Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

znaci li to da ces sad (kad zavrsis)moci da pises slova,gravure....?:forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, samo treba napraviti odgovarajuce sablone.

Imam i ideju da joj dodam jos jednu osu, to jest da komad i sablon mogu da se rotiraju oko uzduzne ose, al o tom potom, da prvo zavrsim ovaj deo.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mislim da to resenje sa lagerima koji setaju po drvetu nije dobro i da ce ti praviti probleme. Ovako nesto je na primer mnogo bolje resenje:
http://www.makxilia.biz/scolpitrice-man ... -1869.html
a i dobro bi ti dosla i mala glodalica kao ova:
http://www.alatiimasine.com/proizvod/el ... 0c-makita/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I tata bi sine :)

Odavno imam planove za resenje sa linearnim lezajevima, ali nikada da skupim dovoljno keka na gomili da sve to popazarim. Mala glodalica bi naravno dobro dosla, samo i za to treba novaca. Prerada ovoga da koristi malu glodalicu umesto dremela je jednostavna (menja se samo jedna daska koja nosi sam alat).

I ja sam bio pomalo skeptican oko lezajeva i drveta, medjutim iznenadjujuce je stabilno i veoma glatko klizi. Videcemo sta ce se desavati vremenom, al prvi utisci su odlicni.
Jedna od varijanti je da se na klizne povrsine nalepi ultraplast (tako je i bilo prvobitno zamisljeno, ali nisam ga imao dovoljno, a nije mi se kupovala cela tabla).

Usput, koje konkretno probleme mislis da ce praviti?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve zavisi kako racunas. Kopir na linku je jednostavan da se napravi, a sipke i lezajeve imas da kupis preko neta i nije tako katastrofalno skupo koliko ti se cini na prvi pogled: http://lagerton.rs/
Znaci, masina kosta u Italiji sa porezom oko 1900 evra plus dostava, a kad sve saberes, da je napravis nece te kostati vise od 20% te cene zajedno sa glodalicom koju oni prodaju za preko 300 evra sa porezom. Danas je gvozdje skoro pa dzabe, bas sam skoro kupovao neke profile. Na primer, kutija od 6m 20x20, 2mm zid, kosta manje od 6 evra. (to mi je bilo dovoljno za konstrukciju za stocic za veliku glodalicu, uskoro cu napraviti i slike)
Mislim da ces sa drvetom imati problema jer tu ne vidim da lezajevi imaju neku putanju sa koje nece moci da se mrdaju. Sve mi to izgleda neozbiljno kao resenje. Sem toga, onaj deo na kome se fiksira glodalica je debeo, da je metalni mogao bi da bude 5mm, ovako 20mm, pa za 15mm ti treba duze glodalo. Ne moze drvo da se poredi sa metalom, tu su luftovi na svakoj sitnici.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moja racunica je svojevremeno samo za linearne lezajeve i sipke iznosila oko 200 evra (upravo kod lagertona). Sve ovo sto vidis na slici je napravljeno za oko 50. Dremel imam od ranije, a ko sto sam i napisao, napravljeno je da radi sitne stvari. Za sad nemam potrebe za vecim, a nemam ni prostora gde da spakujem nesto vece (ovo radim u dnevnoj sobi).

"ne vidim da lezajevi imaju neku putanju sa koje nece moci da se mrdaju"
Kako ne vidis? Lezajevi se kotrljaju po levoj dasci na dve povrsine koje su pod 45 stepeni u odnosu na vertikalu (pood 90 medjusobno). To celoj skalameriji ne da da se mrda levo-desno, to jest dozvoljava da ova kolica idu samo napred-nazad. Princip identican kakav je kod recimo bugarke za kolica. Mogla bi eventualno cela skalamerija da ode u vis, ali previse je teska u odnosu na snagu dremela za tako nesto.

Debljina dela na kome se fiksira glodalica nije uopste kriticna. Dremel prolazi kroz taj deo (steze se oko tela, pogledaj crtez u prethodnoj poruci), tako da mogu da ga mrdnem malo dole malo gore, koliko mi vec zatreba. Cak sam u ovom slucaju razmisljao da na tom mestu podebljam materijal da bi imao bolji prihvat. Slicno je i sa malim glodalicama, posto one imaju okruglo telo pa se prihvata za njega (kao makita ova sa tvog linka)

Pored toga, to uopste ne uslovljava duze ili krace glodalo. Glodalom mozes da dosegnes onoliko koliko je samo glodalo dugacko. Dalje ne mozes nikako (mozes u specificnim slucajevima), a koliko god bila debela ploca nosaca alata glodalo uvek viri napolje celom svojom duzinom iz njega.

Slazem se ja da bi ovo bilo bolje da je napravljeno od metala ali:
1. dosta skuplje
2. dosta obrade mora da radi neko drugi jer jednostavno nemam odgovarajuce masine (opet kosta, plus zezanje sa majstorima i nabavkom materijala)
3. prema dosadasnjim rezultatima i probanjima meni ce odlicno vrsiti posao i u ovoj varijanti.
4. imam zadovoljstvo da sam je sam napravio :)
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Bravo mbole! Samo cepaj.
Jeste lepa ova masinica...ali skupa do zla boga. Btw, ona srednja slicica podseca na dva praseta na raznju :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

evo bas sam pogledao cene sa sajta za vodjice debljine 25mm i ostalo za fi 25mm. 3m vodjice je 54e (3x1m), 6 oslonaca po 3,4 e je 20e i 4 lezaja po 10 evra. Sve sa porezom 20% je 137 evra + dostava, znaci oko 150. Treba jos 50-tak za profile i da kazemo jos 50-100 za futere, lancanik i sl... znaci za 250 cirka, max 300e bez glodalice koja kosta 130e i bolja je od te Metabo koju oni prodaju za vise nego duplo. To bi bila neka gruba racunica, ali mislim da se isplati kome treba. To bi bila mnogo ozbiljnija naprava. 300 evra i nije neka lova za tako nesto. Ako je samo cena u pitanju, ima jeftinijih resenja i od toga sto si zapoceo. I nisam ti rekao, mislim da je malo i nepregledno za rad, jer ta daskica sto drzi alate i zaklanja radnu povrsinu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo wrote:300 evra i nije neka lova za tako nesto.
Ni 25 batina nije mnogo ako je po tudjem turu :)

Salim se, ali sustina je da je verovatno ne bih skoro napravio kad bih cekao da skupim novce za full varijantu (planove sam napravio jos pre par godina).

Sta znam, meni ce po svemu sto sam do sada probao vrsiti posao vise nego dobro, barem za ono za sta meni treba. Cinjenica da je jos nisam probao u stvarnom radu, tako da i ja pricam malo napamet. Videcemo za koji dan kad proradi do kraja dal ce biti nekih problema.

Nije samo cena u pitanju, vec da tako kazem odnos para i muzike.
No posto nekoga verovatno interesuje i jos jeftinije resenje, daj ako imas.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ha ha, ma ima tu resenja milion. Najjeftinije je da kupis 4 klizaca za fijoke (od po 30cm, one sa kuglicama, par je 3 evra) i sa 3 panelcica da napravis povrsinu koja moze da seta levo desno i napred nazad i to ti je radna povrsina. A posebno na jednom komadu ploce postavis glodalicu sa onom iglom za vodjenje i to nakacis na neke sarke sa strane da moze da se dize i spusta. I to sve... koliko bi moglo da kosta ? Verovatno ne vise od 20 evra.

A iskopirati onu sa linka za 300 evra se isplati i te kako, jer dobijes masinicu koja u prodaji kosta 1900 evra, a koja ima jos vece mogucnosti jer moze da obradjuje povrsine 0.5x1m i predmete u 360 stepeni do jedno 80-90cm, sa svih strana znaci. Ne mora to svakome da treba, ali je vrlo zanimljivo u nekim slucajevima, sve zavisi sta bi sa tim kopirom radio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Morao sam da probam kako radi, ovako poluzavrsena :)
I... radi :happy:

Dascica koju sam rezao nije bila uopste obradjena sa jedne strane, tako da mi je najvise vremena trebalo da "dobacim" do sablona. Sve u svemu, ukupno oko 20-tak minuta rada (da je dascica bila ravna i odgovarajuce debljine verovatno oko 6-7 minuta).

Glodalo je 4.8mm ravno (to sam imao pri ruci)
Image

Tu i tamo moze da se primeti po neka nepravilnost, ali obzirom da je osovina jos uvek jako gruba, da dva lezaja na glavnoj osovini jos uvek drze po dve gumice za tegle, vise sam nego zadovoljan. Mnogo vise nepravilnosti ima na cifri 5, nego na cifri 4 (ovo je direktno nakon glodalice, bez ikakvog smirglanja i doterivanja). Cetvorku sam prvo radio, pa je moguce da sam vise vodio racuna, a i ta strana dascice je bila tanja pa je tu imalo manje da se skida "viska".

Sam rad nije problematican, mada nakon nekog vremena bole ruke, verovatno od nepotrebnog instiktivnog stezanja. Mislim da ce to vremenom da se nauci. Nosac alata ne zaklanja pogled na obradak, barem ovako kako sam ja postavio alat (sedeci na stolici, povrsina na stolu visokom oko 85cm) jedino meni fali malo vise svetla, al to se da lako resiti, a i konkretno je problem rasporeda svetla u mojoj prostoriji (jedno svetlosno telo na plafonu, ne cak ni preterano jako).


Sledece dve slike su u punoj rezoluciji, da bi mogli da se vide detalji (oko 1.6MB po slici)
Image

Image
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Оде чика mbole у вабриканте!
Ђалим се, машиница Ти је супер1
Last edited by dragisa dragisa on 25 Dec 2012 22:48, edited 1 time in total.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Evo jedne jednostavnije varijante:

http://woodgears.ca/pantograph/build.html
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Profesor---duplikator :smejanje::smejanje::smejanje::skool::skool::skool:

http://www.youtube.com/watch?v=LyNu8lpQ ... r_embedded
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako ono bese:
Zasto najvise volim profesorke?
Pa uvek kazu:
A sad da ponovimo sta je bilo prosli put :)

Tako da mi u neku ruku, dupliranje dodje po funkciji.
Post Reply