IZRADA STONOG BANSEKA SA DRVENIM TOČKOVIMA

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Samo postolje je pretrpelo male izmene u toku varenja , kad slikam postaviću slike.
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

za pocetak bravo :hurra: ...lepo si iskoristio otpad od radne ploce, to stolari uglavnom pogore preko zime a eto uz malo "smisla" mogu se fenomenalno iskoristiti :mario:
Last edited by OpasnicKim on 20 Mar 2013 00:04, edited 1 time in total.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Još mi je ostalo da mi metaloglodač napravi gornji nosač ležaja i da onda počnem sa sastavljanjem
A da, i motor nisam još nabavio , ali znam gde ima da se kupi polovan
stavio bih 1,5 kW , možda je prevelik , ali je razlika u ceni neznatna (mislim na motor od 0.75 ili 1.1 kW)
Bolje je da imam rezervu snage , nego da mi se koči testera

Image
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Odgovor za
mbole
PROFESOR

Hvala ti za podršku, a za pleksi si u pravu.
ja stvarno nisam na trkama pa da mi treba 1000 sečenja za 1h
drugo: probao sam da sečem kod komšije stolara na velikom banseku , išlo je dosta lepo , mada nisam mogao da promenim brzinu i nisam imao odgovarajuću testeru , pa sam se onda odlučio da to napravim

A što se točka tiče tu si u pravu, to sam i predpostavljao , ali kad nakačim donji točak i stavim remenicu , puštam ga u rad da vidim kako se ponaša
Imam mogućnost da ga pustim preko regulatora brzine za asihroni motor tako da ću tačno znati kako se ponaša u širokom rasponu brzina
Primer od 150 obrtaja pa do 3000
Motor ću kupiti sa 1400 obrtaja
mislim da postoji još jedna vrlo važna stvar kod ovakvih mašina a to je rezonantna frekvencija kad mašina hoće da se raspadne
pri određenoj brzini
E tu brzinu treba da izbegnem
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

milan1 wrote:Ova prirubnica je sečena i bušena na laseru
A kako je spojena osovina sa prirubnicom?
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

mbole wrote:
milan1 wrote:Ova prirubnica je sečena i bušena na laseru
A kako je spojena osovina sa prirubnicom?
prirubnica je prvo tvrdo nabijena i zavarena na par mesta pa onda obrađivana osovina u strugu
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

milane , ovo do sada zbilja ima smisla . Jedva čekam da vidim gotovi projekt :prsgore: .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Danas sam bio kod majstor bravara što mi vari postolje od profilnih cevi ,
on uzeo da hitno radi nešto drugo , mada mi je pola postolja izvario
i Mogu vam reći da sam ja vrlo zadovoljan sa obzirom da sam mere pisao iz glave.
Našao sam i 2 el. motora kod komšije od 0,75kw i 1,5 kw( da mu platim kad probam)
Mislim da bi najbolji bio od 1,1kw
Prvo ću probati ovaj od 0.75kw pa ako bude mali onda moram staviti ovaj od 1,5 kw
Mada je ovaj od 1.5 kw baš težak
Moram praviti i postolje za ovaj bansek pa ću u njega smestiti motor
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako moze da stane po gabaritima, uvek stavi veci. Sto bi rekli: Velicina jeste bitna :)
Salu na stranu, snage nikad dosta, a to sto je tezi, moze da bude i prednost. Zamisli da je lagan, a onda na njega naslonis tablu ili dasku od 2m, i ona ga prekrene. A neces nosati bansek svaki cas unaokolo, pa da ti smeta tezina.

Nego gledam ovaj crtez rama, i koliko vidim na gornjoj strani imas trouglasto ukrucenje, ali ga ne vidim dole. Ispusteno na crtezu?
Posto koliko je potrebno da ram bude krut u gornjem delu, isto toliko treba da bude krut i dole. Testera se zateze prilicnom silom, tako da je krutost tog rama jako bitna.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Pošto je visina banseka oko 1metar ja ću u svakom slučaju praviti postolje kao kod Metaba (mislim na ona 4 nogara )da mi radna ploča budena oko 110cm.E u tom postolju bih smestio motor.
Tako da kad hoću da selim bansek , ja skinem kaiš prenesem bansek a motor je u postolju .
Onda prenesem i postolje , namestim kaiš i teraj.
Pored motora u postolje planiram da stavim i fioku za strugotinu.
Tako da bih u tom slučaju imao dve razdvojive veličine
Video sam negde to na netu ali se ne sećam linka.
Å to se tiče ukrućenja , u pravu si nisam nacrtao , ali kad budem kod bravara lako je dodati jer ne može da šteti.
Nisam nacrtao ni radnu ploču koja će biti dimenzija 500x400 pa će i ona dodatno ukrututi donji deo postolja
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pravis fisnu plocu, to jest bez mogucnosti naginjanja?
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Pa lakse mi da napravim fiksnu ploču , a za rezanje pod uglom( najčešće 45 stepeni) da napravim firung.
Mislim da će mi rezanje pod uglom vrlo retko trebati jer su ovo sve tanki marerijali
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Pozdrav svima,
Novi sam na forumu....
Rupe u tocku sluze sem balansiranja da vrtis rukom kada namestas testeru. Stavish prst u rupu i vrtish :cool:
Sto se tice pleksiglasa i klirita doktorirao sam secenje kada je ravan rez. Povuchesh skalpelom par puta liniju i pospes aceton i zapalish. Posle toga dunesh da ugasih vatru i prelomish. Kada se covek uvezhba puca u 99 % slucajeva tamo gde si vukao linije. Naravno ne treba sipati previshe acetona, da ne izgori pleksiglas. Chini mi se da mozhe i alkohol medicinski...
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

milan1 wrote:Pa lakse mi da napravim fiksnu ploču , a za rezanje pod uglom( najčešće 45 stepeni) da napravim firung.
Mislim da će mi rezanje pod uglom vrlo retko trebati jer su ovo sve tanki marerijali
Eto vidiš da ti banzek neće biti bolji od Matiasaovog jer njegov ima nagib stola a to je prilična prednost,istina netreba često ALI kad zatreba imaš i netrebaš prvo delati kojekakve firunge pomagala i gluposti nego jednostavno naštimaš kut i piči.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Stavish prst u rupu i vrtish"
--------
pa, najavili su poskupljenje struje.
Last edited by Pezzo on 22 Mar 2013 11:15, edited 1 time in total.
Post Reply