Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote::)
Od rezanja navoja sa korakom 0.5mm, do rotacionog oslonca na celicnoj kuglici od lagera koja ide na konus od mesinga sa stelovanjem, preko ovog igranja sa glavama srafova, pasovanja spoja metal-drvo, malih tolerancija izmedju rupa na uskom prostoru...
Iz ovoga sam pomislio da praviš recimo ručicu za gramofon, što bi po meni odgovaralo ozbiljnosti pristupa. Cenim perfekciju, ali ovo mi liči na overdose :skool:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

diplmajstor wrote:
mbole wrote::)
Od rezanja navoja sa korakom 0.5mm, do rotacionog oslonca na celicnoj kuglici od lagera koja ide na konus od mesinga sa stelovanjem, preko ovog igranja sa glavama srafova, pasovanja spoja metal-drvo, malih tolerancija izmedju rupa na uskom prostoru...
Iz ovoga sam pomislio da praviš recimo ručicu za gramofon, što bi po meni odgovaralo ozbiljnosti pristupa. Cenim perfekciju, ali ovo mi liči na overdose :skool:
Ručicu za gramofon? Ja sam pomislio da pravi svemirski brod :D

Mada, moram pohvaliti posvećenost. Mbole šta god da pravi, to radi baš detaljno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako vama ovo lici na rucicu za gramofon, onda niste videli ozbiljnu ;) Zadnja pravljena koju sm video je lebdela na vazdusnom jastuku, a vlasnik nije ni pola kao Bole.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daleko od toga da mi je "picajzlitis" nepoznata bolest :)
Trenutno inace imam viska vremena, posto radim od kuce, neke stvari koje sam zapoceo cekaju da legne plata pa da se dokupi materijal koji je za njih potreban, neke da odem do drugara koji ima glodalicu i odradim poslove koje ne mogu rukom ili "na mufte" na strugu...

No... stvari obicno idu malo drugacijim tokom i kad pocnes naizgled banalnu stvar.
Koga ne mrzi da cita... roman kako i zasto je radjeno ovako je u nastavku

Trebalo je postaviti pomenuti nosac na zid, i manje vise tu je sve jasno i jednostavno. Cetiri tipla, brm brm... gotovo.
No nosac je sav isprskao, i veliko je pitanje da li bi preziveo narednih par dana.

OK, ajde da napravim nov.
Od cega?
U izboru sam imao: aluminijum, celik, poliamid, drvo.
Sta sve treba da zadovolji nosac:
Da ne pukne ponovo (barem u nekom iole razumnom periodu od par godina)
Da lampa moze lepo da se okrece u njemu.
Da pristojno izgleda (posto je za princezinu sobu)

Aluminijum:
Nije pretezak za obradu.
Kao leziste za nesto sto ce se okretati, nije se bas proslavio, izdrzo bi naravno, ali bi "drljavio"
Estetski... nije bas... jos nisam uspeo da ga lepo eloksiram, a sirov brzo ne lici ni na sta.

Celik
Tezak za obradu
Kao leziste odlican
Estetski dobar ako ga bruniram (lampa je crna)

Poliamid
Lakoca obrade... osrednja
Kao leziste odlican
Estetski... drljav

Drvo
Obrada laka
Kao leziste bi radio, al postoji velika verovatnoca da ce se rascepiti kako god da okrenem godove
Estetski OK

Posto ni jedna od varijanti nije bas ispunjavala sve zahteve, odluka je pala na kombinaciju celik/drvo. Celik ce na sebe preuzeti sile koje bi da rascepe drvo, drvo ce drzati celu pricu povezanu na zid, deo u celiku nije vise toliko tezak za obradu...

Idemo dalje, kako sad spojiti te dve stvari. Samo ulezistenje, bolje je da bude od celika nego od drveta, nije mi problem da napravim cauricu na strugu...
Posto je opterecenje na cepanje najvece na vrhu, tu ce doci plocica od 5mm celika (imao sam materijal), zasrafljena u uglovima za drvenu kockicu.

Pogledam sta imam od daske odgovarajucih dimenzija... imam prarce mahagonija koje bi bilo perfektno, al ne trosi mi se na ovo. Mogao bih da lepim neke hrastove okrajke... Imam parce bukove gredice, malo je manjih dimenzija nego sto bih voleo, al.. uguracu nekako.

Napravljena caurica, izbusena rupa za nju u drvenoj kockici, isecena plocica...
Nisam hteo da lepim cauru u drvo, pa je napravljena da tesno leze, na vrhu ima blago prosirenje, i kad legne plocica odozgo, caura je fiksirana.
Sad treba nekako spojiti plocicu i kockicu.
Ali rupa na plocici mora da se perfektno poklapa sa rupom u cauri.
Najpre to znaci da rupa u cauri i rupa u plocici moraju da budu tacno istog precnika (masinski istog, ne "zidarski istog"). A postoji jos jedan razlog zasto moraju da budu tacno iste, al o tome kasnije.
Posto nemam unutrasnji mikrometar, nemam cime da lepo izmerim rupu (subler nije merni instrument, on je za priblizne mere).
Napravljen cep koji tesno ali ipak sa zazorom ulazi u rupu na cauri, metodom "skini jos malo, ne moze da udje, jos dve stote, nemoze da udje, ponovi to 5-6 puta, ulazi tesno, dosta :)
Sad treba izbusiti celicnu plocicu al nemam glavu sa 4 nezavisne pakne da mogu da uhvatim pravougaonu plocicu i barem priblizno pozicioniram rupu na njoj.

OK... koristimo trikove naucene po internetu :)
Plocicu izmazem "Dykem"-om (ljubicasto plava boja preko koje se obelezava iglom po metalu, daje odlican kontrast izmedju linije i pozadine), postavim je ispod drvene kockice u koju je ubacena caura, priblizno pozicioniram da ima dovovljno "mesa" sa svake strane za naknadno dovodjenje na meru, i kroz cauru obelezim iglom gde treba da dodje rupa.
Sestar sa dva siljka, nadjem centar. Optickim kirnerom obelezim centar rupe.
U glavu struga uhvatim komad aluminijuma i poravnam ga s cela.
Super lepak na plocicu, siljak konjica u obelezenu rupu, pritisni o poravnati komad aluminijuma, sacekaj da lepak veze... gotovo, perfektno poravnato.
Izbusi rupu, obradi je strugarskim nozem dok onaj cep od malopre nije opet tesno usao.
Poravnaj plocicu (od grubog vruce valjanog materijala)
Taman da probam kako se ponasa preostreni karbidni insert za strugarski noz (perfektno)
Odlepi plocicu (zagrej fenom na oko 300 stepeni i super lepak pusti).
Ponovo ubaci komad aluminijuma, opet ga poravnaj, okreni celicnu plocicu i ponovo je zalepi da joj se poravna i druga strana.

Stavi cep sada kroz plocicu i u cauru, tako da je to perfektno poravnato, i obelezi iglom koliko treba da se skine da plocica bude u par desetih sira od drvene kocke sa svake strane (taj visak ce se skinuti finalnim brusenjem).

Zloupotrebi strug kao glodalicu (umesto alata vezem komad, a umesto komada glodalo), i doteraj plocicu na priblizne dimenzije.

Mogao bih da napravim leziste na dnu caure tako da se sipka od caure oslanja na kuglu od lagera, a kugla se dole oslanja na zenski konus u mesingu. Tvrda polirana kuglica perfektno klizi po mekom mesingu. Citao o tome, gledao, al nikad nisam probao. Ovde ako i zeznem, nista strasno...
Posto je jako tesko izmeriti koliko ce kraj lampe da upadne u cauru a da ne kaci o plocicu i istovremeno da ne viri previse, treba neko stelovanje.
U medjuvremenu sam preostravao neke strugarske nozeve, i pade mi napamet da bih mogao da probam koliko dobro sam to uradio.
Urezan na dnu caure navoj sa hodom 0.5mm i isti takav na mesinganom delu u kome je konus, napravljen zarez za srafciger da moze da se okrece odozdo i steluje visina.
Navoj je na kraju ispao metricki spoljasnjeg precnika 13.2mm. Nebitno posto ja pravim i sraf i maticu moze da bude bilo koja dimenzija, ne mora da bude po standardu.
Narezano da bude "tesan" dosed, to jest da sraf i de "tvrdo"... radi perfektno.

Sad treba spojiti kockicu i celicnu plocicu.
Posto ce glave srafova biti upustene, konusne, rastojanja rupa moraju biti perfektna inace konus na jednom srafu vuce na jednu stranu, na drugom na drugu, pa il se krivi il daska pukne... uz to jos i rupe moraju da se poklope.
Obelezi polozaj rupa na metalnoj plocici, i izbusi ih burgijom 2mm.
Ubaci cep kroz plocicu i u cauru koja je u drvenoj kocki (za ovo je trebao cep).
Sa zadnje strane, stegni ravno parce metala tako da se plocica poravna sa zadnjom stranom drvene kocke.
Sad kroz rupe u metalnoj plocici busi u drvo istom burgijom od 2mm (srafovi su 3mm, sa stablom koje je tacno 2)
Razdvoj, prosiri rupe na metalnoj plocici na 3mm, frezenkuj do tacne dubine i par desetih vise, da ostane za brusenje.
Zasrafi, probaj... sve se perfektno poklapa.

Izbusi i rupe za srafove 4X60 koji ce ici sa prednje strane i srafiti se u tiplove u zidu. Frezenkuj oko 8mm u dubinu, da srafovi utonu i ostave mesta za drvene cepove koji ce pokriti glave.

Staklena ploca, smirgla na njoj zalepljena dvostruko lepljivom, i guslaj dok sve stranice metala i drveta ne budu perfektno poravnate. Pa finija smirgla, pa jos finija, pa... i tako :)

Rasrafi, obori i zaobli ivice na gornjoj strani plocice, posto su posle smirglanja ostre kao noz, a i lepse ce izgledati.

Stigao sam sinoc do pola zaobljivanja ivica :)

Ostaje da se brunira plocica, naprave cepovi, finisira drvo i sve zajedno prisrafi za zid.

Da li je mogao jednostavno da se stari nosac uveze paljenom zicom i prisrafi za zid? Mogao je naravno.
Da li je mogla da se samo izbusi drvena kockica i prisrafi, pa dok traje traje, lako je napraviti novu. Mogla je naravno.

Al ja tako ne funkcionisem :)
Meni je sve ovo zanimacija. Nebitno je dal se isplati, dal je preterivanje... sta god radio ja uzivam u tom radu.

I inace ne volim velike i krupne stvari, ove "sitnurije" su mi nekako najdraze.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja bih ostao na 4 tiple :D
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Steta da taj perfekcionizam ostane samo ovde zapamcen . Nadji nesto pa uradi manju seriju recimo kao vinklu sto vidim da si pravio pa na kupujem prodajem,limundo...da se spoji hobi i korisno 😊 . Nek bude cilj zarada za neku masinu,alat...
Uradis par nekih stvari koje bi uvek imao u ponudi . Ima dosta ljudi koji placaju sminkeraj😊 .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Po ne znam koji put:
Spajanje hobija i korisnog tj zarade, pretvara hobi u jos jedan posao :)

Tako da ostajem bez hobija, a on inace sluzi da odmaram glavu od posla.

Sledi... glava te cetri puta vise boli :) dva put zbog dva posla i jos puta dva zbog nemanja hobija da je odmoris.

Tek ako nekada budem apsolutno primoran, hobi ce se pretvarati u posao to jest donosice zaradu.


Cim nesto pocnes da radis za pare, nema vise: kad ja hocu i koliko hocu, onako kako hocu i kako mi se cefnulo, danas cu da radim pa onda necu naredna tri meseca, posto mi se jednostavno ne radi i imam trenutno neke druge zanimacije...
Tu nestaje svako zadovoljstvo i nastaje obaveza.
Namcor... sta ces :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Nista ne odmori glavu kao pare :D
Salim se , postujem .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako ono bese... (C by Balasevic)...

Pare kvare ljude.
Ali lece zivce.
Iz toga sledi da u biznisu ima puno pokvarenih ljudi sa debelim zivcima :)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote:I inace ne volim velike i krupne stvari, ove "sitnurije" su mi nekako najdraze.
Sad mi je jasno i zašto: Da prođeš ovaj tvoj algoritam za bilo šta krupnije trebaju ti dva života :D.
Å alim se naravno, svaka čast Profesore za ovaj čas studioznog pristupa problemu posle kog zaključujem da tebi u stvari nedostaju pravi zadaci.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo: viewtopic.php?p=69152#p69152 je cekalo skroro 5 godina da bude dovrseno :)
I jos uvek fali jedan detalj, al bice i to ovih dana.

Posto...
Trebalo je prvo napraviti ovo (dodatak za turpijanje na strugu, podesi se visina i turpija ne moze da sidje nize)

Image Image



pa onda ovo (sluzi da moze da se cvrsto blokira glava struga u nekom polozaju)
Image Image


i ovo (indekser, podela je na ovoj ploci 36 i 40 podeoka, to jest 10 i 9 stepeni izmedju rupa)

Image Image
na drugoj slici je podela 100, al tu sam slikicu imao

da bi moglo da se uradi ovo

Image Image Image Image Image


Posto je precnik tela mali, a treba mi podela u 1 stepen, moralo je da se ide na nonijus.
Napravljen je i novi lenjir za podesavanje "fleam" ugla (ne znam nas termin), posto kad sam prvo radio nisam imao siri mesingani flah. A na taj uski nije mogla da stane libelica. Ostalo je da se uradi podela za fleam, al za to moram da napravim jos dve ploce za indekser sa ukupno 180 rupa (2 stepena).

Onda je kupljeno ovo (opruzni lim, slican 1095, 0.5mm debljine)

Image


I sve to je sluzilo da bi moglo da se uradi ovo

Image


I da se na kraju dobije ovo
12" duzina lista, visina 6.5cm od dna ledja do vrha zuba, rip to jest za uzduzni rez, 12 tpi (zuba po incu), grudni ugao 6 stepeni, debljina seciva 0.5mm

Image

Evo i dok radi
Image


Nekako mi se taj tpi pokazao kao najboljji komplomis kvaliteta reza i brzine secenja, a ugao kao najbolji kompromis za rad i u tvrdom i u mekom drvetu. Ume pomalo da zastuca na pocetku na camovini, al nista strasno.
14 tpi sece sporije, a nije primetna razlika u kvalitetu reza. 10 tpi vec ostavlja grub rez.
Manji grudni ugao radi efikasnije u tvrdom drvetu, ali dosta "preskace" i glavi u mekom, i obrnuto, veci je spor u tvrdom.

Na brzinu isecen cep u staroj hrastovini (stok vrata od pre 50-tak godina), i u komadu camovine. Bez ikakvog merenja i obelezavanja, samo sam hteo da vidim kako sece, pa rezovi nisu bas svi u vinklu.
Ne vuce ni na jednu stranu, ide lepo pravo...
Povrsina pod rukom je ko da je fino osmirglana.

Image Image


I isto to u camovini. Takodje povrsina ne zahteva nikakvu naknadnu obradu

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Bravo. Planiraš li ih prodavati ili ćeš ih praviti iz dosade :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ova je poklon za drugara.
U planu je jos jedna za njega (za poprecni rez), pa onda dve za mene.

Za prodaju... nemam neki plan, al ako bude nekoga zainteresovanog da odgovarajuce odresi kesu moguce. Cisto sumnjam da ce ih biti na ovim prostorima, mozda neka varijanta da se proda napolju, al isuvise rada treba da se napravi da bi cena bila "komercijalna".
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad se pogleda ulozeno vreme i materijal, naizgled skupi rucvni alati sa zapada izgledaju primamljivo jeftino. Tako da nesto ne verujem da ce se naci neko ko ce sebi priustiti Boletovu testeru, ili neki od mojih igrarija, da su na prodaju.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Jel mi mozes reci koja je oznaka tog opruznog lima?
Post Reply