Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Lepo izgleda.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Trakica bi mogla, ali "strela" daje vec difuzno svetlo. A i trakica izgleda nekako "jeftino", a posto je ovo bio poklon, trebalo je i da izgleda lepo.
Plus, trakica zahteva i trafo, a strela je "sve u jednom", samo dodas gajtan.
Nazalost, bio sam u cajtnotu sa vremenom, pa nisam stigao da nadjem neku koja je niza (ova je 33mm visoka). Cini mi se da IKEA ima neku nisku.
Kao posledica toga, sve je moralo da bude malo deblje nego sto sam prvobitno zamislio.
Ukopan je kanal od oko 14mm duboko, 24 sirok, i blago zakoseno sa prednje strane ka kanalu.
Vidi se na ovoj slici
Image
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

U pravu si bole , zaboravio sam na trafo a on je bas kabast za ovakvu konstrukciju .

Ja te trakaste dosta koristim prilikom izrade kuhinja , a tu ima mali milion mesta

da se skloni trafo .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mozda je led neonka (cevasta) mogla da se upakuje i da izgleda korektno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma i ovako je ispalo OK, posto je ta strana okrenuta ka zidu, al da je nize svetlo, moglo bi sve da bude "pljosnatije" na vrhu sto mislim da bi lepse izgledalo.

LED neonke... dosta im je visoka armatura.

Videcu, mozda budem radio jos jednu, al sad imam malo vise vremena, pa mozda iskopam neku tanju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vec ima neko vreme kako mi je kolega sa foruma nabavio listic za Gramercy bow saw.
Doslo je vrem da se napravi kompletna testerica
Planovi postoje na https://toolsforworkingwood.com/store/m ... esign.html i slobodni su za skidanje. Nije lose ni procitati kompletne tekstove sa savetima oko izrade.

Ono cega nema kao planova su dimenzije metalnih delova, al to moze ili da se smisli, ili da se uzmu mere od nekoga ko ih je kupio gotove (sto sam ja uradio).
Meni je cak bilo zgodnije da doterujem metalne delove prema drvenariji, nego obrnuto (na strugu moze da se bude jako precizan).

Od materijala, imao sam neke jasenove letve, koje stoje na terasi vec bar 5-6 godina. Malkice "povukle" al nista strasno.
No trebalo ih je stanjiti, i to bas za onu nezgodnu meru, kad nit je za testeru, nit je za blanju.
Tu je kerf saw dosao na svoje
Zareze se sa obe strane letve zljeb od oko 1cm, i onda on dalje vodi list testere
Image


Ovako izgleda kerf saw (zaista ne znam nas naziv)
Image

A ovako radi
Image

No, kada je to sve razrezano i oblanjano, dovedeno u cetvrtku sto bi rekli, trebalo je napraviti cep i rupu za srednju precku. Moraju da budu malo labavi, posto se kraci testere malkice zakrecu oko tih oslonaca pri natezanju lista.
Image

Ali zato mogu da budu lepo poravnati po bocnim ivicama :)
Image

Rupe za rucke se buse dok je jos sve cetvrtasto, i ide prva proba da li se to sve zajedno uklapa.
Image

Sledi obaranje stranica letvi kao bi vrh bio sto tanji, i time sama testerica bila sto laksa, pogotovu na delu koji je najdalje od hvata.
Image

Onda se izrezuju krivine
Image

Turpije, smirgla, oblikovanje i zaobljavanje...
Image

Prva proba
Image

Napravljen i pin kojim se zateze testerica. Ja sam koristio makice drugaciju tehniku nego sto je uobicajena. Prvo sam napravio klin, pa tek posle toga obradio na strugu.
Image

Mesingani delovi napravljeni na strugu, ulepljeni epoksidom u komade bukve i sve zajedno ponovo uhvaceno u strug da bi se rucke oblikovale.
Nazalost nisam uslikao mesingane komade pre lepljenja.
Image

Par detalja
Ovde je desna strana do rucke malkice ukopana, kako ne bi zuljala kaziprst koji se drzi pruzen napred.
Image

Kanapce je iz 1952 godine :) Zatega za antenu od neke americke radio stanice, a dobio sam ga jos neke davne 1988-9... iz vojne gimnazije u Zagrebu. Kanap je fenomenalan.
Image

I na kraju gotova testerica
Finisirano je mesavinom lanenog ulja i terpentina. Mesavina sipana u zip kesu, drvenarija ubacena unutra, zip kesa zatvorena i ostavljenjo par sati da upije sto vise. Nakon toga izvadjeno, obrisano, ostavljeno da se susi (usput sam prosuo jedno pola litra firnajza i terpentina po patosu, pa je soba bas lepo "mirisala" narednih dana :( zena me je :pucko:)
Image


Utisci u radu...
Vise nego zadovoljan.
Ovo je u sustini jako brza modelarska testerica, koja ne moze da radi bas ekstra male lukove (tipa ispod precnika 10mm), ali zato ekstra brzo sece kroz 2cm debelu grabovu dasku :)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

:hurra::hurra::hurra:

Nešto sam razmišljao da iskoristim puknutu testeru od banseka za nešto slično. Å ta misliš, vredi li to truda i zašto ne :D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je dovoljno tanka, i imas cime da je probusis za pin... zasto da ne.

Sa druge strane, garnitura od 3 testerice razlicite finoce je oko 13 evrica kod fine tools, pa je pitanje koliko se uopste isplati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije nikakav rad, al da ne djubrim po drugoj temi... (http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 22#p113322)

Pade mi jutros napamet da vec godinama imam jednu bukovu gredicu, koju koristim kao oslonac kad nesto smirglam pod 90 stepeni, a krajevi su joj odfikareni grubo. I nikako da ih sredim.
Ajd... zgodno da vidimo koliko odseceno rukom moze da bude tacno. Pri tom, daleko sam ja od majstora koji to zaista ume da radi.
Gredica je 7x4.5cm

Jedna strana, odsecena malo sredjenom Kordunovom testerom, prilicno krupni zubi za ovakav posao, ostrena kao hibrid (jako blagi fleem).
Image

Povrsina nije sjajna, ali ko sto rekoh, ovo su prilicno krupni zubi.
Image

Evo koliko je u vinklu
Image

Image

Image

Image

Ne bas savrseno, ali ni sama gredica nije bas... Samo dve strane su poravnate i pod 90, ostale dve... kako su se zadesile, i nisu bas paralelne sa ostale dve, tako da ako je sa jedne strane u vinklu, ne moze da bude i sa druge.

Druga strana iseckana japankom, kupljenom u baumaxu, dobijena na poklon... daklem nikakav ekstra alat, ima joj dobrih 10 verovatno i vise godina.

Image

Rez je cistiji, zbog finijih zuba, al ja nisam jos naucio da radim sa japankom kako treba, tako da ima mali "zub"

Image

Koliko god to delovalo veliko na slici, na mestu najveceg udubljenja prolazi spijun 0.15mm a ne moze da prodje spijun 0.2mm
Image

A evo koliko je u vinklu

Image

Image
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

:prsgore:
nije bas precizno kao ger iz lidla ali nisi imao ni laser pa ti je oprošteno😂
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma imam negde jedan laser, samo sam zaboravio da ga montiram na glavu i upalim :smejanje:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Najzad i ja

Post by mbole »

Malo sam se igrao, zapoceo nesto sto vec dugo planiram...
Bagrem, orah, mesing, celik, koža...
0-02-05-5cec3cf75f34f0fefdc840440165fbfd451090842c3847ba4c120f4e8a5f5ce7_5f739cb99c02a342.jpg
0-02-05-827a99f54f541e6506f795793d6e6ba05b244a7873d823294ceba1ca02251c3a_9f2a38768efc2359.jpg
0-02-05-9baa5355375578c4d7418ba953e057e88dc0d83c7f157db54992459054e3a20a_235295371bbdac75.jpg
0-02-05-cbe7e6e88038e910c5fe74bd2b6b88d7d1c9af9a48cbb91c2ac3465b8672fcb8_597def7e2e627489.jpg
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Najzad i ja

Post by sonus70 »

Super izgleda. Otkud "pečurka" oblik za ručku?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Najzad i ja

Post by mbole »

Zato sto je ovo samo delic "skalamerije"...
Cela testerica je oslonjena na vodjice, a ti je samo guras napred/nazad.
Pri tom je sama testera u horizontalnom polozaju.

clipboard_image_71a9c59f9b7b13bf_1642954982_1642954986.jpg
Samo proteci ce dosta vode rekama dok sve bude zavrseno...
Ovako izgleda originalna skalamerija, ali je meni prevelika, pa cu je prepraviti da nema sediste, vec da se postavlja u stegu.
clipboard_image_64940673e41bfa3c_1642954982_1642954986.jpg
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Najzad i ja

Post by vuk samotnjak »

Ovi radovi su mi inspiracija! :D :clap:
Radi li se nešto novo u mešđuvremenu? :D
Post Reply