isto ume da bude nezgodna, opet zbog pristupa zadnjoj strani i provlacenja kablova.

Jedno od resenja, ako se sto nece cesto pomerati (a po konstrukciji bih rekao da nece) je da se ispod police za racunar negde oko sredine, blizu njene desne ivice postavi stelujuca nogica odgovarajuce visine. Tada samo treba paziti pri pomeranju stola da se ne zakaci i otkine. Ili neka cokla po sredini dubine police.

PS
Nisam siguran da sam dobro shvatio, ali rende nema dva noza (izuzev ako stvarno imas dva, pa ih menjas), vec je jedno noz a drugo je "chipbraker" (ne znam nas termin). U sustini, on je tu zbog dva razloga:
prvi, da bi mogao da se upotrebi tanji noz, koji je lakse ostriti (a i jeftiniji je), a da on i dalje ne vibrira
drugi, da "prelomi" susku i smanji zecepljivanje
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Verujte da mi primedbe i kritike znače koliko i pohvale. Iz kritika učim, iz pohvala dobijam elan za dalji nastavak učenja i usavršavanja.

Profesore, u sećanju mi je ostalo da je otac, koji je bio vkv stolar, u to vreme prilikom izučavanja i polaganja ispita iz ovog prelepog zanata, morao koristiti isključivo Nemačke nazive, bilo da se radilo o alatu ili nekom elementu na proizvodu ili samom proizvodu.

Za ovo rende koristio je naziv, dvolisnati falc dophobl - prekršteno Srpski dopobli.
Å to se tiče noževa u pravu ste, postoji jedan nož dok drugi list ima funkciju podešavanja i pošto se u ovom slučaju ne radi o tanjem režućem nožu, drugi list je tu da bi prelomio šušku.
Ono što sam zapamtio, ili bar tako mislim jer ta sećanje su od pre dvadesetak i više godina kada sam bio više nego klinac, za razliku od rendeta sa jednim nožem ovo rende sa ovim dodatkom daje finiju obradu prilikom rada što sam negde i sam primetio.

Možda grešim, ali kako bilo u svakom slučaju zamolio bih za komentare i savete u vezi sa ovom alakom.

Image
Image
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovako kako je trenutno namesteno na prvoj slici, chipbraker nema maltene nikakve svrhe.
On treba da bude na par desetih delova milimetra od ostrice noza, da bi obavljao posao prelamanja suske.

Iako je ovaj noz kod tebe pristojno deblji od danas uobicajenih, pa jos i konusan i laminiran koliko uspevam da vidim sa slike (komad ekstra tvrdog celika na samoj ostrici kovacki zavaren za telo od relativno mekog celika), odnosno, bas onakakv kakav bi noz trebalo da bude, to jos uvek spada u "tanke" nozeve.

Ovaj gore, vec bi mogao da se nazove debljim (sto je i uobicajeno za rende bez chipbrakera, koje je za grublju obradu).

Efektivno, chipbraker se ponasa skoro kao da je noz debeo kao ceo sklop noza i chipbrakera, to jest u vovom slucaju nesto reda 6-7mm. U startu je zbog toga i izmisljen, pa se posle pokazalo da ima i dodatnu funkciju lomljenja suske.

Takodje, deluje mi da ti je ostrica malo prevse zaobljena na ovom donjem. Moguce je da slika laze, ali to zaobljenje bi trebalo da bude maltene neprimetno na rendetu koje je za finalnu obradu tj, koje treba da proizvede ekstra tanku susku. Otprilike, zaobljenje treba da bude onoliko koliko je debela suska. To ce reci, ako je suska debela par stotih milimetra (sto nije nista cudno za finis), i razlika izmedju sredine ostrice i ivica treba da bude isto toliko (pisao je BR u nekoj od tema o tome).

Ne znam Nemecki, al koliko se secam dopelhobel bi trebalo da je "duplo rende" a ne "dupli noz", posto je hobel - rende. Cini mi se da se taj naziv koristi za rende koje je za finisiranje. Ono falc, je od ovog zljeba sa strane, koji mu omogucava da napravi falc ili utor po ivici daske, jednake dubine, posto zleb ogranicava dubinu do koje moze da udje u dasku. Dvolisnati je naravno od toga sto ima i noz i chipbraker.
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Profesore, od Vas ništa manje nisam ni očekivao.

Hvala svima na pohvalama, kritikama i savetima, jer zahvaljujući vašim komentarima, skala na grafikonu mog stolarskog napredovanja, ide uzlaznom putanjom.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Resenje za PC : okreni ga naopako, samo sto neces moci da koristis CD-rom. To govorim iz iskustva posto sam serviser nekih aparata, u kojima se koristi PC :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Moze i da se proreze rupa u stranici, ako je do hladjenja.
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Do sadašnjem "dugogodišnjem" radu napravio sam dva stočića. Na dole prikazanoj slici je stočić koji sam davno napravio za sebe vodivši pri tom računa o hlađenju PC-a. Drugi stočić, za koji ukazujete na problem sa hlađenjem, napravio sam za prijatelja i to po njegovim instrukcijama gde sam mu i tada ukazao na problem sa hlađenjem, što naravno nije promenilo njegovu želju da stočić izgleda kao na prikazanoj fotki.

U slučaju mog stočića očigledni propust je kod kantova, što se i vidi iz prikazanog. Pretpostavljam da za to postoji više razloga.

Prvi razlog za oštećenje kant trake je moje neiskustvo oko vremene zagrevanja lepka.
Drugi uzrok su troje malih "predatora " koji veliki deo vremena provodi na računaru.
I trći razlog kiji je vezan za prednju lajsnu koja se nalazi ispod radne ploče, a to je da sam nedostatak iverice pokušao da nadoknadim sa čamovom letvicom koju sa pokušao da u frontalnom delu kantujem trakom kako bih sakrio razliku u materijalu što se opet nije pokazalo delotvornim, jer je veći deo trake otpao, da li opet zbog dece, možda zbog mog neiskustva sa kantovanjem ili pak zbog toga što se babe i žabe ne sabiraju.

Image
Last edited by IvanN on 05 Apr 2015 16:28, edited 1 time in total.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vezi konja gde gazda kaze, makar crkli i gazda i konj :)

Sto se kant trake tice, bice da je samo neiskustvo sa zagrevanjem/pritiskom. Lepak mora bas dobro da se rastopi, i traka da se dobro pritisne. Ja obicno prodjem ivicom pegle (onim zaobljenim delom), nakon sto se lepak rastopio i traka pocela da hvata. To zaobljenje ostvari jako veliki pritisak, posto u sustini pritiskas po jednoj liniji to jest na jako maloj povsini, i traka lepo "legne".
Neko moje iskustvo je da lepak treba malkice da iscuri na ivicama trake da bi bila zalepljena kako treba. Ne previse, to jest ne treba da istisnes sav lepak, ali na ivici treba da se pojavi da tako kazem tanka "linija" istisnutog lepka.
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Kada pomenuste gazdu i konja, u slučaju lošeg kantovanja mog stočića, možda je uzrok to što sam prilikom kantovanja morao da žurim da gazda nebi primetio da konj nije vezan gde je rečeno ( mislim na peglu ), jer bih onda ostao bez večere i ko zna čega još.
Å alu na stranu.
Sećam se da sam prilikom kantovanja vodio računa da se ne pojavi ni gram lepka na ivicama trake iz straha da ne istisnem lepak, što je očigledno bila greška, jer se verovatno lepak nije dovoljno istopio.

Hvala na ovom savetu.

Ps. Na buvljaku sam kupio drugu peglu za potrebe kantovanja (kupovinu je naravno finansirala žena) i mirna Bačka.
Last edited by IvanN on 05 Apr 2015 19:22, edited 1 time in total.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
Post Reply