Tračna pila bansek Izgradnja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Evo i slike kompletnog banseka, sa još 2-3 slike završiću objavu slika a zatim ću pokušati postaviti video prezentaciju koju još uvjek nisam završio, mislim da ću i to postaviti brzo.
Image
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

senci wrote:Evo i slike kompletnog banseka, sa još 2-3 slike završiću objavu slika a zatim ću pokušati postaviti video prezentaciju koju još uvijek nisam završio, mislim da ću i to postaviti brzo.
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/1555_bs_kompletna.jpg[/url]
Nagib ploče...Zaista je smiješno da većina i fabričkih banseka nema ugrađen graničnik podešavanja ugla 90-45 kao naj češće korištenih, radio sam na nekima od njih i uvjerio se...jako je teško podesiti tačan ugao (ali baš tačan). Pored skale neizbježna su vinkla, uglomjeri... mjerenja i kontrole što zna uzeti dosta vremena i strpljenja.Po svaku sam cijenu htio da na banseku koji radim to riješim jednostavno i tačno.To jeste komplikovano i zahtjeva idealnu tačnost kod izrade ali kada to jednom uradite sva buduća podešavanja su jednostavna a konačan poluproizvod precizno otsječen.Jednostavno, uradio sam ga tako da se puštanjem ploče do kraja postiže ugao 90° a njenim vraćanjem do kraja,odnosno do graničnika, ugao 45°.Za sve ostale uglove praktično je ugraditi skalu na nosaču ploče.
Image
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Često sam u toku završnih radova na banseku razmišljao o tome kakvu utičnicu staviti, svakako sam htio ugraditi duplu (jedna obavezna za lampu).Sve one fabričke nekako su mi izgledale nazgrapne, glomazne i previše duboke.Svakako sam htio imati i prekidač za paljenje i gašenje lampe jer je ne praktično i opasno u toku rada stalno uključivanje i isključivanje (traženje rupe pogotovo :)). Kod nas baš i nije neki izbor onoga što mi je trebalo pa sam pribjegao svom rješenju.Oni koji su pažljivo čitali sjetiće se da sam tokom predstavljanja teme pomenuo jedno "endemsko rješenje" kao moju vlastitu ideju.Bilo bi zanimljivo čuti vaše komentare i/ili sugestije i na ovaj dio pile.Na sva pitanja oko izrade banseka svakako ću nastojati odgovoriti.Odlučio sam raditi kućište od drveta pa čak i otići korak dalje te ugraditi i taj obavezni prekidač.
Evo slike u toku izrade:
Image

i na djelu:
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo izgleda, ali bih ja ipak stavio pecurku kao prekidac.
Kad zatreba da ga brzo ugasis, a kad tad ce zatrebati... ona je nenadmasna.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

mbole wrote:Lepo izgleda, ali bih ja ipak stavio pecurku kao prekidac.
Kad zatreba da ga brzo ugasis, a kad tad ce zatrebati... ona je nenadmasna.
Bojim se da nisam razumio, ovo prethodno je samo prekidač lampe ili sijalice, sigurnosna sklopka odnosno on/off prekidač banseka je na drugoj strani, on se vidi ovdje:

uploads/1555_gornja_vrata.jpg



i svakako sam htio da bansek ima brzu mogućnost gašenja ako sam dobro shvatio ili...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

OK, greska na vezama :)
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

mbole wrote:OK, greska na vezama :)
Oki :)
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

:buga: BRAVO :buga: jedva cekam video :D
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Posljednjih dana baš me nekako "krenulo", od kvara na cirkularu preko neznam sve čega...ali kao što sam i obećao video će ići vrlo brzo.Cilj mi je da jednim videom obuhvatim makar osnovne stvari koje mislim da treba, nekako mi cijepanje videa dođe k'o polovičan posao, a takav video je jako težak, obzirom da snimam kamerom priličito visoke rezolucije...Većinu materijala sam ipak uspio snimiti i radim na njihovom spajanju.Već sam i konvertovao neke dijelove ali bih po svaku cijenu nastojao sačuvati mp4 format jer pregledavanje njega i wmw-a npr. je "nebo i zemlja".Tu se vide i najmanji detalji.Sada radim na tome a zatim na uploadu videa pa postanju na forum, nadam se da ću uspjeti sa tim, kako god format wmw već je spreman ali ću još pokušati jer je stvarno razlika ogromna...
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Ipak sam uspio sa uploadom u mp4 formatu, baš kako sam i htio...kvaliteta videa je očigledna ali je zato i težina strava :) upload na youtube puna 4 sata, nadam se da ću obećani video uspješno postaviti... Evo i linka:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S92JELP4 ... qjXJA1ZVXg[/youtube]
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

senci wrote:Ipak sam uspio sa uploadom u mp4 formatu, baš kako sam i htio...kvaliteta videa je očigledna ali je zato i težina strava :) upload na youtube puna 4 sata, nadam se da ću obećani video uspješno postaviti... Evo i linka:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S92JELP4 ... qjXJA1ZVXg[/youtube]
Samo da napomenem:muzička podloga pokriva samo dijelove gdje uši bole od zveckanja tokom snimanja.Inače,svi dijelovi gdje se bansek uključuje su onako "uživo"-pravi zvuk mašine...to i ja najviše volim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:hurra: sta drugo.

Par pitanja-sugestija

Umetak ti ima dosta veliku rupu, umesto da je "zero clearance". Neki razlog?
Vidim da si na doljij vodjici ostavio drvene blokove, a na gornjoj imas lezajeve. Nije bilo mesta ili ...

Pod hitno napravi neku guralicu. Takodje kada rezes furnir, spremi par tankih klinova, da ne bi zatvarao rez kada ga na kraju vuces (mada bi to guralica uz jedan featherboard trebalod a resi).
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

mbole wrote:Umetak ti ima dosta veliku rupu, umesto da je "zero clearance". Neki razlog?
Mislim da je to zbog tiltovanja stola, ako se ne varam?

Bravo za video. :hurra: :hurra: :buga:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Odlican, svaka cast. A taj umetak sa vecom rupom i nema mnogo veze, moze se staviti i drugi sa manjim prorezom jer u praksi rezanje pod nagibom skoro nikada i ne zatreba.
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

Ako ste primjetili verzija 2 nema problema sa nagibom stola i tačkom kroz koju prolazi testera zbog načina na koji su urađeni nosači stola (to se može vidjeti na Matthiasovim videima), pila bi na zero clearence dirala sasvim malkice ili skoro nimalo,kada je nagib 45° dovoljno je pod nagibom malo skinuti donji dio umetka iako je njegova debljina svega 4 mm , to se odozgo čak nebi ni vidjelo (znam, probao sam to).Takav slučaj nije na veriji 3 (14" pila) jer se njen nagib rješava sistemom baglame...Tako da ova pila nema tih problema.Å to se tiče umetka odmah sam ih uradio više ali sam taj jedan "eksperimentalni" na kome sam izbušio rupu koristio zbog češće promjene pile (uža-šira), eto baš se on našao na ovom videu :) Svakako mbole dobro primjećeno jer u taj dio može upasti komad koji se isjeca pogotovo kraći i tanji komadi a to nije dobro u fazi rada pile.Nedavno sam sličan slučaj imao na cirkularu kada mi je isječeni tanki komad zaglavio cirkular u radu, iako je "višak rupe" svega cca 1 mm.Radio sam poprečni rez pomoću kolica (crosscut sled).Pošto su kanalići na cirkularu t-slot došlo je do bravljenja crosscut sleda i lista cirkulara i jedva da sam uspio rastaviti svu tu skalameriju...Kroz neku drugu temu ću tražiti pomoć oko ovog Einhel RT TS 1825 "Profi" crveni model cirkulara, jer sam sve rastavio i čeka bolje dane, nadam se da ovdje ima još neko ko je "ponosni vlasnik" istog:).Mbole, kad je u pitanju donja vođica ona više nekako dođe kao "fiksnija" čini mi se nekako jednostavnijom za štelovanje tako da za sada nisam razmišljao da je radim sa ležajevima, ako vremenom bude potrebe mogućnost postoji, ipak je ovo veliki obim posla pa mi to nije bilo prioritet do sada.Kad je u pitanju "push stick" ili ti guralo vjeruj mi iznad mene su bila okačena 2-3 ali zbog načina rezanja (bez odgovarajućeg firunga) i obima "jedan komadić" nisam ih koristio,inače tako rijetko radim.Tvoju sugestiju svakako vidim dobronamjernom i osnovanom...I naravno, hvala Vam za podršku i praćenje,vidim Bojan je linkovao temu što mi je jako drago...Na moje prosto iznenađenje video je na youtube prvi komentarisao i Matthias Wandel i sharovao ga na svom google+ profilu (https://plus.google.com/+Matthiaswandel/posts) i na facebook stranici woodgears.ca (https://www.facebook.com/woodgears.ca).Volio bih da ona ovdje svakako bude i dalje aktivna, dodaci za bansek su tek u mojoj glavi :) od featherboarda pa dalje, ima ih bezbroj.Å to više pomagala koristite imate više mogućnosti, kako šta budem stizao uraditi tako ću i objaviti.Do tada naprijed sa komentarima,pohvalama,pitanjima,sugestijama i kritikama.
Last edited by senci on 26 Nov 2014 10:53, edited 1 time in total.
Post Reply