Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ivan 1 wrote:Čudna mi ova ručka od šrafštoka.
Od čega je napravljena.
To se zove multitasking :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ljepo ti je ispala jabuka imaš strpljenja to se vidi iz detalja lista svaka čast.Nego daj reci koja je jabuka ajdared ili crveni delišes.:)
Last edited by Strkic on 16 Sep 2009 13:35, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Delises, vidis da je blago cetvrtasta, pa onako malo izduzena...
Inace jabuka je radjena kompletno rucnim alatom: rucna testera, raspa, nozevi, dleta... Naravno rupa je probusena elektricnom busilicom.

Zena mi je zasluzila novi nadimak dok sam je radio. Gleda ona, kako prvo grubo isecam kocku iz jedne cepanice oraha, pa onda opet grubo testerom skidam coskove, a vidi nacrtanu jabuku.
Sta ce to da bude?
Pa jabuka, vidis valjda.
E, ako od toga napravis jabuku, ja sam... krofna...
I tako, sad je Mica Krofnica :)
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Bole iscuk ti je grad nemozes je Rusima u prvu klasu zato pravac Zeleni venac.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako bre ne moze u prvu klasu? Vidis da je lepa, krupna, nema pegica, nije ni prskana, ima finu peteljku, listic je zdrav i pravilan...
Ono doduse ima rupu :) al to je samo da bi se videlo da je i unutra lepa i zdrava :)
Mada, ustvari ovako sa strelom, bolja je za Svajcarce, nego za Ruse :)
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Daleko je Svica ko zna kad cemo doci sa jabukama do nje .{NIKAD}Greska,sa tvojim od drveta sutra ali sa ovim pravim tesko.
Last edited by radmit on 17 Sep 2009 18:25, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo jednog "nozica" na kome trenutno radim.
Image

U pitanju je obican kuhinjski noz, koji je bio u katastrofalnom stanju. Preziveo je mnogo godina, po njemu je udarano cekicem, bio je toliko iskrzan da sam ostricu morao da suzim za oko 3mm, neko ga je ostrio ugaonom brusilicom tako da je bio sav izgreban... (ne noz nije moj, ja ipak malo lepse postupam sa njima). Secivo sam brusio rucno neka 3-4 dana, dok na kraju nije ostala samo jedna ogrebotina, koja je preduboka, pa ako bi i nju uklonio postalo bi pretanko. Sada je lepo ispolirano i cakli se ko pasja ja*ca. Ostalo je da ga naostrim, al to ide tek na samom kraju (ne maje mi se rukama oko ozbiljno ostrog komada celika).

Drska je toliko propala da vise nije mogla da se dovede u red, postala je "gnjecava", pa sam krenuo da pravim novu.
Naravno, kaki sam, to onda nije moglo jednostavno :)

Drvo je dzever javor (tigrasti javor ili tiger maple), a tamno braon umetak je wenge. Finisirano je tung uljem (jos nije skroz gotovo).
Mesingane nitne su pravljene, i zapravo uopste nisu nitne vec srafovi sa konusnom glavom (da bi se izbegao bilo kakav zazor sa drvetom), a tu su samo ukrasa radi, ne drze nista. Cak sam napravio upustac sa istim uglom konusa (oko 3 stepena) kako bi to perfektno leglo.

Secivo je u korice ulepljeno epoksidom tako da voda nece moci da udje izmedju njega i korica i da korice krenu da trule. Zazor izmedju seciva i korica je sveden na minimum, na ledjima cak bukvalno na nulu, naravno cisto estetike radi (da se ne vidi epoksid), sto nije uopste bilo jednostavno posto deo seciva koji ulazi u korice uopste nije ravan, vec je pod nekim blagim uglom. Razmisljao sam jedno 3 dana kako da to izvedem dok mi nije sinulo.

Pravim i "nosac" za njega. Ustvari jednu daskicu sa umetnutim magnetima. I ona je kombinacija ovakvog javora i wengea. Bice slikica kad je dovrsim.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Sta bi se od enciklopedije moglo ocekivati,vrhunsko izvodjenje radova.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kad neko nešto voli...
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

lijepo izgleda
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Kad se s gustom radi rezultat je ocigledan.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

radmit wrote:Sta bi se od enciklopedije moglo ocekivati,vrhunsko izvodjenje radova.
i detaljni opisi radova
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

A odakl si ti ono porijeklom!?:D
Last edited by Sasa on 18 Jun 2010 00:12, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iz Å avnika, pa su mi u genima vise nekako "cevke" nego seciva :)

Nož je inače surakov (surak je iz Krusevca), i on je hteo samo da ga naostrim, kada je video jednu "bricu" to jest britvicu koju sam ostrio. No kako je bio toliko upropasten, a "zaludan pop i jarice krsti"...

Nazalost fotoaparad mi je pre nekog vremena doziveo havariju (pukli zubici koji drze poklopac sa baterijama), tako da sam ga tek juce osposobio, pa nisam mogao da slikam kako je radjeno.
Videcu da iscrtam pa cu napisati, posto je bez slikica jako tesko opisati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jos dosta davno castio sam sebe jednom "knjigicom" o japanskim spojevima drveta (viewtopic.php?pid=1889#p1889).
Konacno sam ugrabio priliku da nesto od toga i isprobam. Nije bilo bas neophodno, al nisam imao pri ruci gredu odgovarajuce duzine, bilo je nekih parcica, a hteo sam da probam kako to ide. Da ne bi bilo jednostavno (a sto kad moze i komplikovano :)), sve sam radio rucnim alatom: blanja, rucna testera, dleto... Jedino sam koristio elektricnu busilicu na kraju za rupe za klinove, posto rucnu nisam imao.

Daklem, greda je prvo lepo poravnata i zagladjena sa ove dve blanje:
Image

Onda je ugrubo izrezana testerom (ovom "japankom" sa slike), i izvadjen komad dletom:
Image

Posle finog doterivanja nalezucih povrsina blanjom, stvar je sklopljena. Da covek ne poveruje kako to cvrsto drzi. Na ovoj slici jos nedostaju dva klina koji trajno blokiraju spoj:
Image

Evo i malo krupnijeg plana (pukotina se potrefila bas tamo gde je isao rez, pa zato ovo izgleda kao da "zeva" na jednom sastavu, al to je samo oko pola santimetra u dubinu):
Image

I na kraju je to ugradjeno kod zeta na tavan (kad se malo bolje pogleda vide se dva okrugla klina, koji trajno fiksiraju ceo spoj):
Image

Sutra cu da odskeniram crtez spoja, pa cu ga poslati.

Evo i crteza spoja:
Image
Last edited by mbole on 05 Oct 2010 08:25, edited 1 time in total.
Post Reply