Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Potpis je stampan na laseru u kontra sihtu, pa peglom prenet na drvo, a onda "super ulepljen", psto se inace otre ako se ne zastiti. Nevolja je sto super lepak ume da ga razmaze, pa je operacija vrlo pipava.

A kolega ce se pretpostavljam javiti kad promeni drsku, da vidimo kako izgleda sve u kompletu (dans drska ide na put).
ajd napravi i meni jednu.:lol::lol::lol:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jutros kad sam usao u radionicu doslo mi je da napustim ovaj zanat(otpadose ledja svaki dan),dodje postexpress i preda mi jednu kesu,kad u njoj drska za dleto zapakovana tako jako sa folijom od baloncica da moze ici u ameriku i ispadati milion puta :D,tako sam se obradovao da sam odma isao da je napasujem!!!!!BOLE HVALA!!!!
ee sad mi je zao tuci po njoj kad vidim koliko je truda ulozeno.:(
kad god pogledam setim se tebe.;)
jos jednom HVALA!!!
pozdrav!!!
p.s.
dobar ti onaj znak na kineskom :lol::lol::lol:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vala kako si tukao po onoj staroj, i red je da malo prestanes :)
A i sad kad si konacno naostrio dleto, bice dovoljno da ga samo cuknes.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

A šta - dleta se oštre??? :D :D

Ne bi bilo loše da vidimo konačan proizvod...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ee nisam ni ja znao da se ostre,jos sam ja primetio da treba doobroo udarati sve vise i vise.:lol::lol::lol:
slikacu baterija na aparatu prazna,.;) bude bude
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Dleta se ne ostre , samo se klepaju :)
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

velja wrote:Dleta se ne ostre , samo se klepaju :)
njih verovatno treba otkovati na babicu.:D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo par slicica bastenskog stola i jedne klupice.

Najpre ploca, za koju sam smirglao gomilu letvica:
Image

A ovo je postolje na koje ce doci ta ploca.
Image

Postolje je restaurirano od astala koji je tu stajao vise godina, a na zalost nije uopste pravljen kao bastenski vec kao trpezarijski. Jos je imao duplu plocu na preklapanje tako da se izmedju skupljala i zadrzavala voda. Bio je prefarban nekom uljanom bojom koja je davno ispucala i u najvecem delu pootpadala. Ploce, koje su bile od slepljenih dasaka su se razlepile, pokrivile, istrulele. Ni nogari nisu bii u mnogo boljem stanju. Ipak nogare i suknjicu smo uspeli da spasemo. Donjih 15-tak cm nogara je moralo da se odsece (trulo), i tu su mesto nasle ove plasticne nogice (znam da nisu bas "estetski detalj" al to se zateklo u rinfuzu, a i sigurno nece propasti od vlage). Gomila rupa od eksera i par pukotina su zapunjene epoksidom. Njime je ulepljena i osnovna konstrukcija nogu i suknjice (cep i rupa, koji su prethodno malo doterani na meru, posto se puno toga pokrivilo, nabubrelo... trebalo je skinuti stari rasuseni lepak...), posto je dobar pri lepljenju kada su zazori veci nego sto bi trebalo, a i veoma je otporan na sve atmosferske uticaje.
Pokusali smo da spasemo plocu (rasecanjem na letve), ali isuvise toga je bilo trulo, tako da jednostavno nije ostalo dovoljo da se napravi nova od toga, pa su uskocile nove letve (one sto su se "najezile" cim su iz Novog Sada stigle u blizinu Zemuna :))
Ova cetiri kosnika, kojima je prvenstvena namena da se preko njih prisrafi ploca, su prisrafljena prohrom srafovima za suknjicu. Rupe u njima, kroz koje se vezuje ploca su dosta vece nego srafovi koji kroz njih prolaze, tako da ce ploca imati gde da "radi".
Finis je tikovo ulje (vitexovo, hvala radenku na informaciji), a u kombinaciji sa starom bukovinom boja je ispala odlicana, no to je napravilo druge probleme.
Na slikama deluje da je boja stola i ploce dosta razlicita, ali to je posledica snimanja unutra i napolju kilavim fotoaparatom sa telefona. U prirodi su nijanse gotovo identicne.

I na kraju klupica koja je takodje "vadjena iz mrtvih", samo je ipak bila mladja i u dota boljem stanju. Rasturena, oblanjana, presmirglana, cvorovi, gomila rupa od eksera i pukotine zapunjeni epoksidom, ponovo sastavljena (prohrom srafovi i epoksid), i na kraju bajcovana i mazana tikovim uljem.
E kod bajcovanja je nastupila nevolja. Trebalo je i klupicu i novu plocu prilagoditi boji osnove astala. Em nisam bio siguran da li u tikovo ulje moze da se ubaci bajc, em nigde nismo uspeli da nadjemo uljani bajc ili bajc u prahu (mada iskreno receno, kum cije su sve ove drangulije se nije preterano ni trudio da ih pronadje). Usled toga koriscen je nitro bajc, a posledica toga je malo "flekava" povrsina. No nekima se bas to svidja.
Image

Sta je tu je, uradjeno je vise da traje, nego da bude prelepo.

Ko malo bolje pogleda uocice da je gornja letva na naslonu klupe malkice "u efe". Nazalost kasno smo primetili da smo je zasrafili naopako, pa je pobegla (vec je vezao lepak na cepu preko srafa), a mrzelo nas je da sad sve rasturamo (vec smo bili presli na deljanje gajbe :)).
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

PROFESOR :) wrote:Ova cetiri kosnika, kojima je prvenstvena namena da se preko njih prisrafi ploca
mozda je moglo i bez tih kosnika ...ako je suknjica/sargovi dovoljno debela da se pod kosinom zavrcu sarafi za plocu stola ... radi ustede vremena a ovo sa kosnicima je dosta bolje :)

ovako na slici ne vidim bas najbolje al mi se cini da je kosina naslona klupe mala ....da nije pravljeno za kratko sjedenje (jedno pivo ) :)

ma super ima da traje i traje i...
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Klupa je tako bila napravljena (nisam je ja pravio samo sam je sredjivao). Kosina naslona nije toliko mala (bila je jos manja, ja sam je povecao koliko je moglo), ali je dubina sedista bila bas premala pa smo dasku na kojj se sedi pomerali prema napred. No sad se zbog toga prevrce prema napred, pa moraju da dodju jos dve gredice koje ce ici koso prema napred da joj to ne daju (nisam imao srafove za to juce, pa ce tek danas da budu postavljene).

Nisam hteo da ploca i osnova budu kruto vezane vec da mogu da "rade". Razmisljao sam da pravim "osmice" ili neki slican sistem kojim bi vezao plocu za osnovu, ali mi je sa kosnicima bilo jednostavnije, a i dodatno ce da ukrute osnovu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovako su izgledale daske od ploce kada je sto rasturen. Nisu mnogo bolje bile ni one od kojih je suknjica, kao ni nogari.
Iskreno, nisam se bas nadao da ce ista moci da se izvuce iz toga.
Al posle malo obrade, pokazalo se da ima dosta toga zdravog ispod. Cak su i neke od ovih dasaka mogle da se upotrebe, ali ih jednostavno nije bilo dovoljno.
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja se mao igram :)

Poceo sam ovo da pravim jos prosle godine, i nikako da dovrsim. Sada se vec nazire kraj.
Image

Image Image Image

Pojma nemam kako ovo zovu kod nas, engleski naziv mu je "dead blow mallet". U rupu u sredini se sipa sitna sacma. Usled toga cekic ne odskace. na povrsine kojima se udara dodje koza. Uglavnom je namenjen za udaranje kad se sastavjaju drveni delovi.

Naravno bice slikica i kad ga dovrsim.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:forvonad::forvonad::forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daklem, radi se dalje :)
Vec neko vreme pripremam materijal za kopir glodalicu, po ideji Matijasa Wendela. Njegov dizajn sam malo izmenio i prilagodio svojim potrebama.
On insistira na "sve od drveta i sve iz lokalne radnje". Posto se njegova i moja lokalna radnja prilicno razlikuju :), mislim da je ponegde metal ipak bolje resenje, a i obrada sitnih metalnih delova mi je lako dostupna jer imam strugic, neke stvari su promenjene.

Moja varijanta je "rastavljiva" (manjak prostora), i veze su masinskim srafovima a ne srafovima za drvo. Koriscene su T i tauzer matice. U vecini slucajeva sam tauzer pravio sam, posto kupovne hoce da rascepe sper kada se uvijaju u njega s boka. Takodje na nekim mestima mi je trebalo da osa navoja bude apsolutno saosna sa rupom, sto sa klasicnim tauzerima sa spoljasnjim navojem nije bas lako postici. Ulepljene su epoksidom.

Druga glavna razlika je sto sam glavnu osovinu postavio na lezajeve, tako da pri zakretanju lezajevi koji vode kolica levo-desno ne klizaju po njoj vec se cela osovina okrece.
Postoji jos sitnih razlika, recimo nosac alata se oko svoje osovine okrece na caurama od klizne bronze, vodjica za kopiranje je u metalnom nosacu i ima fino podeavanje. Za nju sam iskoristio malu steznu glavu, tako da jednostanvo mogu da zamenim vrh kako bi bio identicnog oblika i dimenzija kao upotrebljeno glodalo. Dva "uveta" na koje je okacen nosac alata mogu da se takodje nasteluju (da mi se ne bi desilo kao njemu da glavna osovina i nosac alata ne budu paralelni), nosac alata moze da se menja...

U startu je nosac alata napravljen da prihvati Dremel, posto nemam malu glodalicu, a velika je jednostavno prevelika za ovo. Pored toga, meni je ovo i potrebno za izradu vecinom sitnih stvari.

Cela skalamerija kada bude gotova ce biti montirana na plocu od "ravnalice za glodalicu", koju sam napravio jos pre par godina (torsion box, debeo 10cm, na gornjoj povrsini glatki ultraplast, tako da moze jednostavno da se obradak prilepi dvoztruko lepljivom trakom).

Kompletan model:
Image

Svi delovi obradjeni, izbuseni i spremljeni za sklapanje, izuzev glavne osovine. Ona ceka zavrsnu obradu (vec su u nju postavljene na krajevima osovinice na koje dodju lezajevi), posto duzinski ne moze da stane u moj strugic, a nikako da se nadjem sa drugarom kod koga treba da je obradim (on ima stari dobri Emcomat, koji moze da primi osovinu od 60cm). Drveni delovi su od brezovog spera (ruski, 13-to slojni, odlican iako ne bas jeftin) i jasena. Moja zelja je bio javor, ali nije ga bilo kod lokalnog stolara. Jasen ume da se pracakne, ali ovaj je za sada miran.
Image Image

Ovde je sklapanje vec pocelo, ulepljena je vecina tauzera, i T matica (T maticama su odseceni klinovi, i takodje su ulepljene epoksidom, posto klinovi cepaju sper), sastavljen nosac alata i vodjice za kopiranje, Postavljne "ruke" sa lezajevima na bokove kolica, ulepljeni tauzeri u dva nosaca za lezajeve koji ce doci na glavnu osovinu. postavljeni lezajevi na levu vodjicu (jedan lezaj koji ide na desnu ce konacnu poziciju dobiti tek kada se sve sklopi)
Image Image Image Image

Lezajeve sam montirao na ekscentre (napravljeni na strugicu) tako da mogu da se podeavaju za oko +-1mm
Image Image

Na par slika se vidi i cekic iz prethodnog posta. Sastavljen je, napunjen sacmom, i lepo radi, samo ceka da nadjem debelu kozu za udarne povrsine i da se finisira (najverovatnije selakom). Drvo je orah i grab.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prvo test sklapanje:
Image Image

Osovina jos nije obradjena, i njeni lezajevi nisu ulepljeni u ram (trebalo bi da j eobradim sutra). Ostaje jos i da se premaze necim.
Post Reply