Jos jedan sto za glodalicu

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Jos jedan sto za glodalicu

Post by Kole-Stolar »

Nabavio ja nedavno rucnu glodalicu i krenem da radim, pocela je jako da mi se svida sprava sta sve moye al ipak gledam nesto nedostaje.... Pa naravno da se uglavi u neki sto...
Gledao sam dosta ideja al ipak na kraju sam uradio na svoj nacin
A evo i po neka slika :)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Ostalo je jos da napravim firung i po neki sablon :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam slicnu ideju kacenja glodalice u sto, uz neke razlike, tipa promenljivog otvora za glodala. Jedino pitanje je da li si siguran da sto nije ugnut kada o njega okacis glodalicu? Rastojanja izmedju oslonaca su bas velika, tako da sam siguran da dobijas ugib u sredini. A onda ode preciznost do djavola. Meni je ideja da glodalicu okacim o cvrstu podkonstrukciju, a ploca stola stoji sama za sebe, i steluje se srafovima da bude savrseno ravna.
User avatar
SSmajstor
Šegrt
Posts: 45
Joined: 06 Dec 2013 08:20
Location: Zagreb

Post by SSmajstor »

Za prvu vrlo jednostvano i dobro. Mislim da ne bi trebalo doći do ulegnuća jer mu je glodalica na vodilicama, pa još na onim šarafima s letvom mi se čini Ok, a ako malo visi stavi ispod poprečno dvije jače daske i rješeno. S vrmenom češ svatiti da trebaš nešto još doraditi, pa ti predlažem da radiš na ovom stolu i dorađuješ dok uvijeti ti budu dali, pa tek onda napraviti jednu pravu tipa:

http://www.woodsmithshop.com/download/3 ... rtable.pdf

http://www.crestonwood.com/downloads/cr ... dplans.zip

Ono što bi ti preporučio da obavezno rješiš problem piljevine i prašine, a koliko vidim po položaju glodalice teško če to sve stati, pa češ morati raditi neke preinake.
Isto tako način mjenjanja bitova s ovakvim položajem je otežan.
Ima još pokoja sitinica, ali shvatit češ s provedenim vremenom u radioni.

Sretno
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Ono što meni deluje kao ne baš najbolje izvedeno je način na koji je glodalica pričvršćena, nekako su daleko te tačke (letve) koje drže glodalicu pa bi moglo da dodje do vibracija same mašine. Možda i neće jer je to sve ukrućeno šipkama, ali teoretski može da se desi. Po mome, bolje bi bilo da su te tačke bliže stopi, tj. da je sama stopa pričvršćena za sto.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

BR wrote:Imam slicnu ideju kacenja glodalice u sto, uz neke razlike, tipa promenljivog otvora za glodala. Jedino pitanje je da li si siguran da sto nije ugnut kada o njega okacis glodalicu? Rastojanja izmedju oslonaca su bas velika, tako da sam siguran da dobijas ugib u sredini. A onda ode preciznost do djavola. Meni je ideja da glodalicu okacim o cvrstu podkonstrukciju, a ploca stola stoji sama za sebe, i steluje se srafovima da bude savrseno ravna.
Ne dolazi do savijanja ploce (bar za sada) nije to sve toliko tesko da bi savijalo plocu a i opterecenje dolazi sa sve 4 strane a ova iverica od koje je *lift* napravljen je lepljena sa plocom i jos ploca je namenjena da se stavlja na nogare koje mogu takode da priblizim tako da mislim da necu imati problema :)
SSmajstor wrote:Za prvu vrlo jednostvano i dobro. Mislim da ne bi trebalo doći do ulegnuća jer mu je glodalica na vodilicama, pa još na onim šarafima s letvom mi se čini Ok, a ako malo visi stavi ispod poprečno dvije jače daske i rješeno. S vrmenom češ svatiti da trebaš nešto još doraditi, pa ti predlažem da radiš na ovom stolu i dorađuješ dok uvijeti ti budu dali, pa tek onda napraviti jednu pravu tipa:

http://www.woodsmithshop.com/download/3 ... rtable.pdf

http://www.crestonwood.com/downloads/cr ... dplans.zip

Ono što bi ti preporučio da obavezno rješiš problem piljevine i prašine, a koliko vidim po položaju glodalice teško če to sve stati, pa češ morati raditi neke preinake.
Isto tako način mjenjanja bitova s ovakvim položajem je otežan.
Ima još pokoja sitinica, ali shvatit češ s provedenim vremenom u radioni.

Sretno
Ovaj sto je pravljen po sistemo *vidi kolko otpadaka,pa da se ne baci* :D To sto mi se naslo od toga sam sastavio i naravno nije jos uvek tu nista gotovo :D
A sto se tice prasine i piljevine to sam mislio da na firungu napravim otvor za usisivac ma da nisam probao (al cim odem u radionu probacu) dal moze da se ubaci nastavak za usisivac pa jos i crevo da stane.
A sto se tice izmene glodala tu sam se malo i zeznuo :D Nije bas toliki problem al moglo je to ici i podosta lakse :)
rsinisa wrote:Ono što meni deluje kao ne baš najbolje izvedeno je način na koji je glodalica pričvršćena, nekako su daleko te tačke (letve) koje drže glodalicu pa bi moglo da dodje do vibracija same mašine. Možda i neće jer je to sve ukrućeno šipkama, ali teoretski može da se desi. Po mome, bolje bi bilo da su te tačke bliže stopi, tj. da je sama stopa pričvršćena za sto.

Pozdrav.
Sinisha
Ne bi trebalo da dode do vibracija posto zlebovi za sipke i otvor za masinu je uraden dosta precizno pa se masina malkice mora i pogurati kad se postalja u sto :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Taj komad iverice od koje je lift, ama bas ni na koji nacin ne doprinosi krutosti ploce (dobro ima malkice, po uzduznoj osi, ali to je stvarno malkice).
Bojim se da BR i ja sa jedne, odnosno mnogi sa druge strane, ne pricamo o istom redu velicine :) Koliko znam BR-a, 0.1mm, je jaaaaako mnogo (monogo je i 0.05, al ajd sad... ne mora svako da bude picajzla ko mi :))

Nevolja je sto stvarno kvalitetan spoj trazi da bude bas toliko precizan. I ko misli da se 0.1 ne vidi, grdno gresi. Druga je prica sto to pokrije farba, traka... nesto... probaj da radis sa tvrdim drvetom i u nekom uljanom finisu, pa ces videti da 0.1 bode oci.

No, da ne tupim, za nesto sto je odradjeno od "da se ne baci" vise nego dobro. Ne bi trebalo da bude problem ni ukrutiti plocu. Ja sam to kod sebe izveo "grubom silom" to jest debelom plocom :) Ti mozes da postavis par debljih letvi, ili par metalnih kutija (kad su ti vec nogari metalni).
Naravno moguce je da ti jednostavno to nije potrebno, pitanje je sta ce taj sto da radi, al perfektno ravna ploca nikada nije na odmet. Nikad ne znas kad ce da iskoci nesto za sta ti to treba.

Sto se tice usisavanja piljevine, to se i inace radi kroz firung. Cilj ti je da sto vise toga ode "gore" a da sto manje stigne do glodalice.
Da bi to uspelo, firung mora da bude malo "pismeniji", to jest, moras da imas dodatne ploce koje se privlace tik do glodala kako bi smanjio procep kroz koji vazduh prolazi. Takodej, umeci za plocu, koji se biraju tako da je rupa oko glodala stao je moguce manja i te kako pomazu. Usis pravis kao kosu plocu izmedju vertikalne i horizontalne ploce firunga, stavis "ogradicu" sve to lepo zadihtujes i usisivac onda uspeva da odvuce najveci deo toga. Ne bi verovao koliko znaci da ogradica i kosa ploca budu stvarno zadihtovane prema vertikali i horizontali firunga. Procep od pola milimetra pravi ogromnu razliku (probao, ne pricam napamet).

PS
Ispravio sam naslov teme. Ono: "sto Ya glodalicu" mi je bas bolo oci.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

mbole wrote:Taj komad iverice od koje je lift, ama bas ni na koji nacin ne doprinosi krutosti ploce (dobro ima malkice, po uzduznoj osi, ali to je stvarno malkice).
Bojim se da BR i ja sa jedne, odnosno mnogi sa druge strane, ne pricamo o istom redu velicine :) Koliko znam BR-a, 0.1mm, je jaaaaako mnogo (monogo je i 0.05, al ajd sad... ne mora svako da bude picajzla ko mi :))

Nevolja je sto stvarno kvalitetan spoj trazi da bude bas toliko precizan. I ko misli da se 0.1 ne vidi, grdno gresi. Druga je prica sto to pokrije farba, traka... nesto... probaj da radis sa tvrdim drvetom i u nekom uljanom finisu, pa ces videti da 0.1 bode oci.

No, da ne tupim, za nesto sto je odradjeno od "da se ne baci" vise nego dobro. Ne bi trebalo da bude problem ni ukrutiti plocu. Ja sam to kod sebe izveo "grubom silom" to jest debelom plocom :) Ti mozes da postavis par debljih letvi, ili par metalnih kutija (kad su ti vec nogari metalni).
Naravno moguce je da ti jednostavno to nije potrebno, pitanje je sta ce taj sto da radi, al perfektno ravna ploca nikada nije na odmet. Nikad ne znas kad ce da iskoci nesto za sta ti to treba.

Sto se tice usisavanja piljevine, to se i inace radi kroz firung. Cilj ti je da sto vise toga ode "gore" a da sto manje stigne do glodalice.
Da bi to uspelo, firung mora da bude malo "pismeniji", to jest, moras da imas dodatne ploce koje se privlace tik do glodala kako bi smanjio procep kroz koji vazduh prolazi. Takodej, umeci za plocu, koji se biraju tako da je rupa oko glodala stao je moguce manja i te kako pomazu. Usis pravis kao kosu plocu izmedju vertikalne i horizontalne ploce firunga, stavis "ogradicu" sve to lepo zadihtujes i usisivac onda uspeva da odvuce najveci deo toga. Ne bi verovao koliko znaci da ogradica i kosa ploca budu stvarno zadihtovane prema vertikali i horizontali firunga. Procep od pola milimetra pravi ogromnu razliku (probao, ne pricam napamet).

PS
Ispravio sam naslov teme. Ono: "sto Ya glodalicu" mi je bas bolo oci.
E bas ti hvala sto si ispravio naziv teme.... I mene je ubijalo al sta cu kad sam zezno :D

Hvala lepo na savetima... Ja sam jos uvek mlad neiskusan i svaki savet vas boljih majstora je dobrodosao.... Ja sam jednostavno ovaj sto napravio od stvarno odpadaka i prvi cilj mi je bio da to uspe i uspelo je, a sto se tice ovih nedostataka o kojim pricate na to sam slabo gledao al sta da se radi, Videcu kolko ce ovo sve biti efikasno kad sve zavrsim, a ako ne bude radilo kako sam zamislio uzecu u obzir sve pomenute a i ne pomenute nedostatke pa i ovo na novo :D

Inace ova glodalica ne bi trebala da sluzi za izradu procepova posto vec imam za to stoni frezer ma da ko zna kad ce za sta da zatreba.... A sto se tice preciznosti potpuno se slazem da delic milimetra moze stvarno da zezne stvar (ranije to i nisam mislio al uverio sam se na svojim greskama)....
A sto se tice ukrucivanja ploce mislim da cu to da odradim pomocu nekih debljih letvi....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole je potpuno u pravu. Ni jedan sto za glodalicu, kod koga je tabla od bilo kakvog drveta ili drvene ploce, nije sam po sebi dovoljno ravan, ma ko ga pravio. Stolovi sa livenom gvozdenom ili granitnom tablom su posebna prica, i oni drze zahtevanu preciznost, ali ove nase izmisljene konstrukcije moraju da imaju nekakav sistem koji ce omoguciti stelovanje ravnoce ploce. Jedini merodavan nacin za ispitivanje pravoe je referentni metalni lenjir i spijun. Kao sto rece bole, odstupanje od 0.1mm je ogromno, a meni je prihvatljivo 0.05 ili manje Toliko postizem sa klasicnim alatima, neelektricnim, i nema svrhe spustati kvalitet da bi se preslo na elektriku. Konkavna povrsina stola je najgora moguca, na njoj nema sanse da se uradi ni jedan ispravan element. dok je konveksna malo bolji slucaj, posto mozes uz cirkuske vestine i da napravis nesto.

Bez obzira sto ne znas sta bi radio na stolu za glodalicu, on mora da bude apsolutno ravan.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Mozda ti bude od koristi ovaj link
https://www.youtube.com/watch?v=qUZF3GdSSa4
Meni se ova konstrukcija mnogo dopala a i mnogo je prakticna za male radionice.Majstorski je osmisljena i uradjena konstrukcija sa veoma brzim i lakim stelovanjem...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Kako bre nisam ja naleteo na ovaj video :D Ih gde si bio par dana ranije :D

Svida mi se kako je odradeno, cak nesto jos mogu od njega da pokupim a ako uzmem kasnije da pravim drugu plocu mislim da cu njegov sistem iskopirati, podizanje je bas precizno a i sistem koji je napravio obezbeduje lak pristup bitovima pa je i promena lagana sto nije slucaj sa mojim stolom :)
U svakom slucaju hvalaa na pomoci :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Off preseljen u "Suprotne stavove"
Post Reply