Izrada malja za cijepanje drva.

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Izrada malja za cijepanje drva.

Post by Hornbeam »

Sad ne znam da li sam pogriješio uzeo sam običan "ćok" hrastov (kladu odstranio ivice i lijepo sveo na kocku).
Onda sam uzeo bušilicu ručnu polahko izbušio rupe sa 5- 6 borerom, slljedeće što je bilo uzeo sam dlijeto i počeo "kljuckati". Nekoliko dana mi je trebalo 2-3 dana, s obzirom da bi ostavio 1 h-2h po svaki dan.
Ručka je od paleta (bukva) izhoblane ivice.
E sad je pitanje da li će ovo puknuti pošto je drvo bilo sirovo kad se cijepalo i obrađivalo.
Evo kako to sve izgleda.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Bilo je poteškoća znalo je i dlijeto da se zaglavi pa sam morao skidati ručku čekićom ga vaditi bušiti okolo njega sa ovom bušilicom. Onda da bi ga kasnije izvadio udarajući u sječivo tako što bi postavio drvo i po drvetu čekićom udario.
Nasađeno je na "starinski" način kako su se sjekire nasađivale odozdo prema gore jer tako ne može da spane sa ručke zbog debljine drveta na vrhu iako ovde može da se nasadi i odozgor prema dole jer je tako ispao "mortise".
Nije nešto Bog zna utor dobar i precizan ali drži ručku stabilno.
Last edited by Hornbeam on 08 Nov 2014 10:05, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
Post Reply