Tračna pila bansek Izgradnja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Image
Iiiiii nakon završnih radova na ploči
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

U svakom slučaju lepo urađeno samo mislim da ceo posao i nema neki smisao. A evo i zbog čega sva opterećenja tog T slota trpi šperploča na vrhu dok sam aluminijumski kanal ne trpi ništa već je mesto gde leži glava vijka i on ne trpi nikakav teret. Drugim rečima đžaba ste krečili, isti efekat i sigurnost bi se dobio sa je samo prošlicovana šper ploča običnim T glodalom.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

U taj kanal vjerovatno nece ulaziti nikakva glava šarafa, makar ne direktno! Taj kanal drži pravac, a al je tu zbog lakšeg klizanja.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Mislim da niste u pravu iz nekoliko razloga:kroz al lajsnu neće klizati samo glava šarafa nego drvena lajsnica i to cijelom svojom dužinom tako da o opterećenju nije trebalo ni razmišljati, glava šarafa se ukopava u tu lajsnicu a i ne mora, mislim da će sav posao završiti šarafi za drvo za neka pomagala, za neka neće moći pa će to završiti ukopana glava (featherboard npr), al lajsna je tu samo radi lakšeg klizanja jer znam kako klizi kroz nju a kako kroz kanal uglodan u drvetu.Neću da mi svaka promjena vremena i vlažnosti zraka kvari ili popravlja dan, toga sam se nagledao dovoljno.I sada imam par pomagala urađenih na način o kojem govorite, ako hoću precizno klizanje bez lufta onda mi bar par mjeseci u godini ne ide kako treba.Zbog toga sam odlučio ovako iako imam I t-glodala I bilo bi jednostavnije za uraditi sa njima.Po meni, to dvoje nije isto...
Last edited by senci on 26 Nov 2014 01:06, edited 1 time in total.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Saša je pogodio moje misli dok sam pisao prethodnu poruku ;) Baš tako.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Evo ploče nakon prve ruke lakiranja

Image
Image
Last edited by senci on 26 Nov 2014 01:01, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kada se taj T slot korsti samo za klizanje, i naravno kada je lajsna koja kliza na dnu T slota odnosno lezi celom sirinom Al lajsne, sve to bi trebalo da radi lepo.
Moze da bude malo problema ako je veza izmedju pravougaone lajsne i onoga sto klizi (kolica, vodjica pod uglom...) samo srafovima, posto ce oni imati zelju da se zakrenu, pa time i da malo uviju lajsnicu, ali to se da doterati oblikom lajsnice, tj ona treba da bude isto T oblika, i takve debljine da dnom ne lezi na dnu Al lajsne, ni da kaci o tanki sper na vrhu, vec da bude nesto malo (0.5 do 1mm) iznad dna i malo ispod spera kada ono sto je za nju zakaceno lezi na gornjoj povrsini (prilicno je nezgodno za objasnjavanje, ako nekome nije jasno, nacrtacu).

Medjutim kada se T slot koristi bas kao T slot, to jest nesto treba stegnuti u njemu da bude fiksno (npr featherboard), tada ce sve trpeti upravo ovaj tanki sper odozgo. Opet i to se moze dovesti u red, ako se ne koristi direktno matica vec opet T lajsna, tako da steze na vecoj povrsini.

Meni se ideja kao takva svidja, samo sto bih verovatno koristio Al ili celicni lim umesto tankog spera. Dobilo bi se i na krutosti ploce.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Slažem se i u potpunosti imam isto viđenje...Lajsna će upravo biti t oblik sa min.otstupanjem cca 0.5 mm.Razmišljao sam I o čeličnoj ploči, ne radi opterećenja slota jer veća površina lajsne to neutrališe,nego radi krutosti same ploče, ali sam zbog svih tih izrezivanja na gornjoj površini odustao od toga.Nekako mi je ipak bila neprirodna na sve to "drveno" bila bi k'o crna ovca među bijelim.Ipak, i sada se bojim krivljenja ploče, tako da mi je al ili čelik zadnja opcija, to je moguće uraditi uvijek...
Last edited by senci on 26 Nov 2014 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Radovi na izradi firunga za poprečne i firunga za uzdužne rezove su u završnoj fazi...Ako bude pitanja... tu sam!
Image

Image

Image


Image
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Nastavak...
Image

Image

Image

Rad na pomagalima (featherboard)
Image

Image
Last edited by senci on 28 Apr 2015 00:52, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

MDF (koliko vidim sa slika) ti nije bas idealan materijal za fetherboard.
Radice, ali mnogo je manje elsatican od drveta, i mnogo krtiji.
Idealna bi bila daska od liscara, postavljena tako da lamele idu duz godova.

Jel ovo nisi imao dovoljno dugacku AL sinu, pa si pravio dodatak od drveta? I tu mi se cini da ti je izbor drveta los (rekao bi da je neki cetinar). Za takve stvari se obicno koristi orah, posto minimalno menja dimenzije sa promenom vlage.

Da ne bude da samo kudim... al od tapsanja po ramenu nemas koristi :)
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Mdf je, u pravu si, naleti mi odnekud komad približnih dimenzija :(...al šine nisam imao više pa sam radio produženja od drveta a loš sam sa drvetom skroz.To za orah nisam znao da je za to najbolji a i nemam ga...Iskreno kad sam krenuo u izradu profila najmanje sam bio siguran da ću uspjeti uopšte ih izraditi od drveta.Kakav je jasen za te stvari?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3823
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo jedna sitnica. Kada savljas featherboard na tracnu testeru, stavljas ga samo ispred testere, nikako iza. Taj komad featherboarda koji pritiska materijal iza testere ce samo zatvarati rezi, usporavati testeru, i paliti. Materijal se iza reza nikada ne pritiska, naprotiv trudis se da ga razdvojis.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kliko znam, jasen voli da se "pracaka" kad ga obradjujes.
To jest, cesto ima unutrasnjih napona, pa kad raseces ravnu dasku dobijes dve koje se iz cista mira iskrive.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Bansek je zaslužio pa je konačno dobio svoj stalni smještaj... Image
Last edited by senci on 11 Mar 2016 10:36, edited 1 time in total.
Post Reply