IZRADA STONOG BANSEKA SA DRVENIM TOČKOVIMA

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

Pozdrav komsija ! javni se ako ti treba neka pomoc ima st.radionica na B Zemlji 0695722577 Danko :tummenupp:
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

sposobni@amater wrote:Jeli gotov bansek?
Na žalost još nije , ali je u završnoj fazi .

gornji nosač točka, gotov komplet , i točkovi impregnisani i gotovi komplet , osovine i prirubnice gotove komplet ,

ostalo je još da napravim postolje na kome će stojati bansek , a u njemu se nalazi motor od 1,5 kw.
Nisam napravio šarke i zatezač kaiša ,

gornju remenicu pravim isto drvenu Fi 250 mm da bih dobio linijsku brzinu testere od oko 14 met/ sec

Ako se pokaže da je ta remenica dobra onda je ne menjam dok ne propadne.

Testeru imam samo je treba zavariti na potrebnu dužinu koja je oko 2400 milimetara.

Gornji točak je na opruzi i ima hod po vertikali oko 60 mm što mi daje lufta za nastavljanje testere oko 150 mm.

I ostala mi radna ploča, nju ću lako , ali tek na kraju da ne krojim lim bez veze

Moja procena je da sam uradio 70% , i ima jedan dan posla , al treba ove majstore savatati, mislim na bravara i metalostrugara.

Problem je što radim do 16h , dođem kući u 17h(u najboljem slučaju) dok rucam , malo odmori ono već 18h , prošao dan.
Ako za vikend uhvatim malo više vremena onda je to nešto.

U svakom slučaju sve ću slikati i okačiti
a bit će klip na youtube za neverne Tome

Pozdrav
Last edited by milan1 on 06 Apr 2013 00:19, edited 1 time in total.
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

danko31 wrote:Pozdrav komsija ! javni se ako ti treba neka pomoc ima st.radionica na B Zemlji 0695722577 Danko :tummenupp:
Svaka čast Danko , hvala najlepše , javljam ti se onako da vidiš kako to izgleda , a možda i neka sugestija, kad budem na B.Zemlji jer mi Mile Ninčić vari konstrukciju pa me malo zavlači
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

danko31 je napisao:

Pozdrav komsija ! javni se ako ti treba neka pomoc ima st.radionica na B Zemlji 0695722577 Danko tummenupp

Капа доле!
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
Stefan117
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 21 Feb 2011 18:08
Location: vrsac

Post by Stefan117 »

Da se ubacim i ja malo u temu., valjda se autor nje nece naljutiti...!?? :)

Pogledao sam kako je VELEMAJSTOR Matijas odradio bansek i mogu reci da mi se odma na prvi pogled svideo i zapao za oko, a dok sam pregledavao sve klipove (i to mogu reci po dosta svaki :D ) jos vise sam se "nalozio" i resio u neko skorije vreme kad dohvatim vremena sebi jedan takav uraditi...:)
No nesto mi je palo na pamet za tockove., da li bi mogli bandasi od bicikle npr ponike da se iskoriste za tockove.., sta vi mislite kako bi se to ponasalo da tako nesto stavim...???

Pozdrav svima...!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa moje mišljenje je da bi moglo to da funkcionira jer je jedan moj susjed imao tako rađen banzek a kotači su bili od Tomos motorina onog apenca i tip je radio s njime dosta ozbiljno.

Detalje toga neznam i nemam nikakvih slika jer sam bio u drugom svjetu u to vrjeme tako da bi i meni dobro došla njegova iskustva ALI nažalost njega više nema stoga tu smo zakinuti za pojedine detalje.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Stefan117
Majstor početnik
Posts: 113
Joined: 21 Feb 2011 18:08
Location: vrsac

Post by Stefan117 »

A da li je potrebno da se napravi tj da bandasi imaju i gume (napumpane naravno :D) ili moze bez njih., samo se list testere ubaci tamo gde dodje unutrasnja guma., da li moze i tako ili mora sa gumama, posto sve sto sam gledao bilo je sa gumama, a meni se cini nekako da moze i bez njih ili...???:):)

E da, ima li negde crtezi i dimenzije onog Matijasovog banseka od 14''...??

Pozdrav...
Last edited by Stefan117 on 10 May 2013 20:10, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Crteži od Matiasa se plaćaju uglavnom kolko sam ja tražio nisam uspio naći ništa badava od njega.

Ovo šta te interesira za kotače od bickla ili tome slično i dali može bez gume.Moglo bi bez gume (zračnice) ALI bi trebao na felgu naljepiti jedan podeblji sloj gume ili pluta da pokrije one šarafiće od žica i dok to sve središ i obradiš da ti površina bude kako treba to ti je onda jednostavnije staviti zračnicu i gumu i napumpati i sve sređeno.

Na ovaj način dobivaš odmah gotovu površinu na koju ti dolazi pila a s druge strane guma je tako oblikovana da ima taj kut oliti taj neki konusni oblik i samim time pila uvjek teži da ide na sredinu točka kotača,a to si sigurno vidio i kod Matiasa ima jedan video u kojem objašnjava kako to izgleda i kako funkcionira.

http://woodgears.ca/bandsaw/crowned_pulleys.html
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Stefan117 wrote:A da li je potrebno da se napravi tj da bandasi imaju i gume (napumpane naravno :D) ili moze bez njih., samo se list testere ubaci tamo gde dodje unutrasnja guma., da li moze i tako ili mora sa gumama, posto sve sto sam gledao bilo je sa gumama, a meni se cini nekako da moze i bez njih ili...???:):)

E da, ima li negde crtezi i dimenzije onog Matijasovog banseka od 14''...??

Pozdrav...
Poštovani
Moj bansek je skoro gotov(90%)
Ovih dana ću pustiti video klip kako to radi

Mogu samo reći da uopšte nije lako napraviti ovako nešto.
Mislim da su točkovi najmanji problem

Kad objavim video klip , pogledaj kako to radi , pa ako ti odgovara , ja ću ti poslati moje nacrte .

Valjalo bi kad bi mogao nešto sam uraditi.

Ja sam dosta tih sitnica uradio kod sebe u garaži, da ne trčim kod majstora

Za sada sam prezadovoljan (probao sam na prazno) .

Na moje točkove sam nalepio plutu od 2 mm i ispala je odlično ,

Meni su stolari rekli da testera ne ide po sredini točka ( da zubi ne izderu plutu) već ravnja sa prednjom ivicom.

Ja sam nabavio par testera i zavario na pravu dužinu radi probe ali kad sve završim onda ču se pozabaviti i tom problematikom.

Našao sam majstora koji vari testere super i nije skup , a može i brzom poštom

Pošto sam stvarno ušao u problematiku ovih malih banseka , pomoći ću svakom kome je potrebno

Pozdrav
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Evo link za neki nacrt drvenog banseka,ako nekog interesuje

**** mbole ****
link obrisan zbog: misc.php?action=rules stav 2.
Last edited by mbole on 14 May 2013 21:30, edited 1 time in total.
Bilo jednom, biće opet
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Bansek je gotov , proban je danas bar 3 sata sa raznim testerama i raznim materijalima
Ma reže kao sat , rezao sam najviše 10 cm doduše čamovo, nije osetio , pa motor je 1,5 kw.
Sa uskim testerama seče konture kao ništa.
Radi mirno , bez ikakvih vibracija
Sledi video
Pozz
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
PeroAMATER
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 18 May 2013 19:47
Location: Krasica, Hrvatska

Post by PeroAMATER »

Često sam na ovim stranicama, ali me ova tema ponukala da se registriram.
Moram reći: SVAKA ČAST milan1 i jedva čekam video.
Ako bude moguće dobiti i nacrt i detalje izrade, bacam se i ja na
izradu, iako mi se čini prilično složeno i zahtjevno, ali kako sam u penziji
bar vremena imam.
više cijenim iskrenu kritiku od lažne hvale
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

sta bi sa tim video materijalom ?
User avatar
senci
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 26 Feb 2010 22:36
Location: Mostar

Post by senci »

????????
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nestade čovek ?
Post Reply