RADENKOVI radovi

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Komoda je uradjena od oraha! :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

evo jedno kuciste za kompjuter>
Image
Image
Image
Image
smirglaj nikad dosta
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vrh!
100 puta sam pomislio da to sebi napravim. U medjuvremenu odustao od desktop racunara :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

majstorcina :prsgore:
radenko kako si krenu napravices drveni procesor :skool:
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Hvala! :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicno ☺☺☺
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

hvala!
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima jedan problem sa drvenim kucistem, a to je hladjenje diskova.
Diskovi se hlade prenosenjem toplote na lim kucista (posto su celom povrsinom bokova za njega povezani, upravo se na to racuna). Dalje kuciste tu toplotu lepo odvodi u prostor (velika povrsina relativno tankog lima).

Tako da... trebalo bi ili na njih postaviti neke hladnjake i napraviti prinudnu cirkulaciju vazduha preko toga (ventilator), ili recimo napraviti zadnju stranu od lima, pa na njega povezati nosac za diskove iz standardnog kucista.
Ili staviti neki komercijalni hladnjak za diskove (ne znam koliko toga ima danas da se nadje kod nas).
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kao što Bole reče, toj mašini si skratio život "drastično". Kod računara su najbitnije 2 komponente sistema:

1.Dobro napajanje (min 50 eur pa na više)
2. Dobro hlađenje, pogotovo hard diskova

Ljudi kažu, ma dobro je pa kupe kućište zajedno sa napajanjem za 20 eur, a posle kuknjava. Ta jeftina napajanja nemaju optokaplere pa kad napajanje crkne, propusti ulazni napon kroz ceo računar i popali sve. I kvalitetno napajanje zna da crkne, ali daleko ređe i ostatak računara preživi. Zameniš napajanje i vozi dalje, dok u suprotnom, trk u radnju po novi računar :(
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Mozda covek ima ssd i neki procesor sa niskim tdp-om. Za napajanje se slazem da mora biti kvalitetno, to je jedna od komponenti na kojima svi stede na zalost, a trebalo bi najmanje na njemu stedeti. Sto se tice kucista, ekstra je i ako su ti komponente takve da trose malo energije i samim tim stvaraju malo toplote, uopste ne moras da se brines previse za pregrevanje. Jedan ventilator sa zadnje strane za izduv toplog vazduha i nista vise ti ne treba. Danas dominiraju mala i tiha kucista, samo treba znati napraviti selekciju delova.

Jos jednom, svaka cast na kucistu. I ja imam u planu nesto slicnu za htpc za dnevnu sobu
Last edited by winston1989 on 21 Nov 2017 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Image
Image
Ima dobro hladjenje!
Last edited by radenko on 21 Nov 2017 11:42, edited 1 time in total.
smirglaj nikad dosta
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Rad je super, svaka cast samo ti je napajanje djubre :( . Upravo ono što sam pričao. Taj ventilator, pretpostavljam, izvlači vazduh iz kucista ? Nađi neko rešenje da hard disk pričvrstiš za neki hladnjak ili ćes brzo da se pozdravis sa njime .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dzaba ventilator, kad disk jednostavno nema cemu da preda toplotu.
Nije napravljen tako da se hladi strujom vazduha, vec bas da preko svog kucista predaje toplotu kucistu racunara.
Cak i tamo gde postoje dodatni ventilatori za diskove, postavljeni su tako da struja vazduha ide direktno uzduz njih, i ustvari vise hladi plek okolo nego sam disk.
Pri tom ti ventilatori ubacuju direktno hladan vazduh spolja pravo na diskove, a ne skupljaju vazduh koji je vec ugrejan unutar kucista.

No... tvoji podaci...

Inace samo kuciste mi se svidja kako izgleda.
User avatar
winston1989
Samostalni majstor
Posts: 176
Joined: 03 Feb 2017 12:34
Location: Novi Sad

Post by winston1989 »

Ja mislim da neces imato nikakvih problema sa toplotom sto se tice hard diska, oni se inace ne greju znacajno. Najveca stavka su procesor i graficka a sudeci po velicini kucista, ni nemas mesta za neku graficku koja crpi dovolino struje da bi se grejala. Ovde je sve 5+ jedino napajanje moras podhitno da zamenis za neko kvalitetno. Video sam ljude da prave eksterna kucista za hddove od drveta i nisu imali briga:
https://lifehacker.com/5640327/how-to-b ... -enclosure

Ako se i ne daj Boze nesto desi, uvek mozes uzeti ssd relatino jeftino i resiti problem. Steta da bilo kako naknadno budzis tako lepo kuciste.

Sastavio sam dosta racunara za zivot pa iz iskustva govorim.
Last edited by winston1989 on 21 Nov 2017 18:41, edited 1 time in total.
Post Reply