IZRADA STONOG BANSEKA SA DRVENIM TOČKOVIMA

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pezzo wrote:"Stavish prst u rupu i vrtish"
--------
pa, najavili su poskupljenje struje.
E ovaj je po ovome bolji banzek od Kanadskog.:smejanje::smejanje:

Samo sam mišljenja da bi bilo lakše napraviti neku kurblu jer ipak prst će mu trebati za nešto drugo.:smejanje::smejanje:
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Å trkić wrote:
milan1 wrote:Pa lakse mi da napravim fiksnu ploču , a za rezanje pod uglom( najčešće 45 stepeni) da napravim firung.
Mislim da će mi rezanje pod uglom vrlo retko trebati jer su ovo sve tanki marerijali
Eto vidiš da ti banzek neće biti bolji od Matiasaovog jer njegov ima nagib stola a to je prilična prednost,istina netreba često ALI kad zatreba imaš i netrebaš prvo delati kojekakve firunge pomagala i gluposti nego jednostavno naštimaš kut i piči.
Polako sa tim iskretanjem stola
Takav sto je vrlo nestabilan , a iziskuje mnogo rada , da bih ga koristio jednom u godini.
Pomoćni firung sa uglomerom ću napraviti za pola sata i njegova prednost je u tome što se može montirati sa obe strane testere i to sa dve stege na ovaj postojeći firung
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Nestabilan je na ovim kinezima od 100€ šta se prodaju ALI kad ga napravi pravi majstor onda je to nešto sasvim drugo.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

Post by nickme »

Strkicu, i Mathias ima rupe na tochkovima i vrti tochak kada je bansek iskljuchen :D:D:D
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

ovde ima ljudi koji bi izgleda vise voleli da ti @milan 1odustanes od pravljenja banseka nego 'leba da jedu :D
a sto se tice ploce...mislim da si u pravu, treba da bude fiksna, iskljucivo zbog tog razloga da ces je pod uglom koristiti mnooogo retko...
Do sada odlican posao i samo tako nastavi ;)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

nickme wrote:Strkicu, i Mathias ima rupe na tochkovima i vrti tochak kada je bansek iskljuchen :D:D:D
I šta je pjesnik s time htio reći?
OpasnicKim wrote:ovde ima ljudi koji bi izgleda vise voleli da ti @milan 1odustanes od pravljenja banseka
Krivo si shvatio neke stvari kolega.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedna od prednosti kad sami pravite masinu, je sto mozete da je prilagodite svojim potrebama.
To nekada znaci da ce se nesto dodati na nju, ali nekada i da ce se oduzeti.

Konstrukcija za naginjanje stola je prilicno nezgodna za izradu. Ne toliko sto je slozena, vec zato sto trazi preciznu izradu, i sto su oblici malo "nako", to jest ako se rade od metala traze dosta rada na glodalici i prilicnu kolicinu materijala. Citaj: skupo.

Ako covek zna da ce mu to retko trebati (valjda on najbolje poznaje sta njemu treba), a zna kako da to zaobidje u zlucaju da mu zatreba, ne vidim razlog da se ne izostavi nesto sto ne utice na upotrebu masine u 95% slucajeva u kojima ce je on koristiti.

Pojednostavljena konstrukcija ima i prednosti. Naprimer, mnogo je lakse postaviti fiksni sto da bude tacno pod 90 stepeni, nego napraviti mehanizam koji ce isto tako davati 90 ali moci da se naginje. Kod mehanizma malo promasis, i onda je jako tesko da ga nastelujes na 90, ili mehanizam mora da bude slozen.

Glupo je porediti dve masine, koje se prave sa razlicitim namenama. Matijas je svoju pravio za svoje potrebe, i kao univerzalnu (covek prodaje planove i zaradjuje na tome). Milan pravi za svoje, i samo za svoje potrebe.
Verovatno ce milanova, kad bude gotova, biti bolja za njegove potrebe, ali to ne znaci da bi svima bila bolja.
Matijas je pravio sa ciljem da bude jednostavna za izradu, bez koriscenja masinske obrade, varenja...
Milan nema to ogranicenje.

Da li je metalni ram na kraju bolji od drvenog? Pitanje je. Metalni je sigurno manjeg gabarita za iste dimenzije tockova/reza. Drveni ima prednost da bolje upija vibracije. Da li je kruci (a to je glavna stavka kod rama), tesko mozemo da znamo. Tako da i to ostaje kao individualna potreba.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Poanta cjele rasprave bolje - lošije je ta da je čovjek došao i na PRVU popljuvao nečiji rad i to rad čovjeka koji je CIJENJEN u cijelome svijetu,to je ono najbitnije.

Kad naš "Matija-Milan" bude cijenjen u svjetu kao Matijas onda može pljuvati nečije radove i omalovažavati nečiji rad,to je MOJE mišljenje i MOJ stav a s njime se nemora ama baš nitko složiti i to me uopšte nije briga ja sam rekao SVOJE mišljenje i SVOJ stav iznio.

Da budem iskren ovaj banzek o kome je rječ ovdje će biti BOLJI od Kanadskog iz osnovnog razloga šta se radi od ŽELJEZA a ne od DRVETA i s time se slažem i to je nepobitno.

Drugo da neželim da netko napravi sebi neku mašinu naprosto nije točno jer ko me pozna duže UVJEK sam bio zagovornik RUČNO RAĐENIH MAÅ INA brem onih jednostavnijih stoga pojedini kolege smirite se nisam ja tolko go*no za kolko me držite.

Najbitnije za mene je da se prvo preskoči bara pa se reče hop a ne hop pa pljus,ako me razumijete.

Milane ja ti se osobno ispričavam ako sam te uvrjedio u nekom od postova i molim da mi uvažiš ispriku,ALI isto te molim NEMOJ tuđe radove ismijavati ma kolko za TEBE bili bezveze kako god okreneš to je ipak nečiji trud i rad ili barem pokušaj da tu nešto nastane.

Hvala na razumjevanju i uspravno naprjed.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajde da prestanemo sa bolje-losije, posto ta rasprava bas nema smisla, i da nastavimo sa onim o cemu tema prica.

Svi smo se jedni drugima izvinili, niko nije imao lose namere, vreme je da se pravi piljevina, spon... sta vec :)

PS
Za svaku poruku koje se na dalje bude doticala ovakve besmislene rasprave, radice brenta. :skurt:
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ja svoje planove ove mašine sigurno neću prodavati , već sam spreman da sve crteže izvedenog stanja ustupim svima koji to budu želeli
Naravno ja sam napravio crteže pre nego sam ušao u ovu priču , ali je bilo i biće sitnih izmena

Napravio sam i kalkulaciju troškova i mislim da neće preći 200 250 eura
A takav fabrički nov je oko 700 - 800
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Sto se tiče vibracija njih planiram da izbegnem na prost način

Kad napravim bansek neću ga nikad uključivati , nego ću skuvati kaficu i sesti pored njega i diviti mu se kako je lep

Ha ha ha

Mala šala ne zamerite
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Sad malo ozbiljno

Vibracije mislim da ću izbeći ili bar smanjiti na dva načina
Prvi je: Gornji nosač točka se preko opruge oslanja na zatezač
Drugi: Pogodnim odabirom brzine obrtanja može se izbeći rezonantna brzina i preći u miran rad

I na kraju DŽEJ
Last edited by milan1 on 23 Mar 2013 22:54, edited 1 time in total.
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

milan1 wrote:Sad malo ozbiljno

Vibracije mislim da ću izbeći ili bar smanjiti na dva načina
Prvi je: Gornji nosač točka se preko opruge oslanja na zatezač
To je jedna od uobicajenih konstrukcija, ali ne sluzi toliko izbegavanju vibracija, koliko da kompenzuje "udare" koji poticu od materijala koji se sece. U suprotnom list cesto puca.
Kad bi na tu oprugu stavio amortizer, dobio bi i prigusenje vibracija.
Slicno kao kod automobila. kad bi imao samo opruge, bez amortizera, auto bi se "ljuljuskao" i skakutao unaokolo.

Ustvari, i opruga smanjuje vibracije, ali samo nekih frekvencija, dok neke druge ustvari pojacava, ili im dozvoljava da duze traju. Dobijes jaci "udar" i onda on nastavi da osciluje. Kad ne bi bilo opruge, ne bi bilo ni oscilovanja, ali bi onda list istrpeo svu silu udara.
Vibracije sa malom amplitudom, opruga uspesno kompenzuje (naravno ako se ne potrefe u rezonantnom opsegu).

Oprugu mozes da posmatras i kao: manje krut ram. Samo sto je daleko lakse podesiti krutost opruge, nego krutost rama.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ok!

Prvenstveno sam hteo da smirim mašinu u praznom hodu, da radi kao sat ,
Možda pomogne i guma koju ću da poturim ispod donjeg nosača osovine
U stvari pričam napamet, videćemo kad pustim mašinu u rad za koji dan.
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
sposobni@amater
Šegrt
Posts: 33
Joined: 31 Mar 2009 12:07
Location: zlatibor

Post by sposobni@amater »

Jeli gotov bansek?
Post Reply