Kolinove majstorije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Ispod cirkulara nalaze se četiri imbus vijka M10 sa kojima se regulira pila.
Jedini je problem što se to nalazi dosta duboko i teško je prići običnim imbus ključem.
Trebaju ti oni dugački i komad cijevi jer je krvnički zategnuto .
Ljudi spale motor jer koriste pilu koja dolazi uz cirkular i još sve skupa siluju.
Te pile su dobre za nešto mekano ali za tvrdo i debelo drvo nikako jer ga samo pale

Image
Last edited by Kolin on 02 Jan 2012 10:16, edited 1 time in total.
User avatar
kasper-ri
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2011 21:05
Location: Rijeka

Post by kasper-ri »

Kolin wrote:Pitali ste za cirkular iz Lidla.
Zadovoljan sam omjerom uloženog i dobivenog.
Imao sam problem jer pila nije bila dobro centrirana u odnosu na stol ali to sam lako riješio .
Imam ga ja i moj susjed ali on nije imao problema sa centriranjem pile tako da sve ovisi.
Stol je izrađen od aluminija sa dvije vodilice i to dosta kvalitetno.
Uz njega se dobiju dvije pile jako loše kvalitete (Parkside) tako da odmah možete računati sa kupnjom kvalitetnije pile ako mislite raditi nešto ozbiljnije.
Ja sam se odlučio za Taube
Motor ima prijenos preko remenice i nema nikakvog iskrenja prilikom pokretanja
Sve u svemu odlično.
Imao sam priliku usporediti ga sa cirkularima iz Uradi Sam trgovine i Peveca i mogu reći kako je ovaj iz Lidla ipak za klasu iznad.

Još nešto što nije manje važno je povrat alata ako nisi zadovoljan sa njim.
U Lidlu ne stvaraju nikakve probleme.
Vratiš ga pa možeš kupiti nešto drugo ili ti vrate pare .
znaci koliko sam shvatio bolji je od vecine einhela i slicnih cikulara u toj klasi, a kosta manje :) to mi je drago za cut, zakljucak: idem ga kupit kad stigne, a ako slucajno i ne bude nesto kako treba, stoji to da ga uvijek ga mogu zamijenit za nesto drugo ili dobit lovu nazad (sto cisto sumnjam da ce se desit), puno hvala na informacijama iz prve ruke :)
User avatar
kasper-ri
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2011 21:05
Location: Rijeka

Post by kasper-ri »

ropee wrote:Nikako !!! Nažalost debelo sam se zaj... kada sam kupio taj cirkular. Jednom u garanciji i dvaput poslije je izgorio motor , a rezao sam jelovinu i smreku , katastrofa :forbannad:
Ufff, dobro je sta sam ovo cuo, jer sam i njega mjerkao vec neko vrijeme samo meni treba za hobi poslove pa iako je to zeleni bosch (hobi alat) ne kosta bas malo, zato sam se i omisljao da li da ga uzmem ili ne, sve mi se cini da mi se isplatilo to sta sam bio neodlucan, jer kako vidim ovaj od parksidea ce zadovoljiti moje potrebe a proci cu 3 puta jeftinije :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

kasper-ri wrote:
ropee wrote:Nikako !!! Nažalost debelo sam se zaj... kada sam kupio taj cirkular. Jednom u garanciji i dvaput poslije je izgorio motor , a rezao sam jelovinu i smreku , katastrofa :forbannad:
Ufff, dobro je sta sam ovo cuo, jer sam i njega mjerkao vec neko vrijeme samo meni treba za hobi poslove pa iako je to zeleni bosch (hobi alat) ne kosta bas malo, zato sam se i omisljao da li da ga uzmem ili ne, sve mi se cini da mi se isplatilo to sta sam bio neodlucan, jer kako vidim ovaj od parksidea ce zadovoljiti moje potrebe a proci cu 3 puta jeftinije :)
Upravo tako, za puno manje love dobiti ćeš izdržljiviji stroj, sa čini mi se dosta jačim motorom . No kao što su kolege prije rekli, od originalnog lista pile ne očekuj čuda, najbolje bi bilo odmah kupiti rezervni list pile , tj list sa kojim ćeš raditi , a ovaj ostaviti za rezervni
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Evo još malo usporedbi između Parkside i Einhell stolnih cirkulara.
Parkside ima gornju ploču od aluminija, Einhel od lima.
Kučište Parkside cirkulara je napravljeno od lima, a Einhella od plastike.
Mjerna traka na Parkside cirkularu napravljena je od aluminija ili je to neka tvrda plastika, teško je ocijeniti. Uglavnom stegnuta je sa dva vijaka i može se pomicati što je korisno ako koristimo pilu sa širim zubom od one koja dolazi uz cirkular. Povečalo je dobro i povečava taman koliko je potrebno.
Einhell ima mjernu traku od plastike i fiksna je. Povečalo je malo po meni previše izdignuto iznad mjerne trake pa je teško pročitati brojke, barem meni.
Ručica za pritezanje graničnika je od aluminija (Parkside), a plastika (Einhell)
Parkside dolazi sa laserom iako ne vidim nekakvu korist od toga ali eto, to je plus.
Parkside daje dvije pile, Einhel jednu.
Na oba cikulara su motori sa remenicom, vjerovatno i iste snage.
Parkside dolazi sa tri dodatna lima sa kojima možemo proširiti radnu površinu, Einhell toga nema.
Unutrašnjost oba cirkulara je ista.
Zaključak svega je kako je Parkside- Einhel cirkular sa dodatnom opremom :)

Odgovor kolegi @ST STOLAR
Pilio sam na njemu bukovinu debljine 10 cm, staru dvadesetak godina bez ikakvih problema ali naravno sa kvalitetnom pilom (Taube)
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Ja ima PTS10 vec neke tri godine i za sada nemam nikakvih problema. Jeste da sam teski amater ali sam ipak dosta toga sekao njim, od jelovine do hrastovine. Moja je primedba da bi izrada mogla biti bolja za te pare (400 evrova) ali neka ga bog pozivi meni je dobar.
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

K vragu ako ne bi bio zadovoljan, BOSCH PTS 10 - 2,999.00 kn (396 Eur), a Parkside 888.00 kn (117 Eur) :)

***mbole***
Momci, fakat da je ovo manje vise lokalna prica (posto tih radnji po ostatku Ex YU nema, ili barem ja ne znam za njih), ali postoji dogovor da se sve cene izrazavaju u eurima, kako bi i ostali znali o kom redu velicine para pricamo. Vecina nas nema pojma koliki je odnos kuna/euro kao sto verovatno ni vi ne znate koliko je dinar/euro ili denar/euro. Jedino sto svi znamo je KM/euro=2:1.

tako da sam malo dopunio.

Da se ne razumemo pogresno, nije nikakav problem izraziti cenu u lokalnoj valuti, ali obavezno dodajte i cenu u evrima.
Ja kad god vidim ispravljam, al... ne postizava se :)

*** mbole ***
Last edited by mbole on 02 Jan 2012 03:19, edited 1 time in total.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Hvala na odgovoru
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pravilnim izborom testera prema materijalu i vrsti secenja olaksavate i sam posao motoru cirkulara.
I naravno, alat mora biti ostar i treba ga ostriti.
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

branimir wrote:Pravilnim izborom testera prema materijalu i vrsti secenja olaksavate i sam posao motoru cirkulara.
I naravno, alat mora biti ostar i treba ga ostriti.
Potpisujem sve navedeno i još bi dodao
Kad kupite novi cirkular napravite nekoliko proba
Upalite ga kako bi se uvjerili da motor jako ne iskri prilikom pokretanja ili ne daj Bože smrdi
Dignite pilu na maksimalnu visinu te čeličnim metrom izmjerite koliko imate od dužne vodilice do pile
Napravite to na prednjem zubu pile
Taj zub od kojega smo mjerili uhvatite prstom i zarotirajte pilu u natrag pa izmjerite ponovo ali ovaj puta na zadnjem dijelu pile
Ako ima odstupanja treba štelati (postavio sam sliku)
Postavite graničnik uz dužnu vodilicu i pogledajte ima li odstupanja
Ako ima to možete regulirati imbus vijcima na nosaču letve
To je rekao bi ono osnovno za sve koji se prvi puta susreću sa takvim strojem
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Čime si spajao dijelove kod ciklona?
Čini mi se da ima i drvenih djelova.
Kako si međusobno spajao drvo i plastiku te plastiku međusobno?
Ljepilo, silikon, grijanje..., jer zrak ne smije ulaziti nigdje sa strane.
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Djelove sam izrezao i pripremio tako da imam što manje lufta, zatim sam ih heftao tekućom plastikom da bi spojeve na kraju dovršio sanitarnim silikonom.
Taj drveni dio što spominješ ne treba.
Ja sam to tako napravio jer sam htio izgled industrijskog ciklona
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Ok. Hvala
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Evo da osvježim malo temu sa dva zadnja rada.
Napominjem kako mi je ovo prvi puta da radim prozor i grilje
Image
Image
Image
Image
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Sada mi je jasno zašto si nazvao temu "Kolinove majstorije".
Svaka Ti čast, stvarno si majstor.

Ako možeš malo detaljnije kako si radio grilje.
Taj posao i mene čeka, samo što je moje umeće daleko od majstorskog.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
Post Reply