Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

bravo ,svaka cast, i sto si sve to radio rucnim alatom jos jednom svaka cast majstore....
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E sad ovu gredu je jos trebalo nekako pricvrstiti da bi na nju mogli da se okace patch panel i switch za lokalnu racunarsku mrezu u kuci (razvodim kod zeta mrezu i kablovsku u sve prostorije).
Gore je ko sto se vidi sa slike, jednostavno prisrafljena za postojecu horizontalnu gredu, ali na donjoj strani je trebalo nekako pricvrstiti za daske kojima je patosan tavan. Naravno to je moglo da se jednostavno prikuca, al od kad ja to stvari radim jednostavno :)

Idealno resenje bi bio "pocket hole", ali em ja nemam odgovarajuci sablon za njega, em su obicno ti sabloni pravljni za neke srafove maliih dimenzija dok ovde treba nesto poveliko. Cega nema moze da se napravi :) Nakon malo zujanja po netu, nasao sam koje otprilike dimenzije i pod kojim uglom treba da ulaze srrafovi. Jos malo crtanja u SolidWorks-u i sve je bilo spremno za izradu.

Najpre je izrezan blok 60X120mm iz komada jasena (treca dimenzija manje vise nije bitna, samo da je dovoljno debelo), i na strugu napravljena cevcica spoljasnjeg precnika 14mm i unutrasnjeg 10mm (nisam imao deblju burgiju za drvo od 14mm). Duzina cevcice treba da je oko 105 do 110mm za ove dimenzije bloka.
Zatim je kroz blok na rastojanju 19mm od ivice probusena rupa 14mm. Rupa se busi vertikalno (naravno na stubnoj busilici). U toj fazi stvar izgleda ovako:

Image

Crtez koji se vidi na slici je zalepljen "karbofiksom" preko bolka i on sluzi da se po njemu blok izreze, kako bi sada rupa stajala pod uglom od 15 stepeni u odnosu na blok. Mnogo je lakse izrezati blok pod nekim uglom nego busiti rupu pod uglom. Nakon rezanja blok izgleda ovako (nazalost slika je malkice neostra, ali vidi se o cemu se radi):

Image

Sada se u rupu ulepi cevcica (ja sam koristio epoksid):

Image

Kada je epoksid osusio, bonsekom se odrezedeo cevke koji viri:

Image

Malo turpijanja i smirglanja i osnovni sablon je gotov:

Image

Treba napraviti jos jednu metalnu cevcicu, ovog puta sa spoljasnjim precnikom 10mm, a unutrasnjim vec prema dimenziji srafa koji ce se koristiti (kod mene 6mm). Naravno potrebne su i dve odgovarajuce brugije (10 i 6mm), koje su pri tom i podugacke kako bi glava busilice mogla da pridje.

Sablon se pritegne stegom za gredicu (ili letvu) koja se busi. Visinu na kojoj je postavljen sam odredio "odokativno", ali za recimo spoj nekog rama se moze tacno izracunati gde treba da bude (bice i "prosirenje" ovog sablona tako da se doda "merka" za razlicite debljine letvi i dasaka):

Image

Granicnik (u ovom slucaju obicna izolir traka) se postavi na burgiju 10mm tako da ona samo malo izviri iz sablona (par milimetara), burgija ubaci donekle u sablon i zaleti, pa tek onda se njome krene "u drvo". Ako oslonite vrh burgije o drvo, pa tek onda ukljucite busilicu "cimnuce".

Image

Sada se na tanju burgiju (ovde 6mm), navuce ona druga cevcica (spolja 10 iznutra 6mm).

Image

I probusi do kraja:

Image

Na kraju se ubace srafovi i sve to fino pritegne:

Image

Na kraju evo PDF fajla sa crtezom po kome se iseca blok (treba ga stampati tako da nema uvecanja/umanjenja/prilagodjavanja dimenzijama stranice):
Image

Tu je i PDF sa gabaritnim merama gotovog sablona:
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

tishler wrote:bravo ,svaka cast, i sto si sve to radio rucnim alatom jos jednom svaka cast majstore....
Hvala, hvala.
Ima rad rucnim alatom i svojih usputnih prednosti. Kava bre teretana i kakvi bakraci. Uzmi da blanjas i testerises jedno sat dva, pa ces videti kako se zatezu misisci :)
Dosuse u ovim godinama ume pomalo i da krcka u ledjima, al zato je pravo zadovoljstvo kad nakon oblanjane jedne strane grede dohvatis ladno pivo :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dodat je i crtez spoja u prvu poruku o nastavljanju grede: viewtopic.php?pid=32723#p32723
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Najprije svaka ti čast na strpljenju.Na izradu i na preciznost čovjek nema riječi.
Ali ti bi trebao malo se pozabaviti inovativnim radom jer ti netreba puno da izađe neki šablon neko pomagalo neko jedinstveno rješenje za dati problem ili nedostatak gotovog alata.
Ovaj spoj mi se čini jako zanimljivim i čudi me da u praksi se nekoristi više ili su ovdašnji majstori ljeni ili im je to gubljenje vremena ali po mom mišljenju spoj je savršen.
No dobro dosta mog filozofiranja o tome za tvoj rad svaka pohvala a za trub dvije.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da se prvenstveno radi o vremenu, to jest o "odnosu para i muzike".
Spoj stvarno drzi perfektno, ali zahteva fino doterivanje dve kose povrsine, kako bi sve lepo "leglo".
Retko koja musterija na ovim prostorima ce da plati toliko da bi spoj bio perfektan. Naravno ima i takvih.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Imaš potpuno pravo slažem se s tobom.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Svaka čast! Spremaš šuške za jorgan :)
Za one koji su zaboravili, o pocket hole vezi smo pisali ovde
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, slabo pratim web site, uglavnom sam ovde na forumu, pa cesto i propustim ponesto.
Nego sad gledam ovaj crtez na vrhu druge strane i ne kapiram cemu sluze dve poprecne rupe?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Eh, slabo pratim web site, uglavnom sam ovde na forumu, pa cesto i propustim ponesto.
Nego sad gledam ovaj crtez na vrhu druge strane i ne kapiram cemu sluze dve poprecne rupe?
:D
Na 3. strani imaš link prema punoj vetziji teksta. Kad nešto ne znaš čemu služi, pogledaš uputstvo :)
To su rupe za šrafovske elemente da se ovo gvožđe pritegne uz ostatak kostrukcije.

P.S.
Nisam mislio tebe da prozivam, ovo što si ti napravio je za veće konstrukcije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono jes :) Uputstvo je uvek najjaci igrac, al kad vec imam pri ruci autora da mi na brzaka to sazvace... sto bi se patio :))
Ma nisam se ostetio prozvanim, naprotiv, bas mi bilo krivo sto sam obigravao net za podatke o uglovima i odstojanjima, a ono bilo ovde sve sazvakano.

Inace princip je isti i za vece i za manje konstrukcije. Oanko kako je ovo pravljeno moze da radi i za male (u sustini je bitno najmanje moguce rastojanje od donje ivice vodjice). Samo se umesto caure 10/6mm stavi neka od 10/5 ili 10/4... i naravno tada donja ivica sablona ide mnogo nize. Ovako kako je pravljen sablon kada lezi donjom povrsinom na ivici letve, gadja u sredinu daske od 19mm (3/4 cola).
Planiram da napravim i dodatak koji bi imao podelu, za razlicite debljine.

Ustvari glavni trik kod ovoga je u tome da se prvo busi pa onda sece. Na taj nacin busenje je pod 90 stepeni, sto je jednostavno, a secenje pod uglom od 15 stepeni je daleko manja nauka od busenja pod tim uglom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kolega sa foruma, ima jedno lepo dleto, koje je jos i fino naostrio, samo je rucka na njemu... hmmmm... blago receno katastrofalna :)

E pa sad ce da dobije na poklon jednu za koju se nadam da lepo izgleda.

Materijal: dzever javor i mesing. Zavrsna obrada: super lepak.

Slike su gotovo identicne, osim sto je jedna snimana sa blicom a druga bez, pa se malo razlikuje u tonu. Stvarni ton je negde izmedju ove dve (moracu vec jednom da pazarim pristojan fotoaparat)
.
2.jpg
1.jpg
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Bravo Bole. To je šteta prljati.
A s čime si se potpisao?
DEJANP
Moderator
Moderator
Posts: 180
Joined: 15 May 2009 19:55
Location: zrenjanin

Post by DEJANP »

Da kolega nije mozda iz NS-a? Onaj sto ne dozvoljava da mu se slika radionica
:lol::lol::lol::lol::lol:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Potpis je stampan na laseru u kontra sihtu, pa peglom prenet na drvo, a onda "super ulepljen", psto se inace otre ako se ne zastiti. Nevolja je sto super lepak ume da ga razmaze, pa je operacija vrlo pipava.

A kolega ce se pretpostavljam javiti kad promeni drsku, da vidimo kako izgleda sve u kompletu (dans drska ide na put).
Post Reply