IZRADA STONOG BANSEKA SA DRVENIM TOČKOVIMA

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ha , gde sam ja došao
Prvo , odgovor za perudetlića ,
Drvo se može seći i na druge načine osim KLJUCANJA
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Drvo se može obrađivati i na druge načine osim Kljucanja
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ma da,
Možda su ovi kanađani zaj**** svet ali mi nije jasno kako uopšte išta stižu od snega , ha
Moja koncepcija rada je sasvim dugačija , i siguran sam , bolja , ali o tom po tom , večeras nove slike
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

off topic
Image



al jače od mene sorry
Last edited by peradetlic on 19 Mar 2013 18:33, edited 1 time in total.
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Milane, mislim da si malo zalutao i da ti hobby nece mnogo pomoci ako ne sednes malo. Mnogo si brz, ne moze covek da te isprati.
Ovde, ako primecujes, nema prozivki, nema ljutis ako ti kazu da ima jos da treniras, nema omalovazavanja, nema gornji i donji. U svojoj radionici si jedini, ali ovde si jedan od.....svaki kreativan rad dobrodosao.
Jedan pametan coek je svojevremeno kazao: Gledaj globalno, radi lokalno, pa pre nego sto cela tema ode u pogresnu stranu, daj neku skicu, neki nacrt, ideju te sprave, ipak si ostro krenuo na one koji su je patentirali pre nekih 130ak godina.
Last edited by jolollo on 19 Mar 2013 19:19, edited 1 time in total.
Bilo jednom, biće opet
User avatar
zole
Precizni šegrt
Posts: 92
Joined: 17 Dec 2007 21:58
Location: Ruma, Vojvodina

Post by zole »

Odavno sam odgledao Matiasa kako pravi bansek, i mislim da je dobro uradio:pljesk:.On je po meni jedan dobar majstor-konstruktor i krasi ga strpljenje:ongel: sto nama VEOMA fali:happy:.S nestrpljenjem ocekujemo tvoje kako kazes bolje konstrukcije! Ako je tako nema razloga a da ne dobijes pohvale na ovom forumu!Uostalom nikada neces uspeti dok ne probas!
Pozdrav
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

@milan , početak je dobar, ima li kakva skica , slobodno okači još pokoju sliku , zanima me kakav će ispasti strojček :skool:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ove rupe koje su izbušene na točku su zato da se olakša točak , da se smanje zamajne mase, i da se lakše izbalansira ako bude bilo potrebe

Image
Last edited by milan1 on 19 Mar 2013 22:31, edited 1 time in total.
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Image
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ako pogledate slike , videćete da se kod mene točak kači na prirubnicu sa torban šarafima.
Zamena ovakvog točka sa rezervnim trajat će 10 minuta plafon. A u principu što bih ga menjao.
Sad sledi završna obrada na strugu i impregnacija onog dela točka kuda ide testera i lepljenje plute .

Nisam napomenuo da je težina točka pre montaže na prirubnicu bila 1200 grama.

Å irina točka je 30 mm.

A da , ovakve točkove mi dao komšija koji pravi kuhinje i iseca radnu ploču za sudoperu.
Ovo mu je otpad , ima i od 40 mm debljine
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Prirubnica je fi 200 (može komotno fi 150) i debljine 6mm
Težina je sada 2600 grama gornji 2,750 donji
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Visina ovog stonog banseka kad se sve završi će biti oko 950 mm
Testera će biti dužine oko 2350 mm
Svu dokumentaciju sam sam nacrtao i spreman sam ustupiti bilo kome sa ovog foruma
Moja predračunska vrednost je oko 25.000, dinara što materijala što rada drugih majstora
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto jollolo napisa, ne shvataj poruke negativno.
Mada i "staro drustvo" bi moglo malo opustenije :), covek je tek dosao, ne morate bas da ga upropastite na prvu loptu.

Sve u svemu ovde smo dosta direktni, umemo i da preteramo u tome, ali ne sa zlom namerom... videces vec.

No da se vratimo na temu.
Sa jedne strane, mislim da je bolje da tocak ima vecu masu nego da ima manju. U sutini to ublazava neravnomeran materijal i ujednacava broj obrtaja. Sa druge strane tezem tocku treba vise vremena da se zaustavi, al to obicno nije preveliki problem.

Busenje ce zaista imati uticaja na smanjivanje vibracija tocka. Posto je sama iverica prilicno nehomogen materijal, to jest lako je da izmedju dva regiona postoji razlika u masi, skidanjem ovih krugova u sustini tu razliku smanjujes. Naravno pitanje je dal si potrefio da su razlike bas na mestima gde si busio ili su recimo pored na delovima koji su ti ostali, sto stvar ciste srece. No u nekom prosecnom slucaju verovatno si smanjio razliku masa za bar polovinu.
No mislim da ces i dalje morati da balansiras tocak.


Sto se tice matijasa i toga dal ce biti bolje ili losije, malo je glupa rasprava, dok ne vidimo sta i kako izgleda. Matijas ima odlicnih ideja, mada i meni malo smeta njegovo insistiranje na "sve od drveta" i "onoga sto moze da se nadje u obliznjoj gvozdjari". Sa druge strane, takav pristup omogucava i onome ko nema pristup masinskoj obradi, da napravi nesto, i da to nesto radi. Tada je sasvim normalno da moze da se poboljsa tako sto recimo umesto vodovodne cevi stavis osovinu od punog celika obradjenu na strugu.

Kad smo vec kod toga, jel ti ovo pravljena prirubnica ili si iskoristio neku postojecu?

Iskreno, ne vidim zasto pleksi ne bi mogao da se sece bansekom? Uz odgovarajuci list i odgovarajucu brzinu lista, ne bi trebalo da bude problema. Naravno bice daleko od lasera, ali daleko od lasera su i daske koje secemo na cirkularu. Uvek postoji zavrsna obrada, a koliko sam shvatio nemas nameru da pravis industriju, pa da ti je strasno vazna produktivnost i da ne gubis vreme na doradu.

Samo napred, i daj neki opsti crtez masine da ne pricamo napamet.
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Ova prirubnica je sečena i bušena na laseru
Image
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
User avatar
milan1
Šegrt
Posts: 34
Joined: 18 Mar 2013 23:44
Location: Užice

Post by milan1 »

Image
Obuj kopačke i izađi na teren da vidim šta znaš
Post Reply