Moj Belt Grinder u izradi

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pozdrav i tebi.
Ajde procitaj pravila i popuni u profilu odakle si (polje lokacija, pravila... a ipose i gore velikim slovima).

Sto se tice motora od ves masine, on nije pogodan za ovakve stvari zato sto je otvorene konstrukcije, koja nikako nije za masinu koja izbacuje brda piljevine, metalnih opiljaka (zavisi sta radis sa njom) i najgore abraziva sa trake.

A motori nisu preskupi. Skoro sam se raspitivao, i monofazni zatvoreni motor od 1.1 KW, 1400 rpm, sa flansom, nov, u radnji... 70 ili 80 evra (zaboravio sam tacno).

Pored toga, u zavisnosti koju sirinu smirgle ces koristiti, verovatno bi ti i motor dosta manje snage radio posao. Ja sam skoro zavrsio jedn sa smirglom od 25mm, i motorce od 250W/1400 rpm, radi vise nego dobro na njemu.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Majstor svoje vrste wrote:POzdrav narode,ajde da ne pocinjem novu temu.. Planiram da pravim Belt Grinder,pa me zanima da li je dovoljan motor od ves masine??ili mora nesto jace??? ne planiram nesto profesionalno da radim sa njim,samo kad mi zatreba :D
A mislio sam preko remenice da podesavam brzine...
Evo ti jedna od jeftinijih ideja, sa vec resenom regulacijom

https://youtu.be/YqQPcvHdAV0
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Evo kako sam ja napravio kruznu smurglu bukvalno za popodne od motora od ves masine i starog stola trebala mi je nesto hitno za neke camove letve ali sam posle smirglao i bukovinu radi vec dve godine i mogu vam reci da cesto radim na njoj. Ako nekoga zanima mogu detaljno opisati postupak rada.
User avatar
Majstor svoje vrste
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Nov 2016 20:58
Location: Subotica

Post by Majstor svoje vrste »

Smirgla bi bila 50x2000 a valjci 50x50 a motor mogu da nabavim 1,1kw 2800o/min i - 1,1kw 1400o/min je li dovoljno 1400 o/min ili mora biti jaci motor??
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ti je smirgla sirine 50 idi na valjke koji su malo siri, recimo bar 55. Tako ti ostaje prostora da "navuces" smirglu na samu ivicu oslonca, i da ona nikada ne gazi po samoj ivici valjka. A i kompenzujes ako ti pri izradi tockovi ne budu perfektno u ravni.

Za sirinu trake od 50 (duzina je kod belta manjej bitna) 1.1KW/1400 je sasvim dovoljan. Naravno zavisi i koja ce biti duzina na kojoj obradjujes, al kod belta je to tipicno najduze reda 20-tak cm, a i to retko (za te duzine a i za vece se koristi drugaciji princip sa magnetnom vodjicom i velikim gumiranim tockom)

Ako ides na prenos remenicama, mozes lepo da napakujes prenos u prilicno sirokom rasponu.
Recimo ako je prenos 1:1, pogonski tocak fi 20cm, na 1400 obrtaja dobices brzinu trake od:
02.*3.14*1400/60=14.6 m/s
Neka maksimalna smislena brzina za celik je oko 19-20 m/s, ali i to se koristi samo za zavrsno fino brusenje. A to postizes sa prenosom 1:1.3
Za gro posla, grubu obradu, koja odnese najvise vremena, brzinu spustas na ispod 10m/s to ce reci prenos 1.4:1 sto je sve u prihvatljivim granicama za remenice.

Ako ides na motor od 2800 obrtaja, tada bi da spustis brzinu na 10m/s morao da ides na prenosni odnos od skoro 3:1 sto je vec prilicna razlika u precniku remenica. Ili da ides na dosta manji pogonski tocak, sto ima svojih drugih mana (manja povrsina naleganja na tocku - lakse prokliza preko njega, manji radijus preko koga se savija smirgla - kraci vek smirgle, manja masa pogonskog tocka - lakse osciluje brzina trake...)

Pored toga, ako jednog dana odlucis da uzmes VFD motoru je lakse da radi na vecem broju obrtaja od onog za koji je pravljen nego da radi na nizem.

Ako planiras VFD, mozda je bolje da uzmes motor sa flansom, i montiras pogonski tocak direktno na njegovu osovinu. Dok ne uzmes VFD imaces samo jednu brzinu, ali je zato izrada daleko jednostavnija i u principu je preciznije (izbacis gomilicu delova).
Naravno, ako ides na VFD moraces da uzmes trofazni motor. Sam VFD za tu snagu je reda 160 Eur (jedna na tri faze, cist trofazni je oko 200 Eur).
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

A sta je VFD - jel to neki korektor napona ili ...???
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

VFD = variable frequency drive i sluzi za menjanje broja obrtaja motora.
User avatar
Majstor svoje vrste
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Nov 2016 20:58
Location: Subotica

Post by Majstor svoje vrste »

mBole Svaka ti cast kako si objasnio,hvala ti lepo.

to je problem sto ja u kuci nemam uvucenu trofaznu struju,a da placam i to da se namesti nmg (finansijski)..
a najvise bih voleo da ima taj regulator brzine,a nasao sam polovan motor 1,1 kw od 1400 o/min za 60 e tako da bice kako bude,trenutno nmg nesto ozbiljnije da pravim.
a meni je bitno neki osnovne stvari da znam tj.na sta da pripazim.
Post Reply