Stolarski stol i iverali

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Svaka čast :prs:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne bas "sloj", kakav pravi lak. Drvo upije ulje u povrsinu.
Ono je tu samo da povrsina bude malo "masnija", odnosno da bas ne upija vodu ko cisto drvo (vodu, ne vlagu), i da se za nju teze hvataju razne stroke kojih u radionici ima koliko hoces.
Nema bas mnogo smisla stititi nekim lakom ili bilo kakvim slojem povrsinu koja je namenjena da se po njoj kuca, ostavlja ostar alat, priteze, i da bude maltretirana na 100 raznih nacina.
Zamisli na sta ce liciti lakirana povrsina nakon par meseci rada na tom stolu. Isprskano, izgrebano...
Pored toga lak ume da bude i malo "klizav" sto nije bas pozeljna osobina za radni sto.
Takodje ulje dozvoljava da drvo "dise", pa ces izbeci krivljenje koje nastaje ako je samo jedna strana lakirana (ona druga mnogo brze prima i otpusta vlagu, pa se drugacije siri/skuplja i usled toga se cela ploca krivi).
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

htio bi staviti neku zastitu koja ce sprijeciti mazanje stola, jer dok sam ga prenosio, imao sam zmazane ruke i sve mi je ostalo na stolu. da li ce laneno ulje sprijeciti prljavstinu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo ce umanjiti, ustvari... zavisi od prljavstine, mada nema mnogo svrhe stititi radni sto od toga. Nije mu svrha da "lepo izgleda".
On je tu da se na njemu radi posao koji je sam po sebi povezan sa strokom (lepak, lak, prasina u svim bojama i oblicima...).

Glavna mana svih "teskih" zastitnih premaza je znatna promena u propusnosti vlage, i kao posledica toga krivljenje. A jedan od glavnih uslova koje radni sto mora da ispuni je da bude apsolutno ravan.

Kada se sto isuvise osteti ili na njemu nastane sloj stroke, jednostavno se ponovo poravna. Sitnije stvari tipa malo prosutog lepka se ociste ciklinom ili nekim slicnim alatom. Ako imas bilo kakav sloj odozgo to nije izvodljivo.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ok, hvala na savjetima, budem ga onda premazao samo sa lanenim uljem.
znam da je svrha stola da se radi na njemu ali kad mi je tako lijepi sada :)
Last edited by ninja on 05 Jul 2012 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
straza
Šegrt
Posts: 26
Joined: 19 Jul 2012 10:17
Location: Oroslavje, Hrvatska
Contact:

Post by straza »

Pozdrav ekipaa,
odlicna web stranica, nisam znao za nju do prije par dana ;)

Pokusao naruciti knjigu sa Amazona ali ne salju u HR, ima netko tu od vas?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koju knjigu?

PS
Upisi u profil odakle si (pravila foruma)
User avatar
straza
Šegrt
Posts: 26
Joined: 19 Jul 2012 10:17
Location: Oroslavje, Hrvatska
Contact:

Post by straza »

cini mi se da sam imao vise tema otvoreno pa napisao u krivu ;) moj bed

ali radi se o knjizi u kojoj je obrađena izrada stola - slika u prvom postu je iz te knige

Ja sam nasao za par dolara nacrt za European bench nacrte, malo je drugaciji ali su nacrti dosta detaljni.
stavim sliku kad je skinem

Pozdrav

Image
Image
Last edited by straza on 13 Aug 2012 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
Gorann
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 17 Aug 2012 20:37
Location: Subotica

Post by Gorann »

Dobar dan svima.
Trazio sam preko google neke slike radnih stolova i tako nasao ovu stranicu, super je.

Poceo sam pre nekih pola godine da se bavim stolarijom malo da kazem ozbiljnije, tacnije etno stolarijom.
I sve vise mi fali taj radni sto, zelim sam da ga napravim, ne volim da kupujem ono sto ne moram.
Zanima me da li je bitno da sto bude od tvrdog drveta?
Posto sam mislio kupiti od jelovine fosne 5cm debljine, to bi me za ceo sto kostao materijal nekih 23eu, tacnije za plocu.

Inace radim sve od bagremovog drveta, mislio sam od njega da pravim sto al ako je dobar i od jelovine ne bih trosio bagrem, mada ni nemam sad 100% suv materijal a za sto je bitno da je od suvog drveta da se ne deformise.
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Evo da i ja okačim neku sliku, tačnije link sa facebooka sa mog profila:
www.facebook.com/media/set/?set=a.3084677375632.102164.1824834474&type=1

mislim da to odgovara temi, a i ranije sam najavio u ovoj temi, ali nisam ranije stigao da postavim.

P.S. Bole, meni redovno otvara link, ali je možda zbog toga što je moj.
Evo drugi link:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 0f7bbdd904
Last edited by spock on 18 Aug 2012 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto ti ovo ne radi
This content is currently unavailable
The page you requested cannot be displayed right now. It may be temporarily unavailable, the link you clicked on may have expired, or you may not have permission to view this page.
User avatar
Gorann
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 17 Aug 2012 20:37
Location: Subotica

Post by Gorann »

mbole wrote:Nesto ti ovo ne radi
This content is currently unavailable
The page you requested cannot be displayed right now. It may be temporarily unavailable, the link you clicked on may have expired, or you may not have permission to view this page.
Meni otvara slike, jel si registrovan na fejsu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno da nisam (niti cu :))
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Zato sam naknadno i stavio onaj drugi link, koji omogućava i onima koji nisu na FB da vide slike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj drugi radi lepo.
Post Reply